جبهه فتح شام توافق آتش‌بس سوریه را محکوم کرد

یکی از شبه نظامیان جبهه فتح شام جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) توافق آتش‌بس سوریه را محکوم کرده و آن را مقدمه‌ای برای تداوم حکومت سوریه دانسته است. این گروه اسلام‌گرای افراطی، که یکی از قویترین گروه‌های مسلح درگیر در جنگ داخلی سوریه است، گفته است که به جنگ با نیروهای وفادار به بشار اسد ادامه می‌دهد.
 
حسام الشافعی، سخنگوی جبهه فتح شام، گفته است که این گروه در مذاکرات منتهی به آتش‌بس حضور نداشته، به کسی هم نمایندگی حضور از جانب خود را نداده و توافق آتش‌بس را هم امضا نکرده است.
 
روز پنجشنبه پس از اعلام خبر توافق آتش‌بس از طرف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سخنگوی یکی از گروه‌های شورشی گفت که جبهه فتح شام هم در توافق گنجانده شده است. این در حالی است که مقام‌های سوریه و روسیه گفته بودند توافق آتش‌بس شامل گروه‌های "تروریستی" موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام (نصرت سابق) نمی‌شود.
 
از نیمه شب ۳۰ دسامبر به وقت محلی و آغاز روز جمعه آتش‌بسی سراسری در سوریه برقرار شده است. گزارش‌ها از سوریه حاکی از آن است که آتش‌بس در سوریه عمدتا برقرار بوده و تنها چند مورد درگیری پراکنده پیش آمده است.
 
جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، چند ماه پیش همزمان با اعلام جدایی از القاعده نام خود را به جبهه فتح شام تغییر داد. در درگیری‌های شدید چند ماه اخیر در حلب گروه‌های شورشی مختلف می‌گفتند با وجود اختلاف نظر با این گروه با آن در نبرد حلب متحد هستند.
 
سخنگوی جبهه فتح شام از این انتقاد کرد در توافق آتش‌بس هیچ اشاره‌‌ای به "سرنوشت اسد" نشده است. او با "اشغالگر" خواندن روسیه از اینکه این کشور در مقام ضامن آتش‌بس قرار داده شده انتقاد کرده است.
 
یک گروه عمده اسلام‌گرای دیگر یعنی احرار شام هم گفته است که "ملاحظاتی" درباره توافق آتش‌بس داشته و آن را امضا نکرده است. این گروه توضیح بیشتری درباره موضع خود نداد. "ملاحظات" احرار شام در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری‌ها از قول مقام‌های روسی نوشته‌اند که احرار شام یکی از گروه‌های مسلح عمده‌ای است که آتش‌بس را پذیرفته‌اند.
 
روسیه روز شنبه توافق آتش‌بس را در قالب پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد.
+8
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  مکان: ناحیه ای مرزی در کوهستانهای دور افتاده در سوریه. زمان: همین چند وقت پیش. - فیت فیت (صدای بیسیم)...صدای ما رو دارید؟. + فوت فوت (صدای بیسیم یه برند دیگه)...بله...صداتون رو داریم. - چرا در تپه های مشرف به قرارگاه ما چادر زدید؟ شما کی هستید؟ خودتون رو معرفی کنین. + ما جبهه ی جیش الاسعد شاخه ی جدا شده از جبهه ی ابرارالحدیقه هستیم. - جبهه ی ابرار الحدیقه دیگر چه جبهه ایست؟. + جبهه ابرار الحدیقه شاخه ی جدا شده از انصار الایمان هست که خودش دو سال پیش از احرار الصادقون جدا شد.. - صبر کن یا اخی...اینها را که میگویی نمیشناسیم...شما بگو موضعت نسبت به ما چیست؟. + شما کی هستید؟. - ما اعضای جبهه ی جهاد العابدون هستیم. + جهاد العابدون وابسته به جیش النصره؟. - خیر...آنکه شما میگوئید جهاد الغالبون هست...ما جهاد العابدون هستیم...وابسته به جبهه سیر العباد الی المعاد. + این که گفتی اسم کتاب شعر سنایی غزنوی نبود؟. - بله...در اصل این جبهه شاخه ی نظامی طرفداران سنایی غزنوی هستند که در سوریه جهاد کرده اند.
  2
  13
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  - با جبهه ابرار البصیره و احرار الصدیقه و اسرار الحدیقه میجنگیم. + ببخشید...یه لحظه گوشی بیسیم دستت باشه.. (پنج دقیقه بعد). + الو...هستید؟. - بله.. + من از فرمانده قرارگاهمان پرسیدم. این جبهه هایی که تو میگویی را نمیشناخت.. - اینجور که نمیشود...ما الان سه سال است داریم در سوریه میجنگیم...مگر مسخره بازیست؟ این چه فرمانده ای ست که ما را نمیشناسد؟. + حالا نیست خیلی شما ما را میشناختید...علی ایحال جای نگرانی نیست...فرمانده مان گفت که ما در راه خدا جهاد کرده ایم و گفتند جهاد از محکم کاری عیب نمیکند. شما به زودی طعم خشم شیرهای جیش الاسعد را خواهید چشید. - ای کافرهای ترسو...بیائید که رزمندگان جهاد العابدون سرهایتان را از تن جدا خواهند کرد...الله اکبر!. + الله اکبر به خودت.. - الله اکبر...فیت فیت. + الله اکبر...فوت فوت. - بووووم...تتق تق تق تق تتق تق تق.. پوق . + تق تق تتق تق تق تتق تق...بوووووووووم. هیچی دیگه 4 ساله فعلن این بساطه!!
  2
  13
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان
  هر کشوری که مثل ال سعودی نوکری خودش رو صد در صد با ارباب ها اعلام نکنه میشه ایران، ، افغانستان، لیبی ، عراق ، سودان ، سوریه .... و با هر ترفندی که شده تکه پارش میکنند.
  4
  10
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.