روحانی و پوتین یک بار دیگر تلفنی بر سر بحران سوریه گفت‌وگو کردند

در شرایطی که تهران روز شنبه میزبان وزیر خارجه دولت اسد بود و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، عصر این روز به ولید المعلم دیدار داشت، کاخ ریاست جمهوری روسیه از تماس تلفنی دوباره رؤسای جمهور ایران و روسیه با محور بحران سوریه خبر داد.
 
گزارش روز شنبه ۱۱ دی ماه خبرگزاری‌های تاس و رویترز حاکی است که ولادیمیر پوتین و حسن روحانی که هفته گذشته برای سومین بار در یک ماه با محور بحران سوریه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو داشتند، روز شنبه هم در دومین روز برقراری آتش‌بس در سوریه، بار دیگر بر سر سوریه با هم به گفت‌وگو نشستند.
 
در بیانیه کاخ کرملین در این زمینه آمده است که این گفت‌وگوی تلفنی با هدف «ادامه همکاری مشترک دو کشور در تلاش برای پایان دادن به بحران سوریه» صورت گرفته است.
 
این بیانیه می‌افزاید که دو طرف در این تماس تلفنی بر اهمیت توافق جدید آتش‌بس در سوریه که با ابتکار روسیه و ترکیه برقرار شده و نیز برنامه‌ریزی برای مذاکرات صلح در آستانه پایتخت قزاقستان تأکید کرده‌اند.
 
روسیه انتظار دارد که شورای امنیت در رأی‌گیری روز شنبه خود از توافق آتش‌بس حمایت کند، و قزاقستان هم در روزهای اخیر از زبان رئیس‌جمهور خود تأکید کرده بود که آماده برگزاری مذاکرات صلح سوریه بر پایه پیشنهاد روسیه است.
 
روز شنبه اما ولید معلم، وزیر خارجه دولت اسد راهی تهران شد تا مذاکراتی را با مقام‌های ایرانی داشته باشد.
 
در مورد مذاکرات وزیران خارجه ایران و سوریه، روز شنبه وزارت خارجه ایران خبر داد که دست‌یابی به «آتش‌بس پایدار» در سوریه، «کمک‌های انسانی»، «مبارزه با گروه‌های تروریستی» و «ابتکارات سیاسی مطرح شده برای گفت‌وگو و صلح در سوریه» از محورهای این گفت‌وگوها بوده است.
 
شامگاه شنبه هم پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور ایران، خبر داد که ولید معلم با حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو داشته و آقای روحانی در این دیدار از «برقراری آتش‌بس در سوریه» استقبال کرده است.
 
آقای روحانی گفته است که محور مذاکرات صلح «باید حاکمیت دمشق بر سوریه و بازگرداندن ثبات و امنیت پایدار به این کشور باشد» و افزوده است که «ایران، روسیه و سوریه با اتحاد و هماهنگی در اقدامات و برنامه‌ریزی‌های آینده می‌توانند در این راستا موفق باشند».
 
او همچنین ابراز امیدواری کرده که دستاورد اجلاس آستانه، «رسیدن به راه‌حلی برای برقراری صلح پایدار در سوریه باشد».
 
در گزارش‌های منتشر شده، مشخص نیست تماس تلفنی حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، پیش از این دیدار صورت گرفته یا پس از آن.
 
پر پایه گزارش دفتر رئیس‌جمهور ایران، ولید معلم هم در این دیدار از «حمایت‌های همه‌جانبه جمهوری اسلامی» تقدیر کرده و گفته است که این حمایت‌ها «تأثیر بسزایی» در تقویت «روحیه مقاومت ملت سوریه در برابر تروریست‌ها» داشته است.
 
وزیر خارجه دولت اسد، همچنین با اشاره به «تلاش‌ها و حمایت‌های ایران و روسیه» بر هماهنگی و همکاری بیشتر سه کشور تأکید کرده است.
 
بر پایه گزارش خبرگزاری‌های ایران، وزیر خارجه دولت اسد را در در دیدار از تهران سرلشگر علی مملوک، رئیس نهاد امنیت ملی سوریه همراهی می‌کند و قرار آنها با دبیر شورای امنیت ملی ایران هم دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.
 
آقای مملوک از جمله مقام‌های سوری است که در سال‌های اخیر محدودیت‌هایی در مورد سفر او توسط کشورهای غربی وضع شده و نخستین سفر او به خارج از سوریه در پنج سال گذشته، بیش از یک ماه پیش به قاهره صورت گرفت.
+12
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  باباجون یه بارکی یه بی سیم بده دستش بگو چیکار کنه ، اینطوری به واقعیت نزدیکتر نیست ؟؟!!
  3
  6
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  در ایران برباد رفته ی آن آن قلاب شکوهمند...حتی سنی‌ها مورد ستم...بهائی،،دراویش،در زندان...ولی‌ اینجا روحانی صد پدر دوست یک روس آتئیست که خدا را به خاک سپرده چه رسد دین.!!!!!خر خودتانید و طرفداران بی‌ هویت شما
  3
  16
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.