شب سال نو میلادی نزدیک است؛ ۱۰ نکته در مورد نوشیدنی شامپاین نمی دانید

شامپاین یا شراب گازدار از انگورهایی که در باغ های منطقه ای به نام شامپاین در فرانسه رشد می‌کند به وجود آمد. قدیمی ترین مورد ثبت شده شراب گازدار در سال ۱۵۳۲ میلادی است. در قرن های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ میلادی خانواده های سلطنتی در اروپا به این نوشیدنی علاقمند شدند و امروزه شامپاین نوشیدنی ویژه برای جشن گرفتن مناسبتهای مختلف است؛ تولد ها، عروسی ها، فارغ التحصیلی و البته جشن سال نو.
 
در آستانه سال نوی میلادی به چند نکته جالب در مورد این نوشیدنی محبوب اشاره می‌کنیم. این اطلاعات را متخصص شامپاین، آلیس میزیا در اختیار علاقمندان شامپاین قرار داده است.
 
۱- طعم شامپاین در قرن ۱۸ میلادی با شامپاین امروزی کاملا فرق می‌کند. نخستین کسی که شامپاین را خلق کرد «دام پرینیان» بود که قصد داشت بهترین شراب دنیا را بسازد. نتیجه کارش نوشیدنی ای بسیار شیرین بود، مانند شربت. اما به مرور زمان سازندگان شامپاین بر اساس ذائقه مشتریان از شیرینی آن کاستند.
 
۲- اگر به دلیل زحمات بانویی به نام مادام کلیکو نبود شامپاین نا شفاف و مخمری بود. مادام کلیکو بعد از مرگ همسرش کنترل شامپاین سازی او را در دست گرفت و در این مقام نخستین زن بود. او با قرار دادن بطر های شامپاین در قفسه های مخصوص موجب شد مخمر های داخل مایع که پیش از آن در بطری ته‌نشین می‌شد در ورودی بطری جمع و از مایع جدا شود.
 
۳- حتما دیده اید شامپاین را در لیوان های شراب خوری ظریف و بلند تر می خورند. واقعیت این است که لیوانهای مخصوص شامپاین تنها برای زیبایی است. در واقع برای طمع کردن این نوشیدنی به بهترین شکل، خوب است از لیوان شراب استفاده شود. چون لیوانهای باریک شراب باعث می‌شود نتوانیم نوشیدنی را خوب بو کنیم و در نتیجه طمع کامل آن را حس نمی‌کنیم.
 
۴- موقع خرید شامپاین به جای برداشتن بطری از روی قفسه های فروشگاه، درخواست کنید که از انبار برایتان بطری بیاورند. چرا که این نوشیدنی اگر زیاد در معرض نور قرار گرفته باشد، کیفیتش را از دست می‌دهد.
 
۵- برعکس شراب، خوب نیست شامپاین را به مدت طولانی نگاه دارید. بسیاری از شامپاین ها به مرور زمان از کیفیت شان کاسته می‌شود.
 
۶- شامپاین را در یخچال نگاه ندارید. اگر این نوشیدنی به مدت طولانی در یخچال نگاه داشته شود، چوب پنبه بطری خشک شده و آب می‌رود بنابراین شامپاین گاز خود را از دست می‌دهد.
 
۷- بهترین شامپاین از برداشت در فصل گرم به دست می آید. آن تابستان هایی که گرم و خشک هستند، موجب رسیدن بیشتر انگورها می‌شود. یعنی شیرین تر و خشک تر و در نتیجه طعم بهتر.
 
۸- یک شامپاین خوب لزوما متعلق به یک سال خاص نیست. برخی از بهترین شامپاین ها ترکیبی از شرابها از سالهای مختلف هستند.
 
۹- اگر خاک رس وجود نداشت، شامپاین هرگز خلق نمی‌شد. خاک رس در زمین شرایط مورد نیاز را برای جا افتادن شاماین ایجاد می‌کند. مانند میزان رطوبت خاص و خنک نگاه داشتن این مایع.
 
۱۰- برخی از بزرگترین شامپاین سازی ها در دنیا متعلق به یک شرکت هستند. شرکت غول آسای «LVMH» واقع در فرانسه مالک معروف ترین برندهای شامپاین است که در سال ۱۹۸۷ در در آمیختن شرکت مد «لوئی ویتان» و شامپاین سازی «موئِت» تاسیس شد.
+52
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.