عربستان سعودی؛ ریاضت اقتصادی در خانه، ساخت قصر باشکوه در مراکش

روزنامه نیویورک تایمز از ساخته شدن قصری برای ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در مراکش و در کرانه اقیانوس اطلس خبر می دهد این درحالی است که این کشور مدتی است که سیاست ریاضت اقتصادی در پیش گرفته است.
 
پادشاه عربستان سعودی در حالی ساخت این قصر باشکوه و مجهز به باند فرود هلیکوپتر و چادر عظیم برای تفریح و سرگرمی را به تازگی تمام کرده، که دولت این کشور اخیرا سیاست های صرفه جویی اقتصادی سختگیرانه ای را اتخاذ و پروژه های چندین تریلیون دلاری را در داخل کشور لغو کرد.
 
نیویورک تایمز می گوید که ثروت آل سعود از کشف چاه های نفتی می آید که پدر ملک سلمان، ملک عبدالعزیز بن سعود در ۷۵ سال پیش کشف کرد.
 
به گفته این روزنامه آمریکایی عایدات حاصل از فروش نفت سالانه میلیاردها دلار نصیب خانواده سلطنتی سعودی می کند که ثروتمندترینشان مالک شاتوهای اشرافی فرانسوی و قصرهای سعودی هستند، حسابهای مالی شان در بانک های سوئیسی است، زیر عبایه های خود لباس های گران قیمت می پوشند و سوار مجلل ترین قایق های تفریحی جهان می شوند.
 
نیویورک تایمز می گوید که ملک سلمان به شکل غیررسمی رئیس شرکتی خانوادگی است. تداوم قیمت پایین نفت اقتصاد این کشور بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را دچار مشکل کرده و این سوال را موجب شده که آیا خانواده بسیار بزرگ آل سعود هم زندگی پرزرق و برق خود را حفظ کند و هم مشکلات پیش روی کشور را از سر بگذراند.
 
عربستان سعودی در حال حاضر با مشکلات جدی جنگ پرخرج یمن، خشونت های سوریه و عراق و مخاصمه با ایران و همچنین مشکلات اقتصادی داخلی مواجه است که دومی ممکن است شهروندان عادی کشور را به ستوه آورد.
+39
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا

  نجاست خوران بلاد حجاز رو باش . شده اند خادمین حرمین شریفین ! زکی!
  18
  40
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  نه که روسای ایران با وجود مشگلات اقتصادی خرج کشورهای دیگه نمیکنن یا آقازاده‌ها در کانادا و آمریکا و اروپا قصر ندران و ماشین لوکس سوار نمیشن مرغ همسایه غاز هست همیشه
  8
  44
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. رژیمی اسلامی??????? ۴۴۴۴ چنگولی به دین کثیف همین انگلها چسبیده و ملایان هزار پدر.در ایران.انتقادات به درد رهبران دزد قاتل و بچه بازت در ۱۴۰۰ سال پیش همین کشور می‌خورد....خودتی‌!!!!
  12
  38
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. اونایی که تو حرمین شرفین خاکن خدشونم نجاست خور بودن. شما سنگه عربارو به سینه نزن
  11
  38
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  وقتی‌ صحبت جنایات رژیم.اعتیاد..دزدیها..اعدامها..هست و.بذل و بخش به دیگر کشور‌های اسلام از جیب ملت داخل ..رژیمیهای وقیح خفه خون مرگ میگیرند!!!
  10
  31
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  مگر ملایان بی‌ همه چیز همین قصر‌ها را در اروپا و آمریکا با پول خون ملت نساخته اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟آنجا صرف ندارد که توجه کنید !!!!حالا فضول سوسمارهای عربستان؟؟خودتانید با ۷ جدتان از عربستان.
  13
  33
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  کدوم کشور مسلمون تو دنیا داریم که توش دزدی و اختلاس نباشه؟ در حد یک کشور درجه 2 اروپایی باشه ، برای همه دینها آزادی برابر باشه ، این دین خبیس اجازه چنین کاری را نمیده ، تقصیر مسلمانان نیست مشکل اصل دین پلید اسلام ناب محمدی است
  5
  17
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] تو هنوز یکسو نگری خاصت که بیچاره ات کرده رو داری؟ هنوز نمی خوای کمی بیشتر در مورد ادیان مطالعه کنی تا بد دهنی ات رو چاره کنی؟ همین کامنت رو چند سال پیش هم میگذاشتی بدون یه واو تغییر! قبلا بهت ثابت کردم که تو زندان توحید در ازای فروختن بقیه فدائیهای خلقی تو رو آزاد کردن ولی از جواب طفره رفتی ، مگه کسی که میره اونجا به این راحتی در میاد؟ مگه خودت نمیگفتی اینا به سگ نر هم رحم نمیکنن پس چی شد خائن؟.
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::Cyrus749 - برایتون، انگلستان::] اولا سعی کن مثل اون ضعیفه ی آدم فروش حرف نزنی .دوما من سنگ عربای مفت خور رو به سینه نمیزنم صحبت از یه ایدئولوژیه که در نژادهای مختلف دنیا رسوخ کرده، مگه هر کی میره بیت الحم زادگاده عیسی پس باید عرب فلسطینی یا یهودی باشه؟! دوست داری در مورد نکاتی که بهش معترضی یه بحث سالم بدون فحاشی (پروین بازی) داشته باشیم؟ اصلا مطالعه داری...؟.
  8
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. با این تهمت کثیف----زندان توحید----محل کارت !!!ثابت کردی که صد در صد از سوی رژیم هستی‌ !! به یاد دارم که با ای‌ دی قدیم من آرتمیس چه تهمتها زدی که صدایم خاموش شود!! دو بانوی مبارز دین ننگینت از تهمت‌های تو خسته شدند و سا یت را ترک کردند من ماندم!!!گاهی‌ وقت ندارم یا مساله ی دیگر نمی‌نویسم ولی‌ وقتی‌ هستم نوکران رژیم را افشا می‌کنم که یکی‌ از سر دسته‌ها توی بی‌ وجود هستی‌....به کار ننگینت ادامه بده!!
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. مطالعه در بار فرهنگ عربا؟ خیر. مطالعه کردن نمیخواد صبح تا شب اخبار داره درباره اجداد پیغمبر تو عراق و سوریه صحبت می‌کنه ( داعش ). من نمیدونم شما چند نفر چرا خودتونو گول میزنید، از یه طرف از عربا بدتون میاد از یه طرف دیگه قربون صدقه پیقمبرشون میرید ( که اون هم عرب بوده، شکل همین یارو تو عکس بالا ) ایدئولوژه که با زور شمشیر و تجاوز و با برده گرفتن زنو بچها بوده؟؟ تکلیف خودتون با خودتون روشن کنید
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] تهمت نزدم اعتراف خودت رو بازگو کردم . یادته وقتی با اسم قلابی آرتمیس به دیگران فحاشی میکردی زیادی خوردی و لاف زندان توحید بند 322 رو دادی؟ همونجا ازت سئوال کردم ولی اول جواب ندادی بعد هم با عوض کردن بحث ازش طفره رفتی،حالا هم که میبینی مچت رو باز کردم کلا زدی زیرش! دیوار حاشا بلنده مثل قد پری بلنده، عیب نداره فدائی خلق سابق و خائن فحاش فعلی اما نوع ارتباطت با ساواکی های ریش دار رژیم ج.ا واست آزادی ساخت و تونستی پاسپورت قانونی بگیری و از فیلتر پلیس مرزی و اطلاعات بگذری و بیای اینور آب! اینا هم همش اتفاقی و از روی خوش شانسی ات بود؟ برو خودتی.
  6
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::Cyrus749 - برایتون، انگلستان::] وقتی میگم مطالعه کن همینه دیگه. من فرقم باتو اینه که ریشه تفکرات وهابی و برداشت اونا رو از دین میدونم، کارهای پیامبر دقیقا هم عرض با همان ساختار خشن اجتماعی بوده که نظام فئودالیته مبتنی بر برده داری و عامل شمشیر قرنها بود که بنیانش نهادینه شده بود و تغییر یک -ساختار- نمیتونه ناگهانی باشه بلکه این تغییر الگوها ، سرمشقها وچند مولفه ی دیگه ست که بصورت جهشی تغییر کرد. .در قضیه حرام اعلام شدن شراب در چند مرحله و بصورت تدریجی این کار انجام شد . بدون تعصب باید بگم جنگهایش اقتضای همون جامعه بود. در قضیه جنگ با ایران در زمان خلیفه غاصب عمربن خطاب صورت گرفت که نوعی تخطی از اصول سیاست خارجی پیامبر بود چون نارضایتی زمان ابوبکر شبه جزیره عرپستان رو گرفته بود و عمر که فردی زیرک وقلدر بود این نارضایتی رو فرافکنانه با سوء برداشت وتفسیر به رای بر حمله به کشور ثروتمند ایران قرار داد،علی مخالفت کرد و خانه نشین شد سلمان تبعید شد وبدعتهای بنی امیه بعدها ما رو به این روز در آورد .همه از یک برداشت غلط فقهی شروع شد یعنی همین کاری که داعش میکنه
  6
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  بد نیست به آیاتی که در وصف نیکوی کوروش پادشاه ایران که در قرآن از او بعنوان فردی صالح و با لقب ذوالقرنین آمده توجه کنی ،دقیقا اعمال کوروش رو وصف و ستایشش میکنه. حتما این روایت قوی رو هم شنیدی که اگر علم در ثریا باشد دانشمندانی بزرگوار از قوم پارس بدان دست پیدا خواهند کردو هیچ وقت حرف از حمله به کشور ایران نزد و فقط نامه به کشورهای دیگر بعنوان تبلیغ و دعوت به دین میکرد بدون هیچ تهدیدی. یادت هم نره یزد گرد سوم آخرین پادشاه ساسانی توسط اعراب عمری کشته نشد بلکه یک آسیابان کرمانشاهی ایرانی که خسته از نظام کاستی -طبقاتی-مغی ایران شده بود وی را ترور کرد. برداشتها ی متفاوت میتونه نوع نگرش ما به دین رو عوض کنه.شما با تیغ میتونی هم جراحی کنی هم آدم بکشی،عمری ها از نظر برداشت فقهی و تحقیق لازمه بسیار ضعیفن و سطحی نگری اونا بهمین خاطره. مشکل ما با داعش در برداشت متفاوت فقهی در چرائی اصول و حتی فروع قرآنه البته اشکالاتی بخود ما هم وارده که از زمان بنی امیه نفوذ کرد و الان حوصله تایپش رو دیگه ندارم
  8
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  تو یه فرصت دیگه بیشتر توضیح میدم
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. بله با----- آرتمیس------ رژیمیها و دزدان پول ملت چون تو را افشا کردم بسوز....یک تعداد بی‌ سواد و بی‌ وطن فریب شما قاتلان را میخورند...در ضمن کتاب پر از جنایت دینت با تایید بیماری کثیف بچه بازی.....غلط می‌کند که نام کوروش را بیاورد...که صدها هزار ایرانی‌ را کشتند و زنان و دختران ایرانی‌ را برده ی سکس کثیفشان در عربستان کردند..تاریخ کشورت عربستان را بهتر بخوان رژیمی ننگین
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::] بازم یه کامنت بی محتوا، کلیشه ای و از روی بی سوادی از سوی تو .اسم کوروش در قرآن رو کلیک کن ببین راست میگم یا نه. معلومه که هر چی بیشتر میریم جلو بیشتر آتیش میگیری. ای جانم که زندگی که نداشتی حالا دلخوشی مجازی ات رو هم آتیش زدم. پس با سکوت در مورد آدم فروشی ات برای اطلاعاتی های زندان بان رو بجلو فرار کردی! چقدر حقیرانه واکنش نشون میدی .
  1
  1
  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.