جانشین اطلاعات سپاه: تصمیم حصر ربطی به فتنه ۸۸ نداشت

معترضان پس از حدود یک سال در ۲۵ بهمن ۸۹ تجمعی برگزار کردند که شعارهای تندی در آن داده شد سرتیپ حسین نجات (زیبایی‌نژاد)، جانشین ریاست سازمان اطلاعات سپاه، می‌گوید تصمیم به بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ و در شورای عالی امنیت ملی گرفته شده است.
 
آقای نجات گفته است تصمیم به بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد ربطی به اعتراضات ۸۸ نداشت و دلیل آن فراخوان تجمع برای همبستگی با بازداشت‌شدگان سوریه بود.
 
جانشین ریاست اطلاعات سپاه گفته است: "چرا برخی آقایان که از علت حصر موسوی و کروبی مطلع هستند موضوع حصر این افراد را به فتنه ۸۸ ربط می‌دهند؟"
 
پیش از این مقام‌های محافظه‌کار گفته‌اند که حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی و نماینده وقت رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی در جریان روند بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بوده است. آزادی این سه نفر از بازداشت خانگی یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود.
 
جانشین ریاست سازمان اطلاعات سپاه گفته است: "حصر این افراد یک سال بعد از فتنه و در ۲۵ بهمن ۸۹ اتفاق افتاده است؛ در سال ۸۹ در سوریه معارضین علیه بشار اسد راهپیمایی کردند... در این زمان تاج زاده از زندان به بازداشت شدگان در سوریه نامه می‌نویسد و با آنها اعلام همبستگی می‌کند و حتی کروبی و موسوی نیز از مردم می‌خواهند به خیابان آمده و با بازداشت شدگان در سوریه اعلام همبستگی کنند."
جانشین اطلاعات سپاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی در روز ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در نامه‌ای به مصطفی محمدنجار، وزیر کشور وقت، برای راهپیمایی در روز ۲۵ بهمن "به منظور اعلام همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه به ویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی" درخواست مجوز کردند. آنها حدود یک هفته بعد به همراه همسرانشان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.
 
در روز ۲۵ بهمن، معترضان در تهران و چند شهر دیگر به خیابان‌ها رفتند و شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی دادند. یکی از شعارهای معترضان "مبارک، بن علی، نوبت سید علی" بود.
 
کمی پیش از این تجمعات حسنی مبارک و زین العابدین بن علی، دیکتاتورهای مصر و تونس، با اعتراضات مشهور به "بهار عربی" از قدرت برکنار شدند. شعار مشهور این اعتراضات "الشعب یرید اسقاط النظام" بود.
 
اعتراضات سوریه حدود یک ماه پس از آن با شعاری مشابه آغاز شد.
میرحسین موسوی، زهرا رهنور و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند سرتیپ نجات گفته است شورای عالی امنیت ملی در روز ۲۵ بهمن ۸۹ با درخواست قوه قضاییه ایران تصمیم به حصر گرفت. او گفته است محصوران "می‌توانند در منزل از دکتر خصوصی، ورزش، استخر و غیره بهره‌مند شوند اما امکان ارتباط با کسی را نداشته باشند تا فتنه انگیزی نکنند."
 
آقای نجات که امروز (سه شنبه،۷ دی) به مقام جانشینی ریاست سازمان اطلاعات سپاه منصوب شده، در آن مقطع مسئول حفاظت از آیت‌الله علی خامنه‌ای بوده و به دعوت سعید جلیلی، معاون سیاسی-اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم بوده است.
+2
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  بگو کهریزک برای بچه های ملت بود که گول این دو شیاد به عمامه و بی عمامه را خوردند،برای این دو ویلا و استخر و کنیز فیلیپینی غلمان سوری و دکتر خصوصی در نظر گرفته شده یا به زبان سادهتر سگها همدیگر را نمی خورند!...تقدیم به جنبش قرمه سبزی یا جنش سبز به رهبری خادم دو لاف کش امام گور به گور موسوی و کروبی
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.