نامه سرگشاده اصغر فرهادی به روحانی درباره زندگی کارتن‌خواب‌ها در قبر: مایه شرمساری است

عکس روزنامه شهروند از کارتن‌خواب‌های گورخواب - عکس: سعید غلامحسینی  اصغر فرهادی به انتشار گزارشی از زندگی برخی کارتن‌خواب‌ها در قبرهای یکی از گورستان‌های اطراف تهران واکنش نشان داد و آن را مایه شرمساری خود و همه مسئولین دانست.
 
اصغر فرهادی، سینماگر برجسته بین‌المللی روز سه شنبه ۷ دی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به توصیف «وضعیت امروز» جامعه ایران پرداخت: «ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردی‌مان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکان‌مان می‌آموزانیم.»
 
به گفته آقای فرهادی اندک کسانی که از رنج‌ها می‌گویند با «انگ سیاه‌نمایی» مورد هجمه‌اند اما «انگ سیاه‌نمایی فراری‌ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها.»
 
نامه این سینماگر در پی گزارش روزنامه شهروند منتشر شده که در شماره روز سه‌شنبه به زندگی ٥٠ زن و مرد و کودک در گورستان نصیرآباد باغستان در حومه شهریار پرداخته بود.
 
این گورخواب‌ها که معتاد هستند برای فرار از سرمای هوا به خوابیدن در قبرها روی آورده‌اند و از افرادی که برای خاکسپاری به گورستان می‌آیند گدایی می‌کنند.
 
یکی از زنان گورخواب به روزنامه شهروند گفته که همراه شوهر معتادش سه سال است کارتن خواب شده و می‌خواهد که اعتیاد را ترک کند اما از رفتن به «کمپ‌های ترک اعتیاد» وحشت دارد، چرا که در آن جا با خشونت فراوان معتادان را کتک می‌زنند: « شلنگ رو گره میزنن و با گره شلنگ ما رو میزنن، هنوزم جای کتک‌هایی که خوردم روی بدنم هست، من دیگه جانی ندارم که کتک بخورم.»
 
بنا بر این گزارش، یاشار تبریزی یک فعال مدنی است که شب یلدا مقداری لباس و غذا تهیه کرد و به این قبرستان آمد تا در اختیار گورخواب‌ها بگذارد اما تعدادی از آنها «از ترس» نیامدند؛ چرا که فکر می‌کردند ممکن است دستگیر شوند.
 فرماندار شهریار: گزارش غیرمستند است
در پی بازتاب گسترده گزارش روزنامه شهروند، سعید ناجی فرماندار شهرستان شهریار در گفت‌وگو با ایرنا عنوان کرد که « جلسه‌ای اضطراری» برای بررسی وضعیت قبرستان نصیرآباد تشکیل شده و معتادان گورخواب «جمع‌آوری» خواهند شد.
 
این مقام دولتی همچنین گفت که گزارش منتشر شده «غیر مستند» است و وضعیت «بزرگنمایی» شده است.
اظهارنظر فرماندار شهریار درباره جمع آوری معتادان گورخواب که به معنای جلوگیری از حضور آنها در قبر و احتمالا آواره شدن در خیابان‌هاست، با اعتراض کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.
+129
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  حکایتی - تهران ، ایران

  با درود به آقای فرهادی و کسانی‌ که واقعا به فکر مردمشون هستن ،گرامیان شماها برای چه کسانی‌ نامه می‌نویسین ،این بی‌ وجدانهای تازی زاده تازی پرست ماموریتشون نابودی ایران و ایرانی‌ هست،از روز اول که اون خرفت پیر هندی زاده پاش به ایران باز شد ،مردم ایران روز خوش ندیدن ،و زندگیشون از روز قبل بدتر و سخت تر،این بی‌ همه چیزها و طرفداران بی‌ همه چیزترشون ،فقط به فکر غارت ،چپاول و خوشی‌ و لذت خودشون هستن ،تو اون روحت کثیفت خمینی هندی‌زاده گور بگوری ،انروز نزدیک هست که مقبرت به ....عمومی تبدیل بشه ،از سرتاسر دنیا برای ،،،،،،،به قبرت حاضر میشن .
  2
  132
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند

  آهای علی‌ چلاق دزد رهبر مسلمین جهان سرت رو بلند کن ببین چه گندی زدی به ایران ، تو باید از خجالت و شرمساری بمیری.
  2
  137
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  جناب اقای فرهای عزیز مملکت رو باد معده داره میچرخه چی داری میگی به کی داری میگی حماسه ۹ دی بچسب
  1
  64
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران

  برخی‌ بد جوری آتش گرفتند از این کامنت و پاسخهأیی دادند که نقطه چین شد، دوباره مینویسم تا این بار به جای نقطه چین خود خودشان و تمدن پادشاهیشان را هویدا کنند ..!! "خشت اول که نهد معمار کج/ تا ثریا می‌رود دیوار کج"! . لعنت ابدی به روح شاه و شیخ که دو روی یک سکه و مکمل یک دیگرند. ذوب شدگان کوره ولایت شاهی‌ زیادی اشک تمساح نریزید که این گور خواب‌های نصیر آباد، تبلور همان زنده خواب‌های حلبی آباد اند، اختلاس‌های میلیاردی امروز، تبعات همان چپاولهای میلیونی دیروزند، تن فروشان صادراتی امروز، وارثان همان شهر نو نشینان دیروزند، معتادین قارچ گونه امروز، ثمره بذر همان قاچاق چیان دیروز به سرکردگی اشرف بی‌ شرف اند ,کشتار فله‌ای جوانان امروز پس لرزه‌های همان بگیر ببند‌ها و اعدام‌های دیروزند. حالا توی کشور‌های مهد تمدن و آزادی و دموکراسی که هیچ کس به خاطر عقاید اش دستگیر و زندانی و شکنجه و اعدام نمیشود بنشینید و به اون شاه لعنتی که به قول خودش فقط ۳۰۰۰ زندانی سیاسی و به قول خودتان فقط ۴۰۰ تا اعدامی داشت دخیل ببندید ....!!!!!!??
  78
  13
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  لعنت تو روحت خمینى بیسواد که مملکت را از بین بردى.
  3
  76
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران

  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. شما شاه پرستان همیشه به این نکته استناد می‌کنید که شاه و پدرش چه خرابه ای‌ از قاجار تحویل گرفتند و پس از ۵۰ سال چه تحویل دادند..!!، در همان خرابه قاجار اوین و قزل حصار نبود , شکنجه و اعدام نبود , شهر نو. و و و و نبود که اگر بود به گستردگی حکومت حاج ممرضا نبود. ولی‌ این را نمی‌‌گویید که وقتی‌ شیخ بی‌ سواد متحجر مملکت را قبضه کرد, شاه از پیش, ملت این مملکت را به لحاظ اعتیاد، فقر، فحشا ,حلبی اباد خوابی، بگیر و ببند، زندان، شکنجه، اعدام، اختلاس، چپاول، تک صدائی، تک حزبی و صدها معضل دیگر، آشنا، واکسینه و عادت داده بود و همه فاکتور‌های دیکتاتوری و فساد و پس رفت را برای شیخ مهیا کرده بود. معضلاتی که فقط اندکی‌ از آن‌ را شما به ندرت در پاریس بی‌ نفت و گاز زیبایتان هر از گاهی‌ خواهید دید.
  72
  5
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  .مسیح پسر مریم - تهران، ایران
  نامه اصغر فرهادی به حسن روحانی درباره گورخواب‎های نصیرآباد، از آن طنزهای تلخ روزگار ماست. اینکه کارگردان طبقه اشراف و متوسط مدرن که در تولیداتش آرمانی جز ترویج لیبرالیسم را نداشته و پیگیری نکرده، به رئیس دولتی که پر است از وزرای میلیاردی و نماینده طبقه اشراف جامعه است، نامه بنویسد و از شرایط این بی خانمان ها گلایه کند و برای مسببینش طلب شرمساری، را باید ثبت رکوردی دانست در وارونه نمایی حقیقت و واقعیت.گویی فرهادی و جریانی که او را و نامه اش را حلوا حلوا می کند فراموش کرده که نه امروز، بلکه سال هاست تمام قد از جریانی حمایت می کنند و حتی مروج تفکری هستند که درست است یک سرش را می توان در دولت حسن روحانی یافت، اما باید سرنخش را در دولتی جستجو کرد که نامش سازندگی بود و اعتقادش اینکه برای چرخیدن چرخ توسعه، له شدن طبقه مستضعف امری است طبیعی.وگرنه زمانی که مردم بر منوال گفتمان و تفکر انقلابی زندگی می کردند که با کمترین درآمد نفتی و حد اقل های زندگی و شرایط جنگی نه تنها به جان هم نیافتاند بلکه برای هم جان هم می دادند و دادند.
  21
  4
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  به امید نابودی روحانیون کثیف و تن پرور ، یک روحانی هم زیاد است .
  0
  38
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا

  آقای فرهادی عزیز بهتره خودتون در جریان باشید این معتادها همون واقعیاتی هستن که خود شما تا قبل از گرفتن جایزه خرس طلائی برلین و مونت کارلو و اسکار به اونا نمیپرداختی و فیلمی ژانر مانند به اسم در باره الی ساختی که مصائب چند خوش گذرون رو در شمال ایران به تصویر کشید ولی به محض گرفتن جایزه های نقدی کلان از مدیران جشنواره ها یکهو مثل محسن مخملباف بیاد این قشر هم افتادی؟ اصلا در فیلمهای شما به علت های اعتیاد و این جور چیزا پرداختید یا فقط معلول رو نمایش دادید؟ اگه بگیم سیاه نمائی در استتار علت هاست بیراه نگفته ایم. من خودم بعنوان یکی از دوستداران شما میگم این خبر اول در روزنامه های دولتی و چاپ همین حکومت جمهوری .ا گزارش تصویری و منتشر شد تا مسئولین به این معضل بیشتر توجه کنن اما اونهائی که میگن ماست سیاهه (سیاه نماهای ماهواره ای ) سریع بل گرفتن .شما هیچ وقت شفاف عمل نکرده اید وگرنه هیچ وقت اینقدر جایزه نمیگرفتید
  37
  4
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  اگر این تصاویر را یکصد سال پیش آنتوان سوروگین نگرفته است . عکسهای حال و روز امروز ایران است. و اگر مربوط به مراسم رونمایی از پروژه مسکن مهر نباشد(طنز تلخ) آنگاه بایستی گویای حال و روز مردمانی باشد که با وعده آب و برق مجانی حکومتی را بر سریر قدرت آوردند که همین گور مجانی را که آنهم موقتی است بعنوان قدردانی نصیبشان کرده است . مردم فلک زده ای که این حکومت الهی دیگر رمقی برای شهید کردن در آنها نیافته است و حال مثل حیوانات بی صاحب بحال خود رها گشته اند. شاید هم شادمان از اینکه شانس آورده اند و از گسیل شدن به جهنم سوریه جان سالم بدر برده اند و از اینروی به گور پناه آورده اند. حال وروز مردمانی که حکومتش عملا خراجگزار روسها تبدیل شده است و سالهاست که تحت قیمومیت روسیه قرار دارد و ثروت مملکت را عملا دودستی تقدیم پوتین می کند.
  0
  29
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  رقص پرواز - پراگ، چک

  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. لازم دانستم از طرف زنده به گوران سرزمینم از شما عذرخواهی کنم که خاطر مبارکتان با دیدن بدبختی هایشان مکدر شد، و از این که علت این معضل اجتماعی را رمزگشایی کردید سپاسگزاری نمایم. طبق فرمایشات جنابعالی موقعیت بد جغرافیائی ایران و قرار گرفتن در مسیر عبور حمل مواد مخدر یکی از علتهای زایش چنین فاجعه ای در کشور شده است، و البته نبود اراده فردی و استفاده نکردن گورخوابها، از امکانات و تجهیزات رفاهی که حکومت ج.ا.ایران برای شهرونداش فراهم میکند را نیز خاطر نشان کردید. پس اگر توجیهات شما برای چنین فاجعه ای درست باشد چرا کشوری مانند ژاپن که روی نوار زلزله واقع شده متروک و خالی از سکنه نیست! پس بهتر است برای رفع چنین مشکلی چهار گوشه ایران را گرفته و در جای دیگری پهن کنیم تا معضل اعتیاد و مواد مخدر رفع شود و صد البته بالا بردن اراده فردی افراد در سرزمین امام زمان جز با توکل به ائمه اطهار و معصومین و بیمه ابوالفضل حاصل نخواهد شد! و در نهایت اگر از دید شما عده ای سعی در سیاه نمایی دارند، جنابعالی هم سعی در ماستمالی کردن موضوع دارید!
  0
  37
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::] شما از طرف زده بگوران خود خواسته نمیخواد از واقعیت گوئی من معذرت خواهی کنی. آمار حرفائی رو که زد م رو میتونم اراه کنم. تو اون خبر من از علل شیوع اعتیاد گفتم نه راه درمان .یعنی قبول نداری که فعالیتهای های دولتی و غیر دولتی برای ترک اعتیاد اینا انجام میشه؟ چرا بقیه معتاد نشدن؟ تو تنبل ایرانی با یه ژاپنی که بمب اتمی روش ریختن ولی نق نزد و برای درست کردن محیطش سخت کار کرد یکی هستی؟ در ضمن انکار تلاشها برای درمان اعتیاد اگه اسمش سیاه نمائی نیست پس چیست؟ درمورد اراده فردی هم که لال شدی!.
  19
  0
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. اگر مایل هستید به هر طریق ممکن این معضل را توجیه کنید مختارید. متاسفانه شما چند نفر حامی حکومت حاضر در سایت، از سیر تحولات ناگزیر اجتماعی و سیاسی جامعه ایران عقب مانده اید، غافل از اینکه خود حکومت هم در طی سالها پوست انداخته و حداقل برای حفظ ظاهر هم شده این لکه ننگین را محکوم کرده اند، ولی در مقابل شما با توجیه کردن قضیه با دم دست ترین علت ها و آن دیگری با منفی دادن های فله ای، سعی میکنید معضل به این مهمی را سرپوش گذاشته و بی اهمیت جلوه نمایید!
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::] شما سعی میکنی از آب کره بگیری. توجیهی در کار نبود فقط در صفحه ای که همه مثل تو میان ناله و نفرین میکنن سعی کردم علل شیوع اعتیاد رو بشکافم اما به مزاج شما خوش نیومد اگه دوست دارید بازم فحش و نفرین بدید باشه عیب نداره،منم خواهان تغییر روند سیاسی حکومتم اما فرق من با شما بچه های عجول اینه که میدونم هر اقدام قهری و انقلابی و فوری که از روی خشم باشه بزودی به یه دیکتاتوری بدتر تبدیل میشه و مملکت هم باز دوباره صد سال دیگه عقب میفته. اگه میخواهیم پیشرفت کنیم راهش اول فضا سازی برای اصلاحاته و بعد بازگشائی احزاب سیاسی که این مسئله باید تدریجی باشه و گرنه در از همون پاشنه دوباره میچرخه،خوندن تاریخ هم بد نیست بخدا،این مسئله ی اعتیاد رو هم منصفانه باید بگیم که دولت و نهادهای غیر دولتی درش فعالن که بشه تحت کنترل دربیاد که خوشبختانه کار فرهنگی صورت گرفته باضافه ی بسته های اقتصادی (مثل معافیتهای مالیاتی به مراکز ترک اعتیاد) تونسته کمی موثر باشه. من از علل حرف زدم ولی شما نگرفتی.با نق زدن چیزی درست نمیشه ،باید کار کرد، ناامیدی رو رواج نداد تا برای مردم موثر بود
  11
  0
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.