مرگ روزانه ۱۰ ایرانی متقاضی پیوند عضو

مراسم تقدیر از خانواده‌های اهداکننده عضو همه ساله با عنوان «جشن نفس» در ایران برگزار می‌شود. مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران می‌گوید که روزانه ۱۰ ایرانی در انتظار پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند.
 
کتایون نجفی‌زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران به خبرگزاری ایلنا گفت که سالانه نزدیک به پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در ایران اتفاق می‌افتد و اهدای عضو ۵۰ درصد آنها (به طور میانگین سه هزار نفر) امکانپذیر است. اما سال گذشته اهدای عضو در مورد یک چهارم آنها اتفاق افتاده که رقمی نزدیک به ۸۰۰ نفر است.
 
به گفته خانم نجفی‌زاده سال گذشته در بین این افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند، اعضای ۲۲۰۰ نفر اهدا نشده است. یعنی تعداد ۶۶۰۰ عضوی که می‌توانست جان سایر شهروندان را نجات دهد به زیر خاک رفته است.
 
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران همچنین خواستار تبلیغ و ترویج اهدای کلیه از طریق بستگان شد چرا که « پیوندی که از طریق بستگان با تشابه ژنتیکی اهدا ‌شود، حدود ۱۰ سال بیشر عمر می‌کند.»
 
به گفته او طبق آمار مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی، ایران در اهدای کلیه از طریق فرد مرگ مغزی در رده ۳۲ و در مورد اهدای کلیه از فرد زنده در رده ۱۲ جهان قرار دارد.
+15
رأی دهید
-1
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟