خامنه‌ای: تظاهرات ۹ دی سال ۸۸ ، حادثه ای بی‌نظیر بود

خامنه‌ای  آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه شنبه هفتم دی، تظاهرات هواداران خود در روز نهم دی سال ۸۸ را «از جمله نمونه‌های قدرت جمهوری اسلامی» ذکر کرد و افزود:«هیچ‌کس دست‌اندرکار نبود و قدرت فکری که شاکله اصلی نظام اسلامی است، مردم را به خیابان ها کشاند و آن حادثه بی‌نظیر پدید آمد.»
 
این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان میشود که پیشتر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان، تجمع نهم دی ماه را «هنر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» خوانده و از «دست‌اندرکاران» قدردانی کرده بود.
 
برخلاف سخنان آقای خامنه‌ای، شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى که تجمع ها و راهپیمایى هاى دولتى را در ایران سازماندهی می کند،روز هشتم دی ماه ۸۸ اعلام کرده بود، «تجمع بزرگ عاشوراییان» را براى محکومت آنچه که «حرمت شکنى عاشوراى حسینى در تهران» خواند برگزار مى کند.
 
در روز عاشورای سال ۸۸ که مصادف با ششم دی‌ماه بود، تعدادی از معترضان به نتیجه انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری تظاهراتی برپا کردند که در آن شعارهای تندی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین سر داده شد.
 
در واکنش به این تظاهرات، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شعار «مرگ بر موسوی و کروبی» سر دادند و در روز ۹ دی، تظاهرات دیگری توسط طرفداران رهبر و رییس جمهوری وقت ایران برگزار شد که آیت الله خامنه‌ای آن را «حماسه» و «پایان فتنه» توصیف کرد.
 
علی مطهری، نایب رئیس مجلس،برخلاف آقای خامنه‌ای راهپیمایی موسوم به ۹ دی،را «بی‌مورد» دانشته است.
 
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آنچه «دشمنی و کینه‌ورزی عملی مستکبران با حاکمیت اسلام و تلاش و ترفند آنان برای سلب مؤلفه‌های قدرت نظام اسلامی» نامید، افزود:«دشمن همچون دزدی است که قصد تصرف خانه را دارد اما این‌طور وانمود می‌کند که دلیل دشمنی، سلاحی است که صاحب خانه برای دفاع در دست دارد و اگر آن سلاح را زمین بگذارد، نزاع تمام می‌شود، بنابراین تلاش می‌کند با حیله‌گری و استفاده از انواع روشها از جمله حرف زدن، شوخی کردن، لبخند زدن، و تشر زدن، صاحبخانه را خلع سلاح کند و به خانه وارد شود.»
 
به گزارش خبرگزاری‌ها، آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، روز ششم دی، با اشاره به اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ گفته است که «پرونده فتنه هنوز هم گشوده است و باید مورد رسیدگی قرار گیرد.»
 
میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، از رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، از بهمن ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند. در این ارتباط، درخواست‌ها برای پیان حبس خانگی آنان بدون نتیجه مانده است. آقای مطهری از جمله منتقدان شدید به حصر رهبران جنبش سبز است و آن را از لحاظ شرعی و قانونی دارای اشکال دانسته است.
 
با این همه، محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس، روز دوم دی، با مثبت دانستن روند رفع حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، ابراز امیدواری کرد که این موضوع به گفته او «با تدبیر و حوصله» حل شود.
 
فرزندان مهدی کروبی با انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور، او را به عدم پایبندی به وعده‌های انتخاباتی خود برای رفع حصر رهبران اپوزیسیون ایران متهم کردند.
+4
رأی دهید
-89

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  تلخ و سرسبز و تهی مغز بسانه خشخاش تن همه صوت و صدا سر همه یکسر دستار
  0
  48
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  سید علی چولاق یادش رفت که گفت ذلیلم علیلم اندک ابروی دارم شما مردم ایران به من داده اید ! رو رو نیست مثل زیر دیک سیاه میماند. لعنت بر نام و رنگ و صدایت روباه مکار , اگر موسوی و کروبی نامرد از مردم نمی خواستند که به اعتراضات بر علیه رژیم ادامه ندهید , سیل خروشان تظاهرات و اعتراضات مردمی کاخ و عمامه ات را به زیر میکشیدن . ولی حیف هزاران بار حیف که در سال 1388 مردم به اعتراضاتشا بر علیه حکومت اخوندی ادامه ندادن و مزدوران سپاه وبسیج ساندیس خور با هماهنگی نوکرانت در حمایت از تو روباه مکار به خیابانهای تهران امدن . اگر مردم خاتمه به تظاهرات و اعتراضاتشان نمیدادن مزدوران ساندیس خورت غیرت نداشتن حمایتت کنن.
  0
  66
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  همین توهمات معمولا سر دیکتاتورها را بر باد می دهد.
  1
  62
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  ولی در ان روزها تو که بدجوری ترسیده بودی بدبخت ،توی هزار تا سوراخ خودت را غایم کرده بودی ،امیدوارم که تو را هم همین روزها از توی یک سوراخی درت بیارن و چوبی را یک جاییت کنند.
  0
  66
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  خفه خون بگیر‌ای کثیفترین چهره ی تاریخ نوین ایران بعد از سوسمار کبیر خمینی..مرگ بر خدایتان که با تقیه دروغ حلال دینتان درهای هر ظلمی را گشود،و میلیون ننگ‌ بر کسانیکه با شعار---استقلال آزادی جمهوری اسلامی....این دریچه ی جهنم را به روی ایران گشودند..و پس از جا افتادن حکومت کثیف یا در داخل یا خارج پول خون ملت را کوفت میکنند،
  0
  63
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند
  تو که راست میکی .....
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران
  حادثه؟!؟ نه دی یک کارناوال مهندسی شده بود, سه ماه داشتن روش کار میکردن. همونطور که ازبقیه تظاهرات هاشون معلومه! ازتمام پایگاه های نظامی, ادارات و بانکهای ایران نفر جمع میکردن که با اتوبوس بفرستن تهران. تازه بیشتر از هشتاد درصد همونا که با ترفندی به تظاهرات آورده بودن نمیخوان سر به تنشون باشه!! دستتون رو شده و حنا تون رنگی نداره.
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mashhabib - قم، ایران
  شما که گفتید 9 دی بساط فتنه رو جمع کرد پس چرا بعد از 8 سال هنوز واق واق میکنید. جریانات 88 مانند اره به .....آقایان فرو رفته و در هر دو صورت میبرد .....
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  باز هم این مرتیکه جنایتکار تریاک زیادی کشید و توهم زد. مرتیکه بی‌ شرف آدمکش. آخوند پست بی‌ ارزش. زباله عمامه بسر
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.