کنترل اشتها با این مواد غذایی

برخی مواد غذایی در عین سالم بودن به خوبی اشتها را نیز کنترل کرده و شما را از پرخوری دور می کنند. توصیه می کنیم زمانی که گرسنگی به شما فشار می آورد این مواد غذایی را مصرف کنید تا معده تان به خوبی پر شود و بدنتان از دریافت چربی و قند زیاد در امان بماند.
 
برخی افراد (بزنیم به تخته) اشتهای زیادی دارند و هر ساعتی از شبانه روز که اراده کنند غذا و تنقلات می خورند. اما در عین حال هیچ کس دوست ندارد چاق شود و تناسب اندام خود را از دست بدهد. از آنجایی که اشتهای بالا و خوردن زیاد وزن را بالا می برد بنابراین این افراد نمی توانند چندان به خوش اندام ماندن امیدوار باشند. کنترل وزن در گام اول به کنترل اشتها و درست غذا خوردن بستگی دارد. خوشبختانه برخی مواد غذایی در عین سالم بودن به خوبی اشتها را نیز کنترل کرده و شما را از پرخوری دور می کنند. توصیه می کنیم زمانی که گرسنگی به شما فشار می آورد این مواد غذایی را مصرف کنید تا معده تان به خوبی پر شود و بدنتان از دریافت چربی و قند زیاد در امان بماند. با ما باشید تا با این مواد غذایی کنترل کننده اشتها بیشتر آشنا شوید.
چرا این مواد غذایی اشتها را کاهش می دهند؟
هر آنچه که می خورید روی بدنتان تأثیر دارد. به عنوان مثال هر آنچه می خوریم روی معده، سیری و اشتهایمان تأثیر دارد. هر غذایی که میل می کنید کمابیش سیرتان می کند اما این سیری ناشی از به عنوان مثال سالاد فصل و گوجه فرنگی با یک بشقاب پاستا متفاوت است. هر غذای سیرکننده ای باید ویژگی ها و شرایط زیر را داشته باشد تا آن را به عنوان یک غذای کنترل کننده اشتها به حساب آورد:
 
باید حاوی میزان زیادی پروتئین باشد
باید حاوی میزان زیادی فیبر باشد
باید سرشار از آب باشد
باید کم کالری باشد
باید کامل باشد.
مواد غذایی سیرکننده سیب زمینی
باوجود اینکه همه آن هایی که رژیم می گیرند و می خواهند وزن کم کنند سیب زمینی را به باد انتقاد می گیرند و از آن فرار می کنند اما باید بدانید که سیب زمینی آب پز منبع خوب ویتامین C، پتاسیم و کربوهیدرات است. این ماده غذایی فیبر و پروتئین خوبی به بدن می رساند و حاوی چربی نیست. بنابراین یکی از سیرکننده ها و کنترل کننده های خوب اشتها محسوب می شود.
 
جوی دوسر
مصرف جوی دوسر برای وعده صبحانه به خوبی سیرتان کرده و تا زمان رسیدن ناهار اشتهایتان را کنترل می کند. این غلات مفید حاوی میزان زیادی فیبر و پروتئین های گیاهی هستند و قدرت پرکردن معده را به مدت چندین ساعت دارند. اگر جوی دوسر را داخل ماست یا شیر بریزید و مصرف کنید خواص بیشتری دریافت می کنید.
 
سیب
سیب منبع فیبر است و فیبرها نیز خاموش کننده سیگنال ارسالی مغز برای پرخوری هستند. می توانید برای صبحانه، بین روز، دسر یا عصرانه سیب میل کنید. این میوه بهشتی میزان قند خون را کنترل و ثابت می کند و آب زیادی به بدن می رساند. بنابراین معده تان به مدت زمان زیادی پر شده و از مشکلاتی ماننداحتباس آب (ورم بدن) نیز جلوگیری می شود.
تخم مرغ
هنوز هم تخم مرغ شهرت بدی در بین مردم دارد. چون متهم به افزایش کلسترول خون است. با این حال تخم مرغ بخصوص زرده آن سرشار از مواد مغذی است. آنتی اکسیدان های موجود در این ماده غذایی (لوتئین و زئاکسانتین) شما را به مدت چندین ساعت سیر نگه می دارند. توصیه می کنیم به جای کیک و بیسکوییت برای صبحانه تخم مرغ میل کنید. مصرف تخم مرغ پخته شده باعث می شود با کمترین میزان کالری، ساعات بیشتری سیر بمانید و پرخوری و ریزه خواری نداشته باشید.
پرتقال

پرتقال میزان زیادی فیبر به بدن می رساند که کاهنده اشتها محسوب می شوند. توصیه می کنیم که برای جذب ویتامین C بیشتر و تقویت سیستم ایمنی بدنتان پرتقال میل کنید. می توانید از این میوه به صورت آب آن یا در دسرها و سالاد میوه استفاده کرده و از خواصش بهره ببرید.
 
گردو و رفقا
اگر گردو و آجیل ها را به میزان متعادل مصرف کنید نباید از کالری آن بترسید. روزانه حداکثر یک مشت از این مواد غذایی اشتهایتان را کنترل کرده و چربی های سالم و کربوهیدرات خوبی به بدنتان می رساند. آجیل ها معده را به خوبی پر می کنند و جایی برای ریزه خواری نمی گذارند.
 
سوپ سبزیجات
سوپ سبزیجات روشی سالم برای کنترل اشتها است. این سوپ ها را از سبزیجات طبیعی و متنوعی تهیه کنید. سوپ هایی که از پودر (عصاره های صنعتی) تهیه می شوند سالم محسوب نمی شوند و چنین خاصیتی ندارند. سوپ حاوی آب زیادی است و مدت زمان بیشتر در معده می ماند. به همین دلیل میل به خوردن غذاهای دیگر را کنترل می کند. حتماً به سوپ هایتان نخود فرنگی، هویج و غیره اضافه کنید. برای کاهش کالری سوپ از افزودن شیر یا خامه خودداری کنید.
 
عدس
حبوبات به طور کلی و عدس به طور خاص برای سیر شدن فوق العاده است. این مواد غذایی حاوی میزان زیادی پروتئین های گیاهی و فیبر است. برای صبحانه خوراک عدس با یک عدد تخم مرغ و گوجه فرنگی تهیه کرده و میل کنید. در این صورت ساعت ها سیر بوده و از ریزه خواری بعد از ظهر دور خواهید بود.
 
چای نعنایی
عطر سبزیجات معطر آرام بخش بوده و به مدت چندین دقیقه اشتها را از بین می برند. می توانید از این سبزیجات معطر در تهیه چای ها و دمنوش ها استفاده کرده و در میان روز زمانی که میل به خوردن پیدا می کنید از آن ها میل کنید. چای نعنایی خواص دیگری نیز برای سلامتی دارد و برای تحریک هضم غذا و جلوگیری از مشکلات گوارشی مفید است.
 
گوشت قرمز
گوشت قرمز علاوه بر اینکه سرشار از پروتئین است در لیست غذاهای سیرکننده و اشتها کور کن نیز قرار دارد. البته لازم است که گوشت را از انواع کم چرب آن انتخاب کنید. مصرف به عنوان مثال کتلت به همراه سالاد سبزیجات در وعده صبحانه به خوبی سیرتان کرده و باعث می شود تا بعد از ظهر میلی به غذا نداشته باشید.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.