مشاور روحانی: در زمان تحریم شیوه خرید نفت ایران از سوی هند و چین تحقیرآمیز بود

اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور ایران می گوید "عده ای با تحریم ها منافع ایران را غارت کردند" اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی رئیس جمهور ایران، گفته است که پس از تحریم نفت ایران، فقط هند و چین از ایران نفت می‌خریدند که به گفته او با روشی "بسیار تحقیرآمیز" انجام می‌شد.
 
آقای ترکان به روزنامه ایران وابسته به دولت گفته است "در دولت گذشته نفت ایران به چین فروخته شد اما پول نقد این نفت که ۲۲ میلیارد دلار است از سوی چین در یک حساب بلوکه می‌شد. چینی‌ها قرار بود معادل این پول یعنی ۲۲ میلیارد دلار به ما وام بدهند که در ابتدا ۴ میلیارد دلار را به عنوان سود وام کسر کردند و برای ۱۸ میلیارد وامی که به ما دادند ۸ درصد هم پول بیمه در نظر گرفتند".
 به گفته آقای ترکان ۸ درصد با این توجیه در نظر گرفته شده بود که اگر ایران نتوانست اقساط خود را بازپرداخت کند، این پول بیمه باشد.
 
مشاور رئیس جمهور ایران گفته "اکنون ۲۲ میلیارد دلار پول ما در چین وثیقه است".
 
در ارتباط با فروش نفت ایران به هند، آقای ترکان گفته است "هند پول نفت ما را به دو قسمت می کرد، بخشی را به حساب یورویی و بخشی را به حساب روپیه واریز می‌کرد. آن پولی که به حساب یورویی واریز می‌شد، توقیف می‌شد چون نمی‌توانستیم با آن خرید کنیم اما از پولی که در حساب روپیه قرار داشت باید از هند و به قیمت‌هایی که خودشان می‌گفتند کالای هندی بخریم".
 
مشاور ارشد آقای روحانی گفته در زمان تحریم، عربستان سعودی سهمیه نفتی ایران در اوپک را از آن خود کرد و و کشور قطر که در میدان گازی پارس جنوبی با ایران شریک است نفع زیادی برد "چون ما از توسعه میدان عقب افتادیم و اما این کشور میدان را توسعه داد که سبب تغییر فشار مخزن و مهاجرت گاز از سمت ما به قطر شد".
 
'فقط بابک زنجانی نبود ' 
آقای ترکان گفته "ذینفع" دیگر در زمان تحریم ایران کشورهای ترکیه و امارات بودند که "از جابجایی پول ایران منفعت می‌بردند در درصدهای بزرگی از پول گیر آنها می‌آمد زیرا ما در بازار، تحریم بودیم و باید با واسطه‌ها خرید می‌کریدم که هزینه‌های بسیار هنگفتی را به خریداران ما تحمیل می‌کردند".
 
او اسرائیل و عربستان را ذینفعان سیاسی و امنیتی تحریم‌ها علیه ایران خوانده و گفته "به این ترتیب از امارات تا عربستان و قطر و چین و هند، منافع و ثروت این ملت دست یک عده چپاولگر بین‌المللی از دست رفت".
 
آقای ترکان افرادی در داخل ایران را هم ذینفع تحریم خوانده و گفته بابک زنجانی یکی از دلالان فروش نفت بوده، فکر می کنید همین یک نفر بود؟ باز هم بوده‌اند. اینها نفت ایران را بردند و پول‌هایش را به نوعی بالا کشیدند حالا بابک زنجانی یک جور دیگران به طرق دیگر".
 
مشاور رئیس جمهور ایران گفته "همین قدر بدانید که کسان دیگر هم بودند که نفت ما را بردند و ار قضا پولش به خزانه بازنگشته است آن پول ها در حساب دیگری است که در جای خود باید بررسی شود اما به خزانه بازنگشته است".
 
آقای ترکان "برندگان تحریم را این افراد و کشورها خوانده و گفته "بازندگان تحریم هم ملت ایران و جمعیت بیکار تحصیلکرده ماست، خانواده‌هایی که در فقر می‌سوزند یا بیمارانی که نمی‌توانستند به داروهای خود دسترسی داشته باشند".
 
مشاور رئیس جمهور ایران با انتقاد از کسانی که تمایل به بازگشت تحریم‌ها دارند گفته "تحریم‌ها باعث شد همه دلالانی که همه کوشش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و اجرایی بیرون کردن آنها بود... یعنی همان‌هایی که وزارت اطلاعات باید دانه دانه آنان را با انبر پیدا می‌کرد و بیرون می‌انداخت رسما پشت میز مذاکره آمدند و شدند طرف مذاکره ما. برجام توانست این حرکت‌ها را متوقف کند".
+62
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  سبز علی‌ بیقرار - ایوانکی، ایران

  دو تا کشور گدا گشنه سابق و دزد و غارتگر در حال حاضر، رو هم ۳ میلیارد نفر، تمامً دنیا رو مثل اژدها دارن می‌بلعن
  2
  34
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران

  اینا را مگه اون بسیجیهای گاو و آخوندهای احمق بشکه ای نمیفهمند که برای برجام جک میسازند ، یعنی تحریمها برای این کره آخوندها و جوجه بسیجیهای ساندیسی هم منافع داشت که برجام آزارشان میدهد ، احمقهایی که هیچ وقت به منافع کشور و آسایش و رفاه مردم فکر نمیکنند
  1
  35
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  دوستان چند سال پیش دو تا نفربه نامهای انتی اسلام بلو استار(بلوستار) داشتیم ،کسی ازشون خبری داره ؟ دلم برا کامنتهاشون تنگ شده😛😝
  3
  17
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان
  طرفداران علی چلاق مردند بیایند کامنت بگذارند با گند زدن کشور گرداندن رهبر یک دست .
  1
  9
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.