مدیرعامل صنایع شیر ایران: توزیع شیر رایگان در مدارس متوقف شده است

امسال قرار بود طرح توزیع شیر رایگان در مدارس با آغاز سال تحصیلی و در مهر ماه انجام شود مدیرعامل صنایع شیر ایران می‌گوید توزیع شیر رایگان در مدارس این کشور مدتی است متوقف شده است.
 
به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، علی رومی گفته است: "پارسال صنایع شیر ایران در توزیع شیر مدارس فعال بود، اما هنوز طلب سال گذشته را از دولت دریافت نکرده است؛ بنابراین با این شرایط نمی‌توان به توزیع شیر مدارس ادامه داد."
 
آقای رومی تعداد دانش آموزان ایرانی که به کمبود انواع ویتامین و کلسیم دچارند را ۱۲ میلیون نفر اعلام کرده است.
 
امسال قرار بود طرح توزیع شیر رایگان در مدارس با آغاز سال تحصیلی و در مهر ماه انجام شود.
 
این اولین بار نیست که توزیع شیر رایگان همزمان با آغاز سال تحصیلی انجام نمی‌شود.
 
مقام‌های دولتی در ایران به غیر از تامین نشدن منابع مالی، بدهکاری وزارت آموزش و پرورش به کارخانجات لبنی را هم از دلایل تاخیر اجرای این طرح در امسال دانسته‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا کمرئی‌ مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران گفته است: «هنوز اعتبار لازم در این خصوص (توزیع شیر) ابلاغ نشده است و به محض اینکه اعتبار تعیین شده اجرایی و عملیاتی شود، آماده توزیع هستیم."
 
کمیته ملی شیر مدارس در وزارت آموزش و پرورش در تابستان اعلام کرده بود این وزارتخانه در نظر دارد در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ شیر رایگان در بین چهارده و نیم میلیون دانش آموز ایرانی توزیع کند. بنا بر اعلام وزارت آموزش و پروش، بودجه مصوب برنامه شیر مدارس برای سال ۱۳۹۵، هفتصد میلیارد تومان بوده است.
 
طرح توزیع شیر مدارس بیش از ۱۵ سال است که در ایران اجرا می‌شود. بر اساس این طرح، در پائیر و زمستان برای هر دانش‌آموز مجموعا چهارده لیتر شیر در ۷۰ نوبت باید در نظر گرفته شود.
 
هدف این طرح مقابله با کمبود کلسیم در تغذیه رایگان دانش‌آموزان ایرانی اعلام شده است.
 
اما به گفته مقام‌های دولتی در ایران "کمبود اعتبارات" و "ناهماهنگی سازمان‌ها" اجرای این طرح همیشه با مشکل روبرو بوده است.
 
توزیع رایگان شیر در مدارس که پیش از انقلاب انجام می‌شد پس از انقلاب از سال ۱۳۷۹ بطور آزمایشی دوباره آغاز شد و بتدریج مقاطع تحصیلی و مدارس بیشتری را تحت پوشش قرار داد.
 
با اینکه برنامه توزیع شیر رایگان در مدارس ایران یکی از بزرگترین برنامه های شیر مدارس در دنیا از نظر جمعیت تحت پوشش (بیش از ۱۳ میلیون نفر) قلمداد شده اما بویژه در سال‌های اخیر، با موانع زیادی روبرو بوده و نبود اعتبار، ناهماهنگی و مشکلات دیگر باعث توقف گاه به گاه طرح و پوشش ناکافی آن شده است.
 
در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ شورای عالی سلامت و غذا به ریاست حسن روحانی رییس جمهور، تداوم طرح توزیع شیر در مدارس را به منظور تامین کلسیم تصویب کرد اما توزیع شیر یا در برخی مناطق به اجرا در نیامد یا اینکه ماهها پس از شروع سال تحصیلی انجام شد.
 
این در حالی است که ایران از نظر مصرف سرانه شیر، در میان کشورهای دنیا، در پایین‌ترین رده‌ها قرار دارد و عدم توزیع شیر در مدارس باعث تشدید کمبود کلسیم و ویتامین D (دی) در کودکان ایرانی خواهد شد.
+16
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  یاد آنروزها که در مدرسه تغذیه رایگان داشتیم بخیر ، شیر های پاکتی سه گوش ، موز ، تی تاب ، موز ، پسته یا پنیر بود . اینقدر شیر زیاد بود که بعد از مدرسه تو خیابان می ترکاندیم ، بچه بودیم دیگه ولی الان می فهمیم کار هر کس نیست کشور گرداندن. چهل سال ریاست فاسدان اسلامی کافی بود تا یک کشور پهناور را به خاک سیاه بنشانند البته برای حـ...ا ی آقازاده بهشت هست . ننگتان باد با مذهبتان، آمین
  4
  17
  دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  دولت خرجش (دزدی هاش ) رفته بالا از پسش بر نمیاد
  3
  16
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  razmandeh - استکهلم، سوئد
  فقط با حقوق یک ما ه جناب قاضی الاقضات صادق لاریجانی میتونند این بچه ها ده سال شیر بخورند !!!! خجالت میکشم وقتی خبرهای اینچنینی را میشنوم !!!!!
  2
  11
  ‌سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.