آیا مدام احساس می کنید کوه کنده اید؟

کم نیست تعداد افرادی که مدام احساس می کنند کوه کنده اند و خسته و بی رمق هستند. بدون شک نداشتن خواب کافی و باکیفیت یکی از مهم ترین عوامل ایجادکننده احساس خستگی در طول روز است. اما با این حال عوامل دیگری نیز در احساس خستگی زیاد دخالت دارند که احتمالا از آنها غافل هستید. در این مطلب شما را با این عوامل کمتر شناخته شده آشنا می کنیم.
 
عفونت ادراری دارید
اگر تاکنون دچار عفونت ادراری شده باشید می دانید که این مشکل زندگی را سخت می کند. درد و احساس سوزش دو عاملی است که فرد را دچار مشکل و دردسر زیادی می کند. اما آنچه نمی دانید این است که عفونت های ادراری همچنین باعث ایجاد احساس خستگی شدید و مفرط می شوند. چرا؟ به دلیل اینکه عفونت های ادراری در مثانه التهاب ایجاد کرده و به این ترتیب دستگاه ایمنی بدن با ارسال گلبول های سفید برای مقابله با ویروس ها وارد عمل می شود. بنابراین طبیعی است که بدن بعد از این نبرد تنگاتنگ، احساس خستگی بیشتری داشته باشد.
زیاد گوشت قرمز می خورید
اگر بعد از غذا خوردن، احساس خواب آلودگی می کنید باید بدانید که نتایج پژوهشی که تاثیر تغذیه را روی حشرات بررسی کرده است نشان می دهد بعد از مصرف میزان زیادی پروتئین بخصوص پروتئین گوشت قرمز طبیعی است که بدن احساس خستگی کند. این پژوهش که توسط محققان دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده است نشان می دهد که با این کار دستگاه گوارش مجبور می شود سخت تر و بیشتر کار کند تا پروتئین ها و نمکی را که از طریق گروه های غذایی دیگر وارد بدن شده است هضم کند. این کار نیز احساس خستگی بیشتری در بدن ایجاد می کند.
حساسیت غذایی تشخیص داده نشده دارید
علت دیگری که احساس خستگی بی دلیل ایجاد می کند، وجود آلرژی غذایی است. برخی آلرژی ها و عدم تحمل مواد غذایی باعث ایجاد احساس خستگی و مشکلاتی در تمرکز می شوند.
 
چرا؟ به خاطر اینکه بدن نمی داند چگونه باید با این آلرژی برخورد کند و به این ترتیب از انرژی خود برای رهایی از این شرایط استفاده می کند. اگر احساس می کنید بدون دلیل خاصی مدام خسته و بی رمق هستید، حتما با یک متخصص آلرژی مشورت کنید.
قبل از خواب چشم به تلفن همراه تان می دوزید
ظهور تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی دردسرهایی برای سلامتی ایجاد کرده است. توصیه می شود قبل از خواب دست به تلفن همراه و همچنین رایانه، تبلت و غیره نزنید، چون این دستگاه های ساطع کننده نور، مستقیما ساعت بیولوژیکی (داخلی) بدن را به هم می ریزند. ساعت بیولوژیکی بدن به طور طبیعی خواب را کنترل می کند. بدن ما شب به خواب می رود تا در طول روز بتواند به کارهای حیاتی خود بپردازد. اما استفاده از تلفن همراه و غیره در ریتم بیولوژیکی بدن اختلال ایجاد می کنند. 
 
اکثر متخصصان توصیه می کنند که دو ساعت قبل از خواب از صفحه های روشن مانند تلویزیون، رایانه، تلفن همراه و غیره دور باشید. اما اگر به هیچ عنوان نمی توانید بدون تلفن هوشمندتان به خواب بروید سعی کنید حداقل آن را دورتر از صورت تان نگه دارید و تمام صفحه های مجازی را زیر و رو نکنید.
شاید کم خونی دارید
کم خونی با افت غیرعادی میزان هموگلوبین خون بروز می کند. افرادی که از کم خونی رنج می برند گلبول های کمتری از حد معمول دارند. دلایل کم خونی نیز متعدد است، اما کمبود آهن و ویتامین B12 از جمله عوامل شایع آن محسوب می شود. معمولا خانم ها بیش از آقایان دچار این مشکل می شوند. کم خونی باعث ایجاد احساس خستگی زیاد و عدم تمرکز درست می شود. البته می توان با مصرف مواد غذایی سرشار از آهن، ویتامین B12 و ویتامین C و همچنین مصرف مکمل این مشکل را برطرف کرد.

به اندازه کافی از نور خورشید بهره مند نیستید
کمبود ویتامین D نیز می تواند باعث بروز خستگی مزمن شود. برای مقابله با این مشکل لازم است که به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرید. اگر امکان دارد صبح زود و بعد از بیدار شدن از خواب، این کار را انجام دهید تا ترشح ملاتونین از همان ابتدای روز در بدن تان فعال شود.
اطراف تان پر از انرژی های منفی  است
اگر پیرامون تان افرادی هستند که مدام ناله و شکایت می کنند و افکار منفی دارند جای تعجبی نیست که شما هم احساس بی حوصلگی و خستگی زیادی داشته باشید.
 
نیازی نیست شما خودتان را وادار به تحمل بار مشکلات ریز و درشت اطرافیان تان کنید. توصیه می کنیم با افرادی معاشرت کنید که افکار مثبتی دارند و شاد هستند.
 
در این صورت مطمئن باشید شب را به خوبی می خوابید و در طول روز نیز سرحال هستید.
تا لنگ ظهر می خوابید
 
درست است که آخر هفته و روزهای تعطیل زمان مناسبی برای جبران کمبود خواب در طی هفته است. اما خوابیدن تا لنگ ظهر  باعث می شود که برنامه منطقی روزانه تان به هم بریزید و روزهای بعد خسته و بی حال از خواب بیدار شوید. بهتر است ساعات خواب منظم خود را در روزهای تعطیل نیز داشته باشید تا ریتم خواب تان دچار اختلال نشود.
اطراف تان شلوغ و بهم ریخته است
اگر اطراف تان را نگاه کنید و تنها چیزی که ببینید کارهای نکرده، خانه ای شلوغ و آشفته ، ظروف نشسته و غیره باشد، بدون شک احساس خستگی خواهید کرد. زندگی کردن در محیطی که شلوغ و به هم ریخته است، باعث افزایش احساس خستگی می شود. چون فضای کافی ندارید و فقط کوهی از اشیای به هم ریخته در اطراف تان می بینید. در نتیجه روح شما توسط توده ای از افکار منفی محصور می شود و فضای کافی برای نشاط روحی باقی نمی ماند.
+20
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.