روزنامه قانون: گورخواب ها را با کتک از قبرستان نصیرآباد بیرون کردند

روزنامه «قانون» خبر داد که پس از انتشار گزارش مربوط به گورخواب‌های شهر نصیرآباد شهرستان شهریار در روزنامه «شهروند» در روز سه شنبه هفتم دی، مأموران با «ضرب و شتم، کارتن‌خواب‌ها را از گورستان بیرون کردند.»
 
این روزنامه با اشاره به اینکه «به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کردند» افزود که بسیاری از خبرنگاران و انجمن‌های خیریه برای رسیدگی به وضعیت کارتن خواب‌ها به گورستان نصیرآباد مراجعه کردند که با گورستانی خالی مواجه شدند.
 
بر اساس این گزارش، آنها پس از جست وجوهای فراوان تنها یکی از کارتن خواب‌ها را پیدا کردند که او با ترس و دلهره گفت: «تنهای مان بگذارید… یکسری از مسئولان آمدند و ما را با کتک بیرون کردند، الان همین گور را برای خوابیدن نداریم.»
 
این گزارش مشخص نکرده است که چه کسانی این افراد را به زور از گورستان خارج کرده‌اند.
 
به نوشته قانون، این کارتن خواب‌ها پس بیرون رانده شدن از گورستان به خانه نیمه کاره‌ای در همان حوالی پناه برده‌اند.
 
پیش از این، روزنامه شهروند در گزارشی تحت عنوان «زندگی د رگور» نوشته بود که «۶۱ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند و در هر گور یک تا ۵ نفر زندگی می‌کنند.»
 
به نوشته این روزنامه، سرمای زمستان کارتن‌خواب‌ها را راهی اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار کرده بود.
 
بر اساس این گزارش، شماری معتاد نیز در میان این افراد وجود داشتند.
 
روزنامه قانون در گزارش خود اشاره کرد که شهر باغستان که گورستان نصیرآباد در آن واقع شده است، بیشترین کمپ‌های ترک اعتیاد در استان تهران را دارد. اما به نوشته روزنامه شهروند، یکی از گورخواب‌ها در این مورد که چرا به این کمپ‌ها مراجعه نمی‌کند، گفته که «چندبار رفتم، اما آن‌جا منو می زنن، موهامو می کشن. موهامو می تراشن، شلنگ رو گره می زنن و با گره شلنگ ما رو می زنن. هنوزم جای کتک‌هایی که خوردم روی بدنم هست، من دیگه جانی ندارم که کتک بخورم.»
 
در پی انتشار گزارش روزنامه شهروند و بازتاب‌های مختلف آن در جامعه ایران، دادستان عمومی و انقلاب شهریار دستوری ویژه برای ساماندهی وضعیت «گورخواب‌ها» در «نصیرآباد» صادر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، به کلانتری، بهزیستی و شهرداری برای جمع‌آوری و ساماندهی کارتن خواب‌های این گورستان دستور ویژه‌ای داده شده است.
 
سعید ناجی، فرماندار شهرستان شهریار، هم پس از انتشار این گزارش اعلام کرده بود که از این گورستان بازدید کرده و «منکر رفت و آمد معتادان سرگردان در این محل نیست.»
 
آقای ناجی افزوده بود: موضوع معتادان سرگردان که مسکن مشخصی ندارند فراتر از محدوده این شهرستان است.
 
وی اضافه کرده بود: «موضوع وجود معتادان متجاهر، به سیکل معیوبی تبدیل شده که تمامی ندارد» و تاکنون «اقدامات زیادی در این راستا انجام شده که لازم بوده، اما کافی نیست.»
 
به گفته این مقام مسئول، «آرامستان نصیرآباد زیر نظر شهرداری تازه تأسیس باغستان» قرار دارد و «انشاءالله با جمع‌آوری و ساماندهی معتادان، دیگر شاهد این صحنه‌ها نخواهیم بود.»
 
فرماندار شهریار با بیان اینکه جلسه‌ای اضطراری برای بررسی وضعیت گورستان نصیرآباد برگزار خواهد شد، وعده داده بود به وضعیت این محل به صورت فوری رسیدگی شود.
نامه اصغر فرهادی به رئیس جمهوری ایران
 اصغر فرهادی، کارگردان مشهور سینمای ایران و برنده جایزه اسکار، پس از انتشار گزارشی در مورد «گورخواب‌ها» در روزنامه شهروند، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از «وجود فقر در جامعه» انتقاد کرد.
 
آقای فرهادی نوشت که با خواندن این «گزارش تکان‌دهنده» سراسر وجودش سرشار از «شرم» شده و با نوشتن این نامه قصد دارد «همه آنانکه در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری» کند.
 
این کارگردان سینما نوشت این گونه گزارش‌ها هرچند «دستاویزی» خواهد شد «برای گرم کردن تنور بازی‌های فرساینده سیاسی و انتخاباتی»، اما گرمای این تنور «تن رنجور کودکان، زنان و مردانی را که شب‌ها در گوشه قبرها، لابه‌لای درختان پارک‌ها و زیر پل‌ها به خواب می‌روند» را گرم نخواهد کرد.
 
وی در نامه خود به رئیس جمهور و سایر مقام‌های ایران پیشنهاد کرد «بی‌همراه و ناشناس به میان مردم بروند» تا «صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعت» را ببینند.
 
اصغر فرهادی افزود که صاحب منصبان حتی می‌توانند «مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند» تا «از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زودتر رسیدن به مقصد نهایت استفاده را ببرند.»
 
این کارگردان سینما در ادامه نامه خود این پرسش را مطرح کرد که «ما چرا و کی چنین شدیم؟» و افزوده است: «ما دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردیمان از اجتماع.»
 
وی افزود: ما «دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکانمان می‌آموزانیم.»
 
آقای فرهادی نوشت: «آن اندک کسانی نیز که دلسوزانه {از رنج‌ها و دردها} می‌گویند با انگ سیاه‌نمایی مورد هجمه‌اند. انگ سیاه‌نمایی فراری ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها..»
۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در ایران
 بنابر اعلام مقام‌های مسئول در ایران «میلیون‌ها تن» در ایران درگیر آسیب‌های اجتماعی هستند.
 
در ایران از اعتیاد، طلاق، فقر، بیکاری، کودک‌آزاری، خودکشی، سرقت، ترک تحصیل، بی‌خانمانی، تمایلات جنسی غیرمتعارف و… به عنوان مصادیق آسیب‌های اجتماعی نام برده می‌شود.
 
۲۹ آذر ماه امسال عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، از «پنهان کاری» در اعلام آمار آسیب‌های اجتماعی در ایران انتقاد کرده و گفته بود که «سکوت فرهنگی باعث شده کمتر به مسئله آسیب‌های اجتماعی پرداخته شود.»
 
عبدالرضا رحمانی فضل، وزیر کشور، نیز در خردادماه سال جاری در صحن علنی مجلس گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی در جلسه‌ای با حضور او گفته جمهوری اسلامی ایران در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع آنها «۲۰ سال» عقب است.
 
وزیر کشور در آمارهای خود همچنین اعلام کرده بود که سالانه ۶۰۰ هزار ایرانی زندانی می‌شوند و ایران با مشکلاتی چون حاشیه‌نشینی ۱۱ میلیون تن، بیکاری سه و نیم میلیون شهروند و اعتیاد یک و نیم میلیون تن دست و پنجه نرم می‌کند.
+75
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  مرگ بر عنقلاب کثافت ۵۷....ننگ‌ بر فراری‌های عنقلابی که ملت را به سیاه چال اسلام افکندند با کور و کچلهایشان راهی‌ خارج که به خواب هم نمیدیدند....و هزاران ننگ‌ بر کشورهای غربی با رل کثیفشان در ۱۳۵۷ و ادامه ی حمایت از ملا تا امروز....رژیمیها توده‌ای ایها منفی‌ دهید تا کار کثیفتان پنهان بماند،
  6
  67
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  freedomforiran - لندن، انگلستان

  درود به روان خمینى که همه را در ایران صاحب خانه کرد و لعنت بر ملت بى لیاقت و نمکنشناس ایران
  14
  47
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  freedomforiran - لندن، انگلستان

  حتما از قیمت این قبرها مطلع هستید
  0
  49
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  عیبی نداره سر مجتبی سلامت باشه !
  2
  47
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  آیا همچین وضعی در دنیا دیده شده است که یکعده در گور بخوابند؟؟؟لغت گور خواب یک واژه جدید است که بوسیله حکومت اسلامی اختراع شده است!؟!؟ما رکورد زدیم!!!
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  راضی به این مقدار(در گور خوابیدن)نباشید....در ضمن این گورها برای مزدوران ولی وحشت که دت عراق،و سوریه و لبنان و یمن زن بچه ملوت را می کشند اماده شده،ایرانی حتی حق داشتن گور هم ندارد. مرگ بر شاه یادتان نرود خمینی اون بالا تو هاه داره نگاه می کنه!....ملت ابله نمک به حرام
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران
  بالا و پایین هر چی, آخوند+سپاهی +بسیجی, به همراه ....و اجدادشان!! سه نقطه!!
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.