رئیس جمهوری فیلیپین: یک مجرم را از هلیکوپتر پایین انداختم

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین می‌گوید که مبارزه با فساد و جنایت اولین اولویت او است رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، مسئولان فاسد این کشور را تهدید به بیرون انداختن از هلیکوپتر کرد و گفت قبلا هم این کار را انجام داده است.
 
آقای دوترته که از سختگیری علیه قانون‌شکنان و قاچاقچیان حمایت می‌کند، گفت: "اگر فاسد باشید، شما را با یک هلیکوپتر به مانیل می‌آورم و از داخل آن بیرون می‌اندازم."
 
رئیس جمهور فیلیپین پیش از این نیز سابقه گفتن سخنان جنجالی را داشته است. اوایل ماه جاری میلادی نیز رئیس جمهوری فیلیپین گفت زمانی که شهردار بوده به سه نفر تیر خلاص شلیک کرده اما مارتین آدانار، سخنگوی دولت، تلاش کرد سخنان او را تعدیل کند و گفت این صحبت‌ها جدی است اما منظور رئیس جمهور این نبوده که به طور واقعی افراد را کشته است.
 
آقای دوترته، که در مورد قربانیان طوفان سه‌شنبه در مناطق مرکزی فیلیپین سخنرانی می‌کرد، در پیامی ویدئویی از دفترش گفت هرکسی کمک‌هایی را که برای قربانیان ارسال می‌شود بدزدد، از هلیکوپتر بیرون پرت می‌کند: "این کار را قبلا انجام داده‌ام و چرا نباید تکرارش کنم؟"
 
او گفت که قربانی یا قربانیانش گروگانگیر‌هایی بودند که گروگانشان را کشته بودند. هنوز مشخص نیست که این اتفاق در کجا یا چه زمانی رخ داده است.
 
با این حال امروز پنجشنبه (۲۹ دسامبر) آقای دوترته از سخنان قبلی‌اش فاصله گرفت و گفت: "بیرون انداختن یک نفر از هلیکوپتر؟ حتی اگر حقیقت داشته باشد هم من نمی‌گویم." رئیس جمهوری فیلیپین پیش از این نیز سابقه تکذیب سخنانش را داشته است.
 
آقای دوترته پیش از این نیز از کشتن افراد به دست خودش سخن گفته بود. حدود دو هفته پیش، رئیس جمهوری فیلیپین به بی‌بی‌سی گفت هنگام تصدی سمت شهرداری داوائو، یکی از شهرهای این کشور، سه متهم به تبهکاری را کشته است.
 
او گفت: "حدود سه نفر از آن‌ها را کشتم... نمی‌دانم چند گلوله از اسلحه‌ام به بدن آن‌ها شلیک کردم. این اتفاق افتاده و نمی‌توانم درباره‌اش دروغ بگویم."
 
آقای دوتراته چند روز قبل از آن و در جمع تجار برجسته فیلیپین در مانیل نیز گفته بود با موتور در شهر داوائو دور می‌زده و "دنبال درگیری می‌گشتم تا ببینم می‌توانم کسی را بکشم."
 
آقای دوترته که گفته می‌شود از طرفدران کشتن خلافکاران است حدود دو دهه شهردار داوائو، در جنوب فیلیپن بوده و در دوران تصدی او میزان جرم و جنایت به میزان قابل توجهی پایین بود.
 
او به عنوان رئیس جمهوری نیز اعلام کرد می‌خواهد ریشه مواد مخدر و فساد را در فیلیپین بکند و در این راه اگر لازم باشد زندگی میلیون‌ها نفر را هم خواهد گرفت.
 
از ماه می گذشته که آقای دوترته به ریاست جمهوری انتخاب شد و علیه مواد مخدر اعلام جنگ کرد، گفته می‌شود که پلیس و ماموران دولتی فیلیپین حدود ۶۰۰۰ نفر را کشته‌اند.
 
سازمان‌های حقوق بشری و سیاستمداران مخالف، خواهان پاسخگویی رئیس جمهوری شده‌اند اما او کماکان از محبوبیت زیادی بین رای‌دهنده‌هایی که خواهان پاک شدن کشورشان هستند، برخوردار است.
+46
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۶
  amonbede - تهران، ایران

  مسئولین نظام ما همه با هم فامیل هستند هیچ وقت همچین کاری نمیکنند. این مسئول داماد اون یکی مسئوله . اون یکی خواهر زاده ی این یکیه . یکی عموی یکی دیگست . خلاصه زنجیر وار به هم متصل هستند
  2
  33
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران

  کجایی رضا شاه که تو هلیکوپترت فاسدها ی ایران جا نمیگیرند و بایست ناوگان اجاره کنی !
  5
  32
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  این آقا اگر بخواهد (تزش)را درایران پیاده کند,نیاز بیک مسلسل و یک انباربزرگ فشنگ دارد.واگر بخواهد از هلیکوپتر پرت کند,سه ماهی باید هر روز بمدت دوساعت پرواز کند.برحال عملکرد ایشان دقیقا مورد تائید من است,حالا هی خلافکارها بمن منفی بدهند
  3
  26
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  کاش رییس جمهور ایران میشد و هر چه دزد و قاچاقچی است از هلی کوپتر پرت میکرد این یعنی مملکت را اخوندزدیی و توله اخوندزدیی وپاسددارزاییو دستمال بدست اخوند زدایی،یعنی حکومت واقعی عدل و انصاف، تا حالا هر که سر اشپز تو ایران اخوند زده شده توله عرب یا هندی و عراقی و افغانی و لبنانی بوده،خب چرا یک فیلیپینی بآنصاف کدخدا نشه؟
  3
  25
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه
  واى بحال ملتى که دل به این بظاهر رابین هودها ببندد. مگر فیلیپین مجلس و قوه قضائیه ندارد؟جاى این افراد دارالمجانین است نه ریاست یک مملکت.
  9
  19
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Hatef - پاریس، فرانسه::]. چرا داره ولی مرد عمل نداره،اکثر کسانی که تو این سیستم هستند مثل مسولین قضایی تو حکومت عدل علی ایرانند،یعنی شریک دزد و رفیق غافله!
  4
  17
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. ابن ملجم گرامى! اگر این شخص اهل عمل است، به این دلیل است که بقیه اهل فکر کردن نیستند، در غیر اینصورت قبول نمیکردند که بدون نظر آنها عملى اینچنىن انجام پذیرد!.
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.