اظهارات تهدید آمیز نماینده مجلس جمهوری آذربایجان: ایران را از روی نقشه محو می کنیم!

عصر ایران : یک نماینده مجلس جمهوری آذربایجان دیروز طی نطقی در مجلس این کشور ، جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرد.
 
به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت روزنامه " دیلی صباح " ترکیه، "قدرت حسین قلی اف" نماینده مجلس آذربایجان دیروز در واکنش به حواشی سفر اخیر "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسراییل به آذربایجان این سخنان را ایراد کرد.اظهارات ضد ایرانی نماینده مجلس جمهوری آذربایجان: ایران را از روی نقشه محو می کنیم!
 
او با اشاره به اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران حق ندارند با مداخله در امور داخلی آذربایجان به روابط رو به توسعه کشورش با اسراییل اعتراض کنند، گفت دولت باکو باید به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران در این باره واکنش نشان دهد.
 
گفتنی است  نتانیاهو روز 13 دسامبر با سفری 7 ساعته به جمهوری آذربایجان ضمن دیدار با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان چند سند و یادداشت تفاهم همکاری با این کشور به امضا رساند.
 
با وجودی که این سفر واکنش رسمی جمهوری اسلامی ایران را در پی نداشته است، اما در هفته های اخیر برخی دیپلمات ها، نمایندگان مجلس و روحانیون و ائمه جمعه در ایران به این سفر واکنش نشان داده و به آن اعتراض کرده اند.
 
حسین قلی اف روز جمعه در سخنان خود در پارلمان آذربایجان با ادعای اینکه در روزهای گذشته واکنش های تهدید آمیزی از سوی برخی مقامات ایرانی در رابطه با سفر اخیر نتانیاهو به باکو دیده می شود، گفت دولت باکو باید نسبت به این واکنش ها بی تفاوت نباشد و به آنها پاسخ مناسب بدهد.
 
او تهدید کرد: موضع تهاجمی اخیر جمهوری اسلامی ایران نسبت به جمهوری آذربایجان می تواند عقب وخیمی در پی داشته باشد.
 
بنا به ادعای این نماینده مجلس جمهوری آذربایجان : اگر ایران جرات حمله به جمهوری آذربایجان را به خود بدهد، این کشور (ایران) از روی نقشه محو شده و به جای آن 5 کشور جدید تاسیس خواهد شد!"
 
ادعای این نماینده در حالی است که جمهوی اسلامی ایران همواره بر حسن همجواری و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با همسایگان خود از جمله جمهوری آذربایجان تاکید داشته و هیچ گاه همسایگان خود را تهدید به حمله نکرده است.
 
پس از سخنان حسین قلی اف ، رییس مجلس جمهوری آذربایجان در واکنش به اظهارات او گفت: ایران هرگر قادر به دخالت در امور داخلی این کشور نخواهد بود.
 
"اوکتای اسداف" رییس مجلس آذربایجان گفت: کشورش هرگز به سفر اخیر رییس جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان اعتراضی نکرده است و دو کشور باید به یکدیگر احترام بگذارند.
+83
رأی دهید
-188

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  freeman65 - گوتنبرگ ، سوئد

  ای بابا این کشور ده میلیونی هم احساس برش داشته. جمع کن کاسه کوزه ات را و بزرگتر از دهانت حرف نزن که تو گلوت گیر میکنه ...... تازه به دوران رسیده
  63
  335
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حرفات خیلی آشناست منو یاد یه روشنفکر دیگه میندازه . اونم گلاب زیادی میخورد. به هر حال خواب دیدی خیر باشه
  51
  289
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  ایران خودش یک گروهی از تالشهای جمهوری آذربایجان را پیدا کرده و در داخل آذربایجان نقشه جداگانه ترتیب داده و اسمش را گذاشته تالشستان! و همه سال با اعضای آنها در ارمنستان جلسه می گذارند، خوب هر چه بریزی به اش ات می آید به قاشق ات ! درضمن آنها به ارتش جمهوری آذربایجان تکیه نمی کنند منظور آنها اتحاد غیر فارسها در ایران بر علیه حکومت حاکم قوم فارس و رهایی آنها از زیر استعمار و انکار موجدیت زبان ، فرهنگ ، سنت ، تاریخ و جغرافیای هست و بلاخره آذربایجان خوب در جریان هست که تنه بالا یش مستقل و تنه پایین آذربایجان در ایران هست و جسارت همچن حکم را دارد و آنها لازم نیست حمله کنند و از طریق بیداری مدیا باعث می شود که بدون خونریزی با رفراندوم مشکل حل می شود . و فحش ، شعار، تخریب، تمسخر ، تهدید ضد ترک ها نقش براب می شود، ترکها در ایران همانقدر پتانسیل داشته و دارند که حق تایین سرنوشت را براحتی اجرا کنند یا ایران را به دموکراسی یا فدرال درست تبدیل می کنند یا خود دولت مستقل درست می کنند و هیچ شکی هم نیست.
  226
  52
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  قیصرمنم - اصفهان، ایران

  از قول تمام ایرانی ها بهش بگید: گ.. زیادی نخور. ببند او دهن کثیفت را. ایران اگر به مرحله جنگ برسه، آذربایجان که سهله،،،، اسراییل و عربستان و. را هم نابود میکنه. اون زمانی که تو بخواهی تصمیم بگیری ایران را محو کنی فکر کنم دیگه جمهوری آذربایجانی وجود نداشته باشه. خاین اسراییل پرست.
  64
  198
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان

  روغن کرچک ندارین بدین بهش بخوره اینقدر حزیان نگه بیلماز.
  51
  168
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  آخه اردک جان شما عمریه زیر ارمنستان وقره باغ زائیدید.تا ارمنستان وقره باغ هستن چه نیازیه ما بهتون حمله کنیم.
  50
  185
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  زمان شاه فقید هیچ کشوری جرات چنین---------گ----------خوری را نداشت از دولتی سر تعدادی خائن ----مجاهد حزب اللهی و توده‌ای -----چنین شد که هر اشغالی ایران را تهدید می‌کند...البته اگر مقصودشان ملایان هزار پدر و یک ننه بود اشکالی نداشت!!!! مرگ بر مزدوران کثیف مولا در ایران خارج و در این سا ایت
  213
  156
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  به نظر مى رسد این ابولهول فراموش کرده که توطئه و طرح جدائى آذربایجان ایران در باکو ریخته شده بود تا توسط پیشه ورى اجرا گردد .
  35
  119
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آقاجون از روی دست مموتی ما تقلب کردی و قبول نیست! :o
  26
  127
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  راه روشن - هلسینکی، فنلاند

  جنسش قاطی داشته بدجوری :o
  32
  124
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۷
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  جدی نگیرید. یه نفر واسه محض خنده تو یونجش؛ ماری جوانا اضافه کرده. اینم نعشه‌ شده؛ حالیش نیست؛ یه چیزایی میپرونه.
  79
  151
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  به گور بابات میخندی ، من خودم آذریم و اگه میتونی‌ باید از رو جنازه من رد بشی‌ ، و فعلا از پس ارمنستان زنده بیا بیرون بعد غلط زیادی کن.
  47
  210
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندهای حاکم قدرت و غرور کشور ایران را زیر سوال خاک و خاشاک هر اجنبی بی عرضه ای قرار داده اند !
  22
  73
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  11david - لندن، انگلستان

  اصلا این آذربایجان که میگه کجای نقشست؟
  22
  95
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  [::Sepas - تهران، ایران::]. همچن گفتی من خودم ازری ام، نصف دنیا ترسید! تو مگر نماینده یا پادشاه آذربایجان هستی، اصلا غیر ازری باش حرف را بزن چرا با قسم و التماس می خواهی حرفت را به کرسی بنشانی؟ درضمن می توانی چند کلمه یا یک جمله ازری بسازی تا بدانیم ازری چه نوع قماشی هست بغیر از ترکی و فارسی. !
  105
  33
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  [::uk.ali - لیورپول-ابولستان-چته تو باز بوی گوشت به مماخت خورده پیدات شده؟اثبات کردی که نوکر همون نماینده بی هویت قلی اف هستی.چرا تو بغل قلی نمیری زندگی کنی بجای انگلیس؟جون ننت قلی اف هلاکته شبا بدون تو خوابش نمیبره.
  41
  95
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  چی چیزاوف,هرگز فراموش نکن که کشور تو یکی از دهگده های ماست,حدت رابدان و ذرت و پرت نکن اگر بخواهی حرکتی بکنی,مردم غیور آذربایجان ما جوابت را میدهند
  32
  72
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  روزش میرسه که این آشغالای روس زاده رو بریزیم تو دریا و خاکمون رو پس بگیریم . این یابو علفی از پوتین اجازه گرفته حرف بزنه یا نه . به نظرم این مسائل رو باید بشدت جدی گرفت و مقدمات سرنگونی حکومت دست نشانده اف های روسی رو فراهم کرد و خاک ایران رو که طبق همون قطعنامه های ننگین قجری ها که باید بعد از 100 سال به ایران برگردونده میشدند به ایران برگردونند. خامنه ای سوریه و عراق و یمن و لبنان رو اضافه کرد ولی مهمترین قطعه از مملکت که زخمش خوب نخواهد شد آذربایجان هستش که باید به مام میهن برگرده ..اینم بگم من خود آذری هستم پس بیخودی چرت و پرت نگید حقیقت همینه
  20
  75
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند
  ها ها ها جمهوری اسلامی و اخوندها برقراری حکمتشان و زندکیشان وماندکاریشان به حضور کشور اسرییل و دیگر هم پیمانان اسراییل است اگر اسرییل نباشد اینها نه حرفی برای گفتن دارند نه بهانی برای ماندن و نه کسی برای حمایت خود پس از اینکه جمهوری اسلامی را دشمن واقعی اسراییل و امریکا دانست یک فریب بیش نیست همانطور که قبلان هم شاعر مرک بر شوروی سر میدادند
  12
  30
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان--آخر نادان بیسواد تو که تاریخ نمیدونی چی میگی وراجی زیادی میکنی.بروید دکتر زرتشت ستوده فرزند اردبیل و تاریخدان بزرگ را ببینید و آثار او را.درباره ترکان اصلی و حقیقی که ایشان در صفحه فیسبوک خود روشنگری کرده اند را گوش فرا دهید.درباره خوی کشتار و آدمکشی ترکان صحراگرد آسیای میانه و آلت مردانه را خدای خود میدانستند وزنانشان برای شرمسار کردن میهمان عورت خود را نشان میدادند.آذری ایرانیست آنگونه که علی دایی گفت و زد تو دهن تو و امثال تو.هرچند شک ندارم تو از تبار چنگیزی و در لباس گوسفند رفته ای و ادای جنتلمنی و دموکراسی را در میاوری.افه می ای.هیچ آذری ترک نیست و هیچ ترکی آذری نیست.هر کس که جز این گوید از تخمه چنگیز است.آذری از آتش زردهشت گرفته شده ای منگول زاده.
  30
  63
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  لعنت بر ذات پلید - ملبورن، استرالیا

  به دور از تعصب وعلق میهنی وعشق به خاک مادری مان ، می بایست واقعیت را دید وپذیرفت که هرزمانی هر کجای دنیا ومنجمله ایران ، دولتش ظلم ودزد بود ومردم نیز در عذاب وکمبود وناراضی بودند ، دشمن به راحتی میتواند از طرق مختلف به خاکش رخنه وتصاحب کند . خاطرتان باشد که همین کشور آذربایجان نیز بخشی از خاک ما محسوب میشد واز بی عرضگی وعیاشی وخوشگذرانیهای قاجارها تقدیم شوروی شده واز خاک ایران جدا شد . حالا نیز بعید نیست ناراضی های أسنانها آذری زبان ما با آنها همکاری کنند تا حداقل بخش آذری زبان ایران از ایران جدا شود بدون اینکه حتی جنگ تندی نیز صورت گیرد . وقتی ملایان وعواملینشان فقطططط به فکر دزدی واذیت مردمند امکان هرچیزی وجود دارد.
  15
  42
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  shahruz-kh - مونستر، آلمان

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. بالاخره دیدیم، تفکرهم میشه عوض کرد.
  5
  28
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین

  آب که سر بالا بره!قورباغه ابو عطا میخونه، اینه دیگه. فرا رسیدن سال نو میلادی راکه یکی از بزرگترین اعیاد کره خاکیمونه،پیشاپیش بتمامی مردم جهان تبریک و تهنیت عرض میکنم،شادمانی و کامیابی همه انسانها آرزوی نهایی ماست.
  13
  35
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. همین اجداد شاه جناب عالی آذربایجان از ایران جدا کرد. وگرنه الان وضع که اینجوری نبود.خودش هم که استان بحرین داد به عربا.پس اینقده از کنیز آمریکای ها تعریف نکن .اگه هم هیچ کشوری جرات نداشت به باقی ایران نگاه کنه چون آمریکا فرمان روا بود نه اون کنیز حلقه به گوش.
  39
  17
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان
  دوستان و کاربران گرامی با عرض پوزش به دو دلیل کلمه هذیان را اشتباه(حزیان) تایپ کردم. یک این که نزدیک به هفده ساله فارسی ننوشتم و فقط هر چند وقت یک بار که اینجا کامنت میذارم دستم به تایپ فارسی میره. و دوم این که عجله داشتم و باید جایی میرفتم که حواسم شش دانگ به نوشتن نبود. سال نو میلادی بر شما مبارک و فارسی را پاس بداریم و بقیه را زاپاس . در آخر مرگ بر دشمن ایران و ایرانی از آخوند گرفته تا خردوغان و علی اف و سوسمار های عرعرستان.
  15
  28
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::سخت کوش - کردستان، ایران::]. بی‌ سواد رژیمی !!!اولا آن قسمت آران..نام داشت نه آذربایجان!!!که زمان قاجاریه اشغال و تزار روسیه از ایران جدا شد،،،و این استالین بود که به طمع آذر آبادگان ایران نام آنجا را آذربایجان نهاد و قصد جدایی به وسیله ی نوکرانش پیشه وری و غلام یحی‌ دانشیان کثیف به دلیل رشادت ارتش شاهنشاهی و مردم شجاع آذربایجان عقیم ماند و پیش وری و دیگر خیانتکاران به شوروی گریختند و استالین از خشم آنها را در سیبری به درک واصل کرد---------------------------رژیمی و خنگ
  21
  33
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::سخت کوش - کردستان، ایران::]. بحرین هم بهانه ی ملایان هزار پدر شده بحرین هیچگاه رسما متعلق به ایران نبود انگلیس در آنجا حاکم بود و بعد در یک همه پرسی‌ به آزادی رسید.... از پول خون ملت که کوفت می‌کنید..کامنت‌های کثیفت در حمایت از ملایان صد پدر .....خودتی
  17
  28
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  پانترک‌های... کامنت مستند مرا کمرنگ کردند....کوووور خوانده اید برای جدائی طلبی----همان آذری‌های ایراندوست شما را به گوووور...خواهند فرستاد...علی‌ از لیورپول با تو هم هستم
  21
  39
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::سخت کوش - کردستان، ایران::]. چون جدایی آذربایجان زمان اجداد تو قاجاریه از ایران جدا شد نه پهلوی!!!!!!!!! بنابراین به من نچسبان...سخت مزدوور
  17
  27
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  علی میهن - میلتونکینز، انگلستان
  هاهاهاهاهاهاها حسین قلیییییییی آخه دوزاری تو به کی مینازی به چهارتا ..مثل علی لیورپول یا به ناتینا یابو اینا آگه میتونستن ... خیلی وقت پیش خورده بودن نکبت اسرائیل و دارو دستش تو تجزیه کردن سوریه موندن حالا ایران رو می خان تجزیه بکن وای که چقدر خندیدم به علی قولی و حسین قلی .. است دیگه
  10
  23
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  فرشاد() - کیف، اوکراین
  ارام باشید هندونه فروشها.پلیس ایران شما رو کافیه))
  10
  9
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  هههههههههه جوک سال. اینجور موقعها میگفتن ببخشید تاریک بود سبیلت رو ندیدم الان باید گفت تاریک بود الاغ رو پرچمتون رو ندیدم.کشور چوسکی جعلی که در واقع بخشی از یکی از استانهای ایرانه.
  10
  13
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. داروهایت را بموقع مصرف کن داری تلف می شوی! تو چه می دانی تاریخ چند تا نقطه دارد؟ تاریخ تو تخریب بی جای دیگری و تعریف بی جای خودی هست ! . فقط محض اطلاع دوستان فراموشکار خاطر نشان کنم که ایران هزار سال بود مستعمره آذربایجان بود و صد سالی هست که قسمتی از آذربایجان در مستعمره ایران هست که بزودی دوباره ایران دست ترکا خواهد افتاد و کودتای ایران، کودتای ترکان خواهد بود ! درست برعکس کودتای شما در صد سال پیش! انشالله زبان رسمی انگلیس خواهد بود تا بفهمیم دنیا چه خبر هست .
  38
  13
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] از زمانی که سایت های مجازی پدید اومدن و یه عده علاف و متارکه کرده دائم بر ضد ثبات ارکان اجتماعی ایران چیز مینویسن خب طبیعیه که عمال وابسته به پول یهودی ها هم مثل این جوجه عثمانی بخوان جیک جیک کنن. این شماها هستید که زمینه رو برای اینا ایجاد میکنید، خائن بودن جزئی از وجودتونه.
  20
  9
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. خائن تو هستی‌ که با پول خون ملت در استرالیا تمرگیده و چند سال است در این سایت مزدوری ملا و اسلام ننگین...از کامنت‌های کوبنده ی من در بر دارنده ی حقیقت سوخته یی بسوز..همکار علی‌ یوک.که باز ...کرد
  9
  12
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  هر چند که حرف های فاشیستی این سیاستمدار بی سواد محکوم است. اما در عین حال جمهوری اسلامی نقش کثیفی در منطقه ایفامیکنه. با روسیه و ارمنستان که دشمن آذربایجان هستند لاس میزنه. از یک طرف به برادران داعش در افغانستان کمک میکنه. در جمهوری آذربایجان و تاجیکستان به رشد اسلام ارتجایی و سیاسی کمک میکنه و خواهان صدور انقلابه. داستان غزه و لبنان و سوریه و یمن هم که برای همه آشکاره. پس نفرت کل منطقه از سیاست رژیم آخوندی تا حدی قابل درکه و عاقبت هم برای ایران مشکل ساز میشوند
  12
  10
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. ایران هزار سال مستعمره اذربایجان بوده است !!!😂 واقعا چی مَی زنی ؟ یک چرا هیچ کدام از شاهان اذربایجان شما بنام اذربایجان سکه ضرب نزدند ؟ و همه انها از شاه اسماعیل تا ناصرالدین شاه بنام ایران سکه ضرب زدند ؟ یعنی شما ترکها از قدیم الایام ....بودید و نمی دانستید که نام کشور خودتان چیست !!! دو بغیر از صفوی چند تا از این تاریخ مثلا هزارساله حکومت ترکان در ایران برای اذربایجان بوده است که انها را به نام خود غصب مَی کنی ؟ سه خودت میدانی که کسی حاضر نیست به زبان عرعر ها در ایران حرف بزند انگلیسی را جای فارسی پیشنهاد میدهی ! تو چه کسی هستی ؟ در چه حدی هستی که یک زبان ملی برای کشور ایران پیشنهاد بدهی ! بزرگتر از تو نتوانستند پارسی را از ایران حذف کنند تو و نخاله های پیشه وری هم نمی توانید ! ما تو رو و کشور جمهوری اذربایجانت را با حکومت ملا داعش پان ترک به زباله دان تاریخ میفرستیم !
  11
  35
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  خودت و امثال تو مَی دانید با رای و دموکراسی به حکومت نمی رسید باید کودتا کنید اما ما همواره به دنبال دموکراسی حقیقی هستیم ! این تفاوت ما پارس ها با ترک هاست ! ترکها به رعیت بودن برای شیخ و شاه عادت کردند و انقدر نژادپرست هستند که حتما باید یک دیکتاتور ترک بر انها حکومت کند اما ما فارس ها بدنبال حق انتخاب بهترین فرد هستیم ! این بهترین فرد مَی تواند از هر کدام از اقوام ایران باشد حتما هم نباید فارس باشد .
  9
  25
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  شعار ، خواست ، واقعیت و در عمل آذربایجان با ترکیه یعنی یک ملت با دو کشور، آذربایجان اگر ترکیه در کنارش نبود ایران خیلی وقت پیش به آنجا تجاوز کرده بود ، البته ایران نهایت تلاش را کرد ولی از غرش ارتش ششم جهان در ترکیه جا خورد ، خود روسیه نتوانست کل آذربایجان را در قالب نام ارمنستان پس بگیرد در میان کل کشورهای دنیا اول ترکیه بعد پاکستان با هشدار آمادگی کمک صد هزار سرباز پشت سر آذربایجان ایستاد تا روسیه و ایران که قصد قورت دادن آذربایجان را داشتند جا خورده و دست نگه داشتند . همین الان حکومت ایران از ترس ترکیه و آذربایجان جرات نمی کند نسل کشی 21 آذر با کار 60 هزار مردم ترک آذربایجان را تکرار کند !
  37
  10
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. تو اول سکه های کوروش را رو کن که ادعای امپراتوری او را داری بعد برس به ترکها ولی اشکانیان بعد از پرژن که ترکمن بودند و ایلامی ها قبل از پرژن هم ترک بودند همه آثار تاریخی با سکه دارند و دولت های قبل از بحساب پرژن هم داشتند، همان پرچم شیر خورشید شما پهلوی پرستان از قاجار مانده و اسم ایران هرگز در تاریخ نبوده جز صد سال پیش و همه دنیا و حتی تاریخدانان عرب حکومت صفوی می شناختند نه ایران، درضمن پرژن اسم آن منطقه هست که هرودوت اشاره کرده نه قوم مهاجر تاجیک که نام پارس و فارس را اربابانش گذشته اند. اگر ترکها نبودند که اعراب را شکست بدهند شماها حالا به جای فارسی، عربی بدون لحظه تمرین می کردی با اینکه بقول رئیس فرهنگستان شما حداد عادل گفته " زبان فارسی بیش از 50 درصد از عربی گرفته شده " یعنی واقعیت یونسکو در 1999 بر شمردن فارسی 33 مین لحظه عربی هست مهر حقیقت گذاشت!
  36
  8
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. اقای دموکراسی زاده! پس دولت ، حکومت و حاکمیت در ایران صد سال هست که با کودتا دست قوم فارس افتاده، مگر شما با کدام رفراندوم و کدام حزب پیروز ،موفق غصب حکومت شدید و زبان فارسی قوم 30 درصد را با پول بیت المال یاد گرفته و به دیگران تحمیل می کنید و حتی اجازه نمی دهید زبان غیر فارسی تحصیل شود، صد سال هست منتظر شما هستیم دموکراسی شما این بود؟ دفاع از حقوق ابتدایی ترک ها، نژاد در پرستی هست و آریا بازی شما حقوقی هست! تو اصلا بویی از انسانیت بردی که نبردی، اگر می بردی کاسه داغتر از اش نمی بودی که اصالت فروش شدی و مطمئن هستم پدر و مادر تو حتی فارسی بلعد نیست! چون تند رو ترین عقده ای ها خود فروش ، خود را در قالب کسان دیگر جا می زنند ، تو اگر عرضه داشتی خودت را فارس جا نمی زدی! خیلی مثل امثال تو دیدیم و با کاسه های داغ تر اش مثل تو زندگی کردیم، شما اصالت فروش ها فارس نیستید به اندازه ناخن فارس بد هم فهم ندارید.
  31
  8
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  همواره گفتم که تو یک بیماراسکیزوفرنیاهستی که اطلاعات تو از تاریخ و فرهنگ شرق اندازه سر سوزن نیست . و توهمات خود را بدون هیچ دلیل و مدرک بیان مَی کنی و در میان بحث از شاخه به شاخه دیگر مَی پری و جواب سوال اصلی را نمی دهی . نگفتی که چرا شاهان ترک اذربایجان بنام ایران سکه ضرب مَی کردند نه اذربایجان ؟ یک پیشنهاد مَی کنم کتاب from Cyrus to Alexander نوشته Pierre Briant را به زبان انگلیسی بخوانی که در ان درباره سکه های هخامنشی دوران کوروش کبیر و داریوش کبیر که در لیدیه ضرب شده است به طور مفصل با عکس سکه توضیح داده است و اصل سکه ان در موزه لور پاریس و متروپلیس بخش پرشیا نگه داری میشود ! مگر انکه بخواهی بگویی باستانشنان غربی مانند تو هستند نمی فهمند اینها تقلبی هستند یا برای دوران ایلامی ها و سومری ها هستند !.
  6
  19
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  جنابالی همواره مانند طوطی بدون دلیل و مدرک تکرار کردی که سومری ها ، ایلامی ها و پارت ها ترک بودند و من همواره این را با دلیل و مدرک رد کردم ! یک هخامنشیان اصل و نسب خود را به شاهان ایلام در کتیبه های طاق بستان بر مَی گرداندند ! پس از نظر تو هخامنشیان هم ترک بودند ؟ 😂 کتیبه های هخامنشی همواره به سه زبان پارسی - بابلی و ایلامی نوشته میشده است و من برای علاقه زبان ایلامی را یاد گرفتم اما هیچ شباهتی بین این زبان با زبان ترکی شما نمی بینم که بنام خود غصب می کنید !امروزه هم در منطقه ایلامی ها اعراب ، کرد کولهر و بختیاری ها زندگی مَی کنند نه ترکان ! سومری هم هیچ واژه ترکی در زبان خود ندارد و زبان انها جز زبان های مرده است مگر اینکه تو ابا ( سومری ) را با اتا ( ترکی - پدر ) و اما ( سومری ) را با انا ( ترکی - مادر ) برابر بدانی ! یعنی چشم های تو البالو گیلاس بچیند و ب را با ت و م را با ن یکسان ببیند . پارت ها هم نوادگان سکاها در افغانستان بودند و بسیاری از کلمات زبان پارسی با زبان سکاها یا سغدی ها یکسان است و افغان ها یا پشتون ها همواره خود را اریایی نه ترک مَی دانند ! ادامه دارد
  4
  18
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  هر چند شما ترکها همواره برای تحقیر فارس ها انها را افغانی صدا مَی زنید اما بزرگان افغان ها از مولانا ، تهمریش ( ملکه سکاها) و پارت ها را به نام خود سند مَی زنید و می دزدید !. بعبارتی ایلامی ها و پارت ها ترکمن نبودند ! حتی اگر بودند مکان انها درخوزستان و خراسان قرار دارد چه ربطی به شما ترک های اذربایجان دارد ؟ یعنی قبول داری که اجداد شما از این مکان ها به اذربایجان کوچ کردند و خاک پارسیان را شما غصب کردید ؟ بعد ان وقت تو ترک کوچ نشین به پارس ها مهاجر می گویی ؟بعد من قومی بنام تاجیک نمی شناسم ! هر چه دلت مَی خواهد ..! بهتر است کمتر دروغ بگویی یونسکو هرگز تابحال هیچ گاه پارسی را جز لهجه سی و سوم عربی به حساب نیاورده است و این دروغ پان ترک ها است ! و من جواب خود یونسکو را به یک پژوهشگر درباره درجه بندی زبانها مَی دهم .(یونسکو-مورخ مارس 13 2002. در جواب نامه‌ی مورخ 12 ژانویه 2002 که پرسیده بودید آیا یونسکو اعلامیه‌ای در مورد درجه بندی زبان‌های مهم جهان منتشر ساخته است، اشعار می‌دارد که یونسکو هرگز به صدور چنین اعلامیه‌ی غیرمنطقی مباردت نکرده است.)ادامه دارد
  5
  20
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] من اگه سوخته ام پس چرا کامنت های عصبی وار تو که فحش زیاد توش داره هی نقطه چین میشه؟ تو برای من یه تفریح هستی مثل یه موجود آزمایشگاهی که تزهای آدم شناسی رو روت تست میکنم.داری مجانی کولی میدی. در ضمن اگه خائن نیستی پس بگو در ازای چه حرکتی از زندان توحید کنار فدائی های خلق یکهو آزاد شدی و پاسپورت دستت دادن؟ها؟.
  6
  6
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  ما هیچ کودتایی نکردیم ! حکومت قاجار توسط مجلس ملی ایران منحل و حکومت پهلوی جایگزین ان شد !!! بر عکس قجرها که حکومت زندیان را غصب کردند و میلیون ها انسان بی گناه را در کرمان و قفقاز قتل عام کردند . زبان پارسی را ما زبان رسمی ایران نکردیم !!! زبان فارسی همیشه زبان اول و رسمی دربار سامانیان و صفاریان و غزنویان و شدادیان و اتابکان مراغه و آذربایجان و خوارزمشاهیان و سلجوقیان و ایلخانیان و قاجار و ده ها سلسله ایرانی​تبار و ترک​تبار حاکم بر ایران بود. تنها در زمان صفویه با اینکه زبان دربار ترکی بود باز زبان فارسی زبان کتبی و رسمی کشور بود و سکه​ها و کتاب​ها و مدارک تاریخی به این زبان هستند. حتی این زبان همانطور که همه میدانند زبان رسمی آنوتولی در دوران سلجوقیان و حتی دوران آغازی عثمانیان نیز بود. و سلسله​های تیموریان و مغولان هند هم این زبان را زبان رسمی سرزمین خود داشتند. با وجود اینکه در دوران تیموریان ترکی جغتای قوت گرفت ولی هرگز نتوانست هم​پای زبان پارسی به رسمیت شناخته شود و کم کم آن زبان به فراموشی سپرده شد چنانکه امروز ترکی جغتایی یک زبان مرده است .
  7
  20
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  دینگ
  4
  7
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  و زبان ترکی عثمانی (تنها زبان رسمی مهم دیگر ترکی) نیز امروز یک زبان مرده حساب میشود و البته مرده شدن آن زبان تقصیر سیاست​های اتاترک است  نه ما . اما در رابطه با زبان فارسی و به قانون رسمی شدن آن در کشور ایران باید به قانون مشروطه اشاره کرد. متن مشروطه و تمامی اسناد مشروطه به زبان پارسی است. دکتر ماشاءالله آجودانی در کتاب ارزشمندش ( یا مرگ با تجدد)با آوردن فهرستی از این روزنامه ها چون (کاغذ اخبار)(وقایع اتفاقیه)(روزنامه دولت علیه ایران)(روزنامه ملتی)(روزنامه دولت ایران)(وقایع عدلیه)(نظامی)(مریخ)(شرف)(تربیت)(تبریز)بزیبائی و شیوائی ویژه خود نشان داده است که زبان فراگیر وملی در آن سالها چیزی جز پارسی نمی بوده است. در کتاب روسیه و اذربایجان که نویسنده آن ( Tasduez Swietchowski) در نشست​های پان​ترکیستی نیز شرکت میکند به طور واضح و روشن میگوید که در انقلاب مشروطه زبان فارسی زبان رسمی کشور به طور رسمی قانونی میشود.
  6
  17
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  . بنابراین رسمی بودن زبان فارسی هم در دوران مشروطه و هم در دوران انقلاب اسلامی یک امر مردمی است و از طریق مجلس مردمی این زبان به طور قانونی نیز رسمی میشود. منشور انقلاب مشروطه نیز تنها به زبان فارسی است و در انقلاب مشروطه هیچ جا به زبان دیگری اشاره نشده است و همه جا از ملت ایران سخن رفته است. . بنابراین دروغی که رضاشاه زبان فارسی را زبان رسمی کشور کرده​است! یک دروغ است. زبان فارسی همیشه جایگاه ویژه​ای در ایران داشته است. همین نکته بس که در مقبره الشعراء تبریز بجز شهریار تمامی شاعران دیگر پارسی​گو هستند و اغلب البته پیش از دوران ترکزبان شدن آذربایجان در آن مکان بودند (کسانی مانند اسدی طوسی و قطران تبریزی و همام تبریزی و خاقانی و غیره که ترک​زبان نیز نبودند).
  4
  16
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  کاش انسانیت واگیر داشت و جهالت،واکسن!
  4
  12
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  تا انجایی که ما مَی دانیم شیر و خورشید قدمت ان خیلی کهن تر از حکومت های اسلامی در ایران است چه برسد به قاجار ! این شما ترکها هستید که ستاره و ماه بیزانس را دزدید نه ما ! شیر و خورشید نماد زندیان بوده است که قاجار از انها به عاریت گرفته بودند . تا انجایی که من مَی دانم اعراب به ایران عجم یا بلاد فارس نه صفوی و غرب به ایران پرشیا نه صفوی مَی گفتند اما تمام شاهان از صفویه تا پهلوی خود را شاهان ایران نه اذربایجان مَی دانستند ! در پول اسکناس قاجار ناصرالدین شاه اسم بانک شاهنشاهی ایران حک شده است بعد تو نام ایران را صدساله مَی دانی ! ترک همواره برای غصب خاک فارس با عرب از قدیم الایام تا امروز همراه بوده است از بغتای کبیر قاتل بابک تا سید علی خامنه ای زندانبان ارش صادقی ! شما ترکها همواره دستان به خون ازادی خواهان پارس رنگین بوده است و مانند اعراب خاک ما پارسیان را غصب کردید .
  7
  18
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. با دورود و عرض تبریک بمناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی،شما چرا زیبا مینویسید و دری وری در نوشته هایتان به چشم نمیآید؟بمن یاد بدین کمی مودب بشم،موفق و شاد باشین ،همه تونو !سلامت و تندرست میخوام.
  4
  7
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  جدیدترین یافته های اخیر دانشمندان در ساعات پایانی 2016 نشون میده که حضرت ابوالبشر آدم علیه رحمه دامت برکاته پا بدنیا که گذاشت ترکی حرف میزد
  7
  16
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  piki82 - تورین، ایتالیا
  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. کاش منم اندازه شما انقدر اطلاعات تاریخی داشتم . خیلی خوب بود . ممنون
  6
  12
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. همین یک جمله کافی هست برای کل بلغور شما ( بغتای کبیر قاتل بابک ) هه هه بپا نذرنت! بابک ترک آذربایجان 21 سال با دولت بزرگ عرب جنگ می کرد ولی قتل بابک ، افشین فارس بود که همان اوایل حمله اعراب تسلیم شده و با اعراب متحد شد با آذربایجان جنگید و آخر با نیرنگ بابک را کشت! داستان سرایی نکن اگر چیزی را نمی دانی از تاریخ، شماها هر وقت کشور مورد هجوم خارجی قرار گرفته هندوانه فردوسی را خوب بغل کرده و منتظر ترکها بودید که شما را نجات دهد ماننده آزادی بندر عباس توسط شاه عباس صفوی ترک اردبیل ! بیرون کردند افغان ها و شکست هند توسط نادر شاه ترک افشار و صد ها نمونه دیگر !
  16
  7
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. گفتی ترکی استانبولی زبان مرده هست ! اولا ترکی یکی از پنج زبان زنده جهان هست با بیش از 250 میلیون گویش که زبان زنده بالای صد میلیون حساب می شود که فارسی در کل دنیا 40 میلیون نیست و حتی در ایران که فعلا رسمی هست تا چند صباحی دیگر حتی در بین 70 درصد غیر فارس آنتن اش نمی گیرد و شما 80 میلیون مردم ایران را همه را فارس می دانید و ادعایی 170 میلیون در مدیای فارس هست! در حالی با اینکه فارسی اجباری هست با از 80 میلیون 40 میلیون فارسی یاد ندارند و از این به بعد هم وقت تلف نخواهند کرد چون انگلیسی زبان سر دنیاست به آن احتیاج ضروری دارند نه به زبان وارداتی افغانستان، تا چند سال آینده فارسی از آذربایجان خداحافظی خواهد کرد ،
  18
  6
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  . [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. ما مردم ترک در ایران اعم از قشقایی، ترکمن که حتی یک استان در خاک خود بنام خود ندارند و جغرافیایی آذربایجان که به استان های اطراف بخشیده شده ماننده بندر انزلی، هشتپر، ورامین، اراک، قم ، همدان ، قزوین ، بیجار، قروه و غیره با پتانسیل بالا و سابقه ده ها دولت و امپراتوری حالا چیزی برای باختن نداریم و با این داعش بازی شما خود خواهید باخت ! شماها نه فقط بدرد هموطن حتی بدرد همسایگی هم نمی خورید! تازه از حقوق بشر هم دم می زنید! حقوق بشری هم اگر در ایران بوده از جانب ترکان بوده که شما را بزرگ کرده همان هندوانه فردوسی که پر از فحش نامه هست را پادشاه ترک دموکراتیک پاره نکرد ولی شما نسل کش ها هزاران کتاب ترکی را در 21 آذر در تبریز آتش زدید و 60 هزار نفر را بکشتن دادید ، ولی ما انشاءالله کتابهای فارسی را اتو کرده به شما تحویل خواهیم داد و در سایه زبان مادری ما ترکی ، زبان دنیا انگلیسی را تحصیل خواهیم کردتا از تخیلات شاهنامه دور نمانید و کوروشی که هم در داخل آن نیست اضافه کنید تا حسابی به رویا فرو روید.
  17
  8
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sahandd11 - کلن، آلمان
  ایران مدتهاست که تقسیم و ویران شده،اما فعلا دیده نمیشه
  11
  12
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::-من فهمیدم ذات و سرشت شما از دو حال خارج نیست1-یا مزدور اسراییل و حقوق بگیر و نوکر قلی زاده(قلی=نوکر در زبان ترکی)هستی. نوکر سرویس های خارجی برای تجزیه ایران(که البته خودت تجزیه میشوی وخاندانت به حق خدا2)-احتمال دوم این است که بسیار نادان و بی اطلاعی و آلت دست هستی.اما احتمال دوم بسیار ضعیف است چون خیلی داری خود را پاره پوره میکنی.مغول های اولان باتور و قرقیز های اورال وآلتایی و ازبکان و ترک های اصیل سین کیانگ چین(خواستگاه و وطن اصلی ترکان حقیقی)هم انقدر تعصب ترکی ندارند که تو ادعا داری،فکر کردی که هستی پادشاه ترکستان خیالیت؟.تازه توی از خودت بیخبر 30درصدت از طرف مادری شاید ایرانی30 درصدت تازی و مقداری هم ژن مغولی-ازبک-تاتار داری.پس تو برای تونان دارد واموراتت را براورده میکند.تومیخواهی آب راگل کنی ماهی بگیری ولی بپا این آب ها تمساح دارد یا اسپ آبی سیه ...که با یک لگد تورا به دوزخ و گور تنگت خواهد فرستاد.برساد.که توی بی نام و نشان را سزا همین است.
  5
  5
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] . استان بحرین مال ایران بود با بیلیاقتی کلفت آمریکاییها از ایران جداشد. پس شاه چیکاره بود که بحرین تحت سلطه انگلیس بود.حالا هی بیکافیتی شاه رو بچسبند به آخوندها.
  3
  4
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  piki82 - تورین، ایتالیا
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. تو خسته نمیشی انقدر حرف مفت میزنی ؟ دقیقا مثل طرفدارای تراکتورسازی میمونی که 2 ساله اومدن لیگ برتر و از 100 تا رانت استفاده میکنن اما هیچ... نمیشن :)
  4
  9
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  یک مدرک نمونه از ترجمه تاریخ و انکار ترکان در طول این صد سال : ابولقاسم پاینده مترجم تاریخ طبری، متن واقعی عربی " و فی هذه السنه غزاالجراح بن عبدالله الحکمی و هو امیر علی ارمینیه و آذربایجان ارض الترک فتح علی یدیه بلنجرم و هزم الترک " و حالا ترجمه آن با پر از غرض و انکار مثل هزاران ترجمه دیگر : با حذف جمله " آذربایجان ارض الترک " ناقص به شرح زیر ترجمه کرده " جراح بن عبدالله حکمی که امیر ارمنیه و آذربایجان بود به غزای سرزمین ترکان رفت که بلنجر به دست وی کشته شد و ترکان را هزیمت کرد " ! تاریخ طبری، جلد 9 ، صفحه 4044 حوادث سال 104 هجری و 722 میلادی ، بقیه داستانها ترجمه های هردوت به فارسی در مورد کوروش هم از همین قرار هست و هر چه دور تر دروغ بیشتر!
  10
  4
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  سید علی وافوری مَی بینم که حتی از تاریخ ترکان خبر نداری چه برسد ایران ! به سایت Trt ( صدای ترکیه ) فارسی مراجعه کن و بغتای کبیر را سرچ بده . بغتای کبیر أفسر ترک خلیفه معتصم بود ! که بابک خرمدین را شکست داده است و بابک را دستگیر کرده است و معتصم بابک را مانند اجداد بربر مادری ترکش را به چهار أسب بسته است و بدن او تکه تکه شده است ! و معتصم خلیفه معتصم هم از پدر عرب هارون الرشید و مادر برده ترک متولد شد مانند برادر ناتنی اش مامون که از پدر عرب هارون الرشید و مادر برده فارس متولد شد . أفشین در دستور خلیفه درنگ مَی کند و شورش خرمدینان را سرکوب نمی کند و بخاطر همین بعدا مجازات میشود و جای او بغتای کبیر فرستاده مَی شود ! منبع هم همان طبری است که تو قبول داری . أفشین هم برای شهر خوجند درترکستان است نه فارس ! میبینی مغول زاده اجداد تو در اذربایجان بابک را تسلیم خلیفه عرب - ترک عباسی مَی کنند ! و او را به طور غیر مستقیم به قتل مَی رسانند ! تو و امثال تو مانند همان فارس های ..... هستند که برای گور رضا که مامون خلیفه عرب - فارس او را به قتل رساند گریه مَی کنید .
  4
  7
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  یک نادرشاه افشار به تو ترک اذربایجان که نوکر عثمانی هستی چه ربطی دارد !!! او متولد خراسان بود نه اذربایجان و هرگز اذربایجان تو را جز دهات جای دیگر به حساب نمی اورد !. و او محمود افغان را از ایران بیرون انداخت و با عثمانی ها و روس ها جنگید !!! و دارای سربازان بسیار از هر زبان و قوم حتی افغان ( احمدشاه درانی) و فارس بوده است !. زبان رسمی دربار ان پارسی بود نه ترکی ! شاه عباس هم در هرات نه اردبیل بی سواد از مادری طبرستانی و پدری صفوی متولد شد ! ودلاوران و سربازان ی مانند الله وردی خان گرجی و گرگین خان گرجی جنگ را مَی برند نه شاهان . تو انقدر ....هستی که نمی دانی که ما زبان ترکی نداریم بلکه زبان های تورکیک داریم که زبان ترکی استانبولی با زبان ترکی اذربایجانی جز یکی از شاخه های ان است ! و ترکی عثمانی با ترکی استانبولی زمین تا اسمان متفاوت است و جز زبان های مرده به حساب مَی اید و اقای اردوغان قصد احیا ان و اموزش زبان ترکی عثمانی به کودکان ترکیه را داشت که با اعتراض معلمان ترکیه مواجه شد ! و ان را نشانه اسلامیزه کردن جامعه مثلا سکولار ترکیه میدانستند .
  3
  8
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  بقیه حرفهات هم چرند و پرند است ! مَی بینم چشم طمع فقط به خاک پارس ، کرد ، لر و ارمنی نداری و مَی خواهی خاک تمام اقوام ایران غیر اریایی از تاتی ، تالشی ، گیلک ، مازنی و . را غصب کنی ! عرب ها و ما فارس ها نتوانستید هویت و خاک این اقوام بگیریم پس بدان شما مغول ها هم نمی توانید . طبرستان و دیلمستان گورستان مغولان و اعراب در تاریخ ایران است . باشد که گورستان شما ترک ها نیز در تاریخ ایران باشد . دیگر با شیعه و سنی نمی توانید مردم ایران و فارس را که سر قیام مردم کرد در سرزمین اشغالی با نام دروغین اذربایجان غربی گول بزنید ! شما ترکهای غاصب باید خاک ارامنه ، أکراد ، تالشی و اشوری را پس بدهید . و باید گورتان را از خاک مردم دیلم ، گیلک و طبری گم کنید . بی سواد برو زبان عربی یاد بگیر و کتاب طبری بخوان ! من کتاب طبری از بر هستم و همه رو از روی جلد سنگی به زبان عربی خواندم و یک کلمه از ترک اذربایجان در ان نیامده است . از تو مَی خواهم بدور از تعصب کمی به خودت زحمت فکر کردن بدهی ایکیوسان !!! تو اگر از نسل ترکان اغوز بوجود اورنده غزنویان و سلجوقیان هستی که انها از اسیای میانه به ایران کوچ کرده
  3
  6
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  اید و جز اقوام بومی اذربایجان نیستید ! بلی 😂 حقوق بشر ما فارس ها از شما ترک ها یاد گرفتیم ! دستاورد حقوق بشری حکومت هزار ساله ترکان : برده گرفتن زنان و مردان زیبا رو ( از غزنویان تا قاجار ) - به اجبار مسلمان کردن ( از غزنویان تا قاجار ) و شیعه کردن (از صفوی تا قاجار ) - راه پیمایی مرگ غیر مسلمانان قفقاز به بیابان های مرکزی ( صفوی تا قاجار ) - کور کردن و مثله کردن ( غزنویان تا قاجار ) - برادر کشی ، پدر کشی و پسر کشی ( غزنویان تا قاجار ) - فرستادن اقلیت های مذهبی به گوته ها ( صفوی تا قاجار ) و . تو واقعا روت میشه با این تاریخ زرین ترکها در بربریت از حقوق بشر حرف بزنی ؟ شما در قرن ٢٠ که انسان کاملا از بربریت خارج شد چند نسل کشی در قفقاز و اناتولی انجام دادید . شما ت... خوب نشان داده اید که اگر یک انسان بخواهد در حد .... ( گرگ ) تنزل کند مَی تواند . مغول زاده لازم نیست زبان انگلیسی یاد بگیری چون در این زبان همواره از کوروش کبیر به بزرگی یلد شده تو باید زبان عرعر ها رو یاد بگیری که توش از تاریخ پرافتخار پارس نخوندی حسود خان . من هم چنین اجدادی داشتم به کوروش کبیر حسادت مَی کردم
  4
  6
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  در کدام یک از حکومت های ترک امروز دموکراسی است ؟ ایا در ترکیه حقوق اقلیت های مذهبی و قومی رعایت مَی شود ؟ ایا در ترکیه دموکراسی که در دوران سکولار چندین کودتا توسط ارتش انجام شده است و در دوران اسلامی بسیاری از احزاب مخالف زندانی شده اند و روزنامه های احزاب مخالف پلمپ شده است ! ایا در جمهوری اذربایجان ، ترکمنستان ، قزاقستان ، قرقیزستان و ازبکستان دموکراسی است ؟ ایا در انها حقوق اقلیت های مذهبی و قومی رعایت مَی شود ؟ شما ترکها حتی نمی دانید دموکراسی را با چه س مَی نویسند ! ایا قاجار دموکراسی بوده است ؟ چه کسی باعث شد مشروطه پیروز شود ؟ سردار فاتح و بی بی مریم که بوده است ؟ ایا ترک بوده اند ؟ مَی بینم برای نام ایران و رسمی شدن زبان فارسی در مشروطه و قاجار نه دوره رضاشاه کبیر مغلطه ای نداری ! از میان تمام این حکومت ها پهلوی ها در دموکراسی رو سفید تر هستند . اقا مرد باش !!! اگر شما پان ترک ها دین ندارید لاأقل ازاده باشید !!! حقیقت را بگو و تاریخ را تحریف نکن ! وقتی تو برای رسیدن به حقت حالا چه حق چه ناحق تاریخ را تحریف مَی کنی یعنی در موضع ضعف هستی .
  3
  5
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  تاریخ ناقص و پر از غرض تو از محل تولد نادر شاه پیداست! مگر خراسان همه فارس هستند؟ ترک خراسان مشهور هست ( قوچانی و سبزوار ، ترکمن ها ، تارتار ها و افشار ها که در زمان صفویه از دشت مغان آذربایجان به خراسان کوچ داده شد و حتی نادرشاه به پاس وطن اجدای خود در دشت مغان تاجگذاری کرد و حرف مشهور نادر شاه را به گوشتان حلقه آویز کنید که بقول استاد حسین بر سخنگوی تلویزیون توحید می گوید " نادر شاه اولین بار بلوف فارسی را بکار برد و گفت اینها بیماری بلوف فارسی دارند که در موقع شکست هم الکی از خود تعریف می کنند " ! ا و دستور داد هر جا را که فتح می کنند با ترکی و فارسی باید نوشته شود ماننده کلاته نادری با نوشته های ترکی و بعد از نادر شاه اسماعیل دومین پادشاه بحساب ایران بوده که تعصب ترکی بالایی داشته ، ولی دیروز حکومت پهلوی فارسی امپریالیسم آریایی در سطل آشغال تاریخ و امروز حکومت حاکم قوم فارس با نام واقعی امپریالیسم شیعه در صدد مصادره حاکمیت، حکومت و موجودیت ملت بزرگ ترک هست که خوابیده بیش نیست و همه رو خواهد شد !
  6
  2
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. مطالبتو کامل نخوندم.مثل همیشه هم میدونم با من کل نمیندازی فک کنم میترسی! اما خداییش چقد به اراجیفی که میگی معتقدی؟!!! چرا فک میکنی اگه ترکا نبودن ایرانی هم نبود؟!! تو که ترکی و بخون فارسها تشنه ،حالا اون تیمور و چنگیز و شاهان ایلخانی وقجرها که از تو کینه بیشتری بما فارسها داشتن چرا یکیشون نتونستن این مملکتو مث ترکیه جعلی یه ترک آباد دیگه بسازن؟!!! چرا فکر نمیکنی چه چیزی باعث شده پس از یورش اعراب و ترکها و مغولها هنوزم که هنوزِ ما پرجا هستیم و برخلاف ترکیه جعلی ترک نشدیم؟!!! اگه عقل تو سرت نباشه جانت در عذابه علی ترکِ
  2
  5
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  میگی نادرشاه یه ترک متعصب بوده مثل همه حکومتهای ترک دیگری که اومدن و رفتن ولی واقعا ببین چقد هویت ایرانی و پارسی درجه یکِ که هر چقدر سیل و طغیان میشه تو این خا بازهم ما همون هویت ایرانیمونو داریم و ترک نشدیم!!!خخخ
  2
  4
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  همین که نمی دانی نادرشاه در شهر درگز خراسان رضوی متولد شده است و اجداد او برای اناتولی بوده است نه دشت مغان معلوم چقدر سواد داری !!! به ملا حسین بگو وقتی جعل و تحریف تاریخ مَی کند کاری نکند که خاصه عام و خاص بشود !!! Bluff یک کلمه انگلیسی نه فارسی ! 😂 اتفاقا یک کلمه دیگر هم معنی بلوف در فارسی وجود دارد به نام قمپز در کردن که یک کلمه ترکی است و از حرفهای توخالی و دروغین ترک های عثمانی وارد زبان فارسی شده است . عثمانی ها این مرد پیر اروپا از ترس ایرانیان توپ های توخالی بی خطر اما پر سر و صدا در مَی کردند مانند حرفهای توخالی و دروغین شما پان ترک ها که هیچ اثر مخرب نداشت بعد یک مدت هم ایرانیان این حقه و نیرنگ عثمانی ها را فهمیدند و به حرف های چندرغاز مانند تو و ملا حسین قمپز مَی گویند . در کنار تاریخ کمی فرهنگ لغت دهخدا بخوان تا با مفهوم امپریالیسم اشنا شوی ! تو نگران حکومت سید علی وافوری پان ترک با تو و تفاله های پیشه وری از اذرابادگان پاک و به تاریخ مَی اندازیم ! تو و امثال تو باید همانگونه که اجداد بربرت از مغولستان به ایران آمده اند برگردید .
  3
  3
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. خیلی در اشتباهی من و هیچ ترکی از فارس نفرت ندارد و در تاریخ هم نشان داده نشده بلکه ترک همیشه به فارسها به عنوان هموطن لطف کرده به ادبیات آنها خدمت کرده و و و ولی نفرت از ترک بین شما فارسها اندکی هست امسال تو طالبان صفت و این ما ترکها هستیم که با نسل کشی نرم شماها همیشه هستیم و خواهیم بود ما فارسها را بزرگ کردیم در زمان شاه اسماعیل زبان در حال مرگ فارسی را زنده کردیم و باز هم به عنوان یک قوم ایرانی مورد احترام هست ولی ضد ترکها و عرب ها کور خوانده اند آنجا فارسستان نبوده و نخواهد بود.
  7
  3
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۰
  amirrashti - رشت، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. خدا شماهارو از ما نگیره نباشید به کی بخندیم. اشکانیانم که شد توررک!!! انزلی رو بیخیال اگه تونستی یه مدرک و منبع معتبر و بی طرف بیاری که آستارا واسه ترکهاست بسم الله، همین چند روز پیش یکی از مثلا فعالانتون که همچین ادعای می کرد شستم حرفی نداشت ..آخه وقتی چیزی نمیدونید مجبورید مگه ادعاهای گنده گنده کنید؟!؟ مطمئن باش کسی هم نفرتی از ترکها نداره خصوصا خودم که بهترین رفیقم ترکه، این خود پانترکها هستین که باعث توهین و آزار به بقیه ترکها میشین. شمای که ادعای میکنی نصف استان گیلان متعلق به ترکهاست یه نگاه به نقشه های پینکرتون و تانر هنری -و چندتای دیگه- بندازین امتداد استان گیلان تا نزدیکی باکو ترسیم شده..اونا که دیگه ایرانی نبودن بهانه بیاری کار پانفارسهاست، هرچند یاسین به......
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  قبل از صفویان تیموریان بودند که یکی از بزرگترین شاهنامه ها بنام اونها ثبت شده!!! حالا چطور زبان فارسی رو به موت بوده که اسماعیل صفوی اونو نجات داده؟!!!! چرا هر شاه ترکی اومد به شاهنامه اهمیتی زیاد داده؟!!چون فرهنگ ایرانی دردل جامعه ی پراکنده آنروز ایران به وفور نمایان بوده علیرغم یورشهایی که طی قرنها از ترکان و مغولان به این سرزمین شده،مگر شاهان سامانی کم به ترکان خدمت نکردن که اونها رو وارد سرزمینهای اسلامی کردن؟مگر همین ترکان نمک دان نشکسته و با خلیفه بغداد دشمن ایران و ایرانی دست به یکی نشدن برا چندرقاز پست و مقام مرام نگه نداشته و قرنها به ایران خیانت کردن؟!!! ایران ایرانِ فارسستان و ترکستان نیست اگر شما هم عامدانه میخوای جنگ راه بندازی بین ترک و فارس بدون نمیتونی لج مارو دربیاری شرمنده! امپریالیسم آریایی(!!!) شما هم همون عشق به نژادِ که چکش نمی کنیم بکوبیم تو سر بقیه اقوام ولو یه عده توشون حسود باشن به این افتخار ما،مشکل تو اینه که زیاد کتاب(کتابهای موافق فکر خودت)میخونی وکمتر از مغزت کار میکشی
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  بجای اینکه واو به واو کتاب توهمات چنتا پان ترک رو بیاری اینجا و یا از منابع نامعتبر چیزی بذاری دو دقیقه با خودت فکر کن ببین با چه روشی داری با بقیه بحث میکنی و انتظار داری چجوری جوابت رو بدَن؟بنظر تو خودتم به حرفات ایمان نداری و بیشتر شبیه یه مواجب بگیر علی اف و رجب اردوغانی هستی تا یه ترک واقعی
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  بجای اینکه واو به واو کتاب توهمات چنتا پان ترک رو بیاری اینجا و یا از منابع نامعتبر چیزی بذاری دو دقیقه با خودت فکر کن ببین با چه روشی داری با بقیه بحث میکنی و انتظار داری چجوری جوابت رو بدَن؟بنظر تو خودتم به حرفات ایمان نداری و بیشتر شبیه یه مواجب بگیر علی اف و رجب اردوغانی هستی تا یه ترک واقعی
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  تورکها تو کره ماه هم هستن!!!عزیزان پیاده شوید با هم بریم!یک ایرانی اصل به تمامی اقوام و نژادهای خاکش احترام میزاره و هرگز به شخص ویا نژادی توهین نمیکنه! کردم از عقل سوالی که بگو ایمان چیست؟ عقل در گوش دلم گفت که:ایمان،ادب است آدمیزاده اگر بی ادب است،انسان!نیست فرق مابین بنی آدم و حیوان ادب است ،یه کم با هم مهربونتر باشیم،به همدیگه قد یه ارزن احترام بذاریم.
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.