پرداخت دیه تازه‌عروس از صندوق بیت‌المال

با تایید جنون تازه‌دامادی که عروس 16ساله را مقابل چشمان اعضای خانواده وی کشته بود، دیه تازه‌عروس با حکم قضایی از صندوق بیت‌المال به خانواده‌اش پرداخت می‌شود.

این درحالی است که حالا با گذشت هفت‌سال از این جنایت، داماد دیوانه از تیمارستان به خانه برگشته و زندگی تازه‌ای را شروع کرده است. اصغر 27ساله که تنها 10 ماه از ازدواجش با فاطمه 16ساله گذشته بود، عصر بیست‌و‌هشتم فروردین 89 وقتی از محل کارش به خانه پدرزنش در سلطان‌آباد برگشت، فاطمه را مقابل چشمان مادر و پدرش با ضربات متعدد چاقو کشت و گریخت. این تازه‌داماد ساعتی بعد بازداشت شد و به جنایت خانوادگی به خاطر سوءظن اعتراف کرد.

اصغر در شعبه 71 دادگاه کیفری سابق استان تهران با درخواست اولیای‌دم به قصاص محکوم شد. حکم صادره در شعبه 32 دیوان‌عالی کشور مهر تایید خورده بود که وکیل‌مدافع اصغر مدارکی به دادگاه ارائه داد که نشان می‌داد تازه‌داماد به بیماری اعصاب و روان مبتلا بوده و قبل از ازدواجش تحت‌درمان بوده است. با ارائه این مدارک و درخواست اعاده‌دادرسی حکم صادره در دیوان‌عالی کشور شکست و پرونده برای رسیدگی به شعبه همعرض فرستاده شد.  به این ترتیب اصغر برای بررسی سلامت روانی‌اش به کمیسیون پزشکی‌قانونی معرفی شد.  وقتی کارشناسان پزشکی‌قانونی اعلام کردند اصغر دچار جنون است، قضات شعبه 74 دادگاه کیفری سابق تهران حکم به موقوفی تعقیب دادند و اصغر از زندان به مرکز نگهداری بیماران روانی منتقل شد. قضات دادگاه همچنین حکم دادند تا دیه تازه‌عروس از سوی عاقله اصغر پرداخت شود.  با گذشت هفت‌سال از این جنایت و درحالی که اولیای‌دم نتوانسته بودند از پدر اصغر دیه را دریافت کنند، دیروز در دادگاه کیفری یک استان تهران حاضر شدند و درخواست کردند تا دیه از صندوق بیت‌المال پرداخت شود.  در این جلسه که در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست اصغر عبداللهی و با حضور دو مستشار تشکیل شد، مادر فاطمه در جایگاه ویژه ایستاد و گفت: «اصغر کار درست و حسابی نداشت که به خواستگاری دخترم آمد و ما با اصرار خانواده او راضی به این ازدواج شدیم. اصغر و دخترم در طبقه بالای خانه ما ساکن بودند. آن روز من بیمار بودم و فاطمه به خانه ما آمده بود. اصغر که حال طبیعی نداشت از سرکار به خانه برگشت. دخترم می‌گفت او چند روز است دچار بی‌خوابی شده و به‌شدت عصبی است. اصغر یک‌باره به سمت آشپزخانه رفت و بعد از برداشتن چاقو به سمت دخترم حمله کرد. من و شوهرم شوکه شده بودیم که او ضربه‌های مرگبار را به دخترم زد و گریخت.» این زن ادامه داد: «وقتی اصغر به قصاص محکوم شد حاضر بودیم تا تفاضل دیه را بپردازیم و او اعدام شود اما آنجا بود که فهمیدیم او قبلا هم به بیماری اعصاب و روان مبتلا بوده و این ماجرا را از ما پنهان نگه داشته بود. دادگاه جنون اصغر را تایید کرد و قرار شد تا پدرش دیه دخترم را بپردازد اما او هم پول و مالی ندارد تا به ما پرداخت کند و کارشناسان نیز این موضوع را تایید کرده‌اند. حالا اصغر مدتی است از تیمارستان به شهرستان محل سکونت خانواده‌اش برگشته و زندگی تازه‌ای را شروع کرده است. اگر او جنون داشته پس چرا حالا آزادانه زندگی می‌کند. من و همسرم تقاضا داریم تا دیه دخترمان از صندوق بیت‌المال پرداخت شود.»
 در پایان این جلسه هیات قضایی وارد شور شد و حکم به پرداخت دیه از صندوق بیت‌المال صادر کرد.
+22
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.