بیانیه ۳۱۷ فعال سیاسی: نامه ۳۰ نفره به ترامپ «ضدملی» است

بیش از سیصد فعال سیاسی و مدنی در واکنش به نامه ۳۰ فعال سیاسی ایرانی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای، این اقدام را «قطعا عملی ضد ملی و شرم‌آور» خواندند.
 
به گزارش وب‌سایت کلمه، این ۳۱۷ نفر در بیانیه خود، نامه‌نگاری فعالان سیاسی به رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا را «اقدام نسنجیده و سخیف» نام نهاده و نوشته‌اند: «شایسته است که فعالان سیاسی مرز خود را با جریان‌های ضدملی و بازیچه بیگانه مشخص و پررنگ نمایند و چنین اقدامات سخیفی را قاطعانه محکوم کنند.»
 
گروهی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی خارج از کشور روز یکشنبه پنجم دی‌ماه در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، خواستار آن شدند که دولت جدید آمریکا «تحریم‌های موجود علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امپراتوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای را گسترش دهد.»
 
این نامه با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخل و خارج از ایران همراه شد و شماری از فعالان سیاسی و مدنی در موافقت و مخالفت با آن سخن گفتند.
 
شماری از کاربران شبکه های اجتماعی اینترنتی، این اقدام را به معنای «تشویق جنگ» علیه ایران دانسته‌اند اما در مقابل برخی از نویسندگان این نامه اعلام کرده‌اند که این نامه با هدف جلوگیری از جنگ نوشته شده است.
 
امیرحسین اعتمادی، یکی از امضاکنندگان نامه سی نفره پیشتر در گفت‌وگو با رادیو فردا، تحریم‌هایی که در این نامه پیشنهاد شده «بسیار هدفمند است و می‌تواند به پا گرفتن بخش خصوصی در ایران کمک کند.»
 
آقای اعتمادی، گفته بود که نویسندگان این نامه «خواهان قطع ارتباط ایران با دنیا نیستند بلکه خواستار قطع دست سپاه و امپراطوری آیت‌الله خامنه‌ای از اقتصاد ایران هستند.»
 
احمد باطبی، یکی دیگر از نویسندگان نامه سی نفره به ترامپ روز پنجشنبه، ۹ دی‌ماه در واکنش به بیانیه این ۳۱۷ نفر، با تاکید بر اینکه نامه به ترامپ، نامه به یک نفر نیست بلکه نامه به نهاد ریاست‌جمهوری آمریکاست، «دعوت از بیگانگان به دخالت در اوضاع ایران» را مفهوم «ارزشمندی» توصیف کرد که به نوشته او در «عالم سیاست، شعاری، آرمان‌گرایانه و با کاربرد پوپولیستی محسوب می‌شود.»
 
احمد باطبی، در بخشی از پاسخ خود که روی وب‌سایت شخصی خود منتشر کرده، نوشته است که در زمان «جنبش سبز و اعتراضات مدنی و مسالمت‌آمیز مردم در سال‌های ۷۸ و ۸۸» نیز بسیاری از فعالین سیاسی داخل و خارج آمریکا، شامل اصلاح‌طلبان کنونی، مستقیم و غیر مستقیم با وزارت خارجه آمریکا درتماس بودند تا دولت اوباما را برای پشتیبانی از مردم متقاعد کنند.»
 
او نوشته که در آن روزها شماری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، «از سیاسی‌های مقیم آمریکا دقیقا همین درخواست امروز ما از دونالد ترامپ، یعنی تحریم سردارهای فاسد سپاه و عناصر حکومتی دخیل در سرکوب ملت بود.»
 
اما در بیانیه ۳۱۷ فعال سیاسی و مدنی، تصریح شده است: «چنین رویکردهایی چه در گذشته و پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب ۵۷، از جانب هر گروه و جریان سیاسی که انجام شده باشد محکوم است و مرتکبان آن باید در پیشگاه مردم ایران پاسخگو باشند.»
 
امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به اینکه نویسندگان نامه به ترامپ در نامه خود به برجام حمله کرده و برای برهم زدن این «توافق تاریخی»، تلاش کرده‌اند، رویکرد این ۳۰ نفر را یادآور «مخالفت‌های اقتدارگرایان داخلی و کاسبان تحریم، و خشم و عصبانیت عربستان سعودی و اسراییل» دانستند.
 
احمد باطبی، در پاسخ به این بیانیه تاکید کرده است که «در هیچ کجای این نامه حرفی از لغو برجام، حمله به ایران، تحریم فله‌ای ملت، مشابه آنچه که در دوران اوباما به مردم ایران تحمیل شد وجود ندارد.»
 
در نامه این ۳۰ نفر از توافق هسته‌ای به عنوان «توافق فاجعه‌بار» یاد شده است.
 
او در جای دیگری از پاسخ خود، نوشت: «سخن از تحریم، سخن از تحریم هوشمندانه منافع اقتصادى سپاه است، نه لغو برجام و نه تحریم کورکورانه ملت که تا کنون اعمال شد.»
 
سابقه اعمال تحریم‌ها علیه ایران در سال های اخیر که بارها بر هوشمندانه بودن آنها نیز تاکید می‌شد، با نتایج گزارش احمد شهید، گزارشگر پیشین حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در تعارض بود.
 
احمد شهید، در پاییز سال ۹۲ تاکید کرده بود که مشکلات بانکی مانع صدور دارو و تجهیزات پزشکی به ایران شده و به نقل از انجمن هموفیلی نوشته گزارش داده بود که نزدیک به ۷ هزار بیمار هموفیلی در خطر کمبود دارو هستند. احمد شهید حتی تحریم بنزین را «موجب افزایش آلودگی در ایران» دانسته بود.
 
۳۱۷ فعال سیاسی، مدنی و روزنامه نگار امضاکننده این بیانیه در جای دیگری از بیانیه خود، نویسندگان نامه به دونالد ترامپ را متهم کرده‌اند که، آنها مشتاق «تند شدن فضا و اعمال تحریم و احتمالا برخورد نظامی» هستند.
 
امضاکنندگان این بیانیه نسل فعلی فعالان سیاسی و اجتماعی ایران را پایبند «به پیشبرد امور سیاسی و تلاش‌های دموکراسی‌خواهانه از طرق متعارف و مسالمت‌آمیز» توصیف کرده‌ و نوشته‌اند: این نسل «بر خلاف همتایان خاورمیانه‌ای خود، دست به اسلحه نبرده و خشونت را توجیه و ترویج نمی‌کند و نتایج اندک و ماندگار را بر راه حل‌های خانمان‌سوز ترجیح می‌دهد.»
 
نویسندگان این بیانیه تاکید کرده‌اند که هرگز «دعوت از بیگانگان به دخالت در اوضاع ایران» را بر نمی‌تابند و نامه سی نفر به دونالد ترامپ را که به نوشته این ۳۱۷ نفر، «از سر استیصال تهیه شده و عاملی خارجی را به دخالت در اوضاع ایران فراخوانده است»، «قاطعانه محکوم» می‌کنند.
 
پیش از این نیز، سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب، عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی، عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی و آذرمنصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های داخل ایران، به نامه فعالان سیاسی ایرانی به دونالد ترامپ واکنش نشان داده بودند.
 
در میان امضاکنندگان بیانیه ۳۱۷ نفره، نام شماری از زندانیان، بازداشت شدگان سیاسی و عقیدتی سال‌های اخیر همچون حمیدرضا خادم، بهزاد عرب‌گل، مهدیه گلرو، میلاد فدایی اصل، مهدی افشارنیک، مهران فرجی به چشم می‌خورد.
 
پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی یکی از کشته‌شدگان سال ۸۸، ابراهیم نبوی، نویسنده و طنزپرداز، احسان منصوری، فعال دانشجویی سابق، آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب از دیگر امضاکنندگان این بیانیه هستند.
+23
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  سئوال اینجاست ? ازکی اقای احمد باطبی. نامش جز نویسندگان درامده!? احمدباطبی خودش دست دردست رژیم دارد..
  6
  9
  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  چر ا فعالان سیاسی ایران نامه نوشتن به ترامپ را ضد ملی و ضد ایرانی بدانن ؟ ولی اینرا بدان صورت ضد ملی و ایرانی ندانن که کشور ایران 38 سال است در اختیار جماعتی قرار گرفته که ملت اعراب را برتر از ملت ایران میدانن . رهبران مذهبی اعراب را از هر ایرانی دانشمند و علمی و باهنر مقدس تر و با ارزش تر میدانن . اگر نامه از طرف هر ایرانی نوشته شده باشد به ترامپ هیچ خیانت به ایران نیست . ترامپ سهل است اگر از شیطان خواسته شود کمک مردم معترض به حاکمیت اخوند جماعت کنند تا رژیم اخوندی را نابود کنند گناه نیست. خمینی دجال و ملی مذهبی ها برای کنار زدن شاه از حاکمیت ایران دست به دامن ریس جمهورهای امریکا مثل کارتر شدن. خامنه ای برای ماندن خودش و مزدورانش در حاکمیت ایران زیر چتر ریس جمهور روسیه رفته است. باورم براین است بدون کمک غرب و اروپا نمی توان شر اخوندها را از حاکمیت کم کرد . بی خود ان سیصد نفر کاسه داغ تر از اش شده اند و نامه نوشتن برای ترامپ را خیانت به حاکمیت ملی کشور ایران دانسته اند ......
  2
  17
  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  من برای نابودی جمهوری اسلامی با شیطان هم دوستی میکنم
  3
  20
  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  barish USA - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  این ۳۱۷ نفر خیلی غلط کردن اعتراض کردند.زمانی که نزدیکِ چهل سال است بیغیرتهایی مثل این ۳۱۷ نفر در ایران دست رو دست گذاشته اند و عُرضه مقابله با دو تا آخوند ترسو و خودفروخته رو ندارند خوب مردم چاره ای جز کمک گرفتن ندارند.اگه شما ۳۱۷ بزدل هم عرضه داشتین یا برای آزادی میهن کاری میکردید یا با اون ۳۰ نفر همراه میشدید.
  0
  2
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.