اسراییل سفیر آمریکا را هم احضار کرد

روز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را محکوم کرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل که علاوه بر نخست وزیری، وزارت خارجه را هم بر عهده دارد، در اقدامی بسیار نامعمول دان شاپیرو سفیر آمریکا در اسراییل را احضار کرده است تا از او در مورد دلیل پرهیز آمریکا از وتوی قطعنامه شورای امنیت سوال کند.
 
اسراییل پیشتر سفرای دیگر کشورهایی را که از این قطعنامه حمایت کرده بودند، احضار کرده بود.
 
در آن زمان سخنگوی وزارت‌خارجه اسراییل گفت که سفرای ۱۴ کشور عضو شورای امنیت به این وزارتخانه در بیت المقدس احضار شده‌اند.
 
روز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت و سازها شد.
 
این قطعنامه پس از آن به تصویب رسید که آمریکا برای نخستین بار از سال ۱۹۷۹، از حق وتوی خود در مورد قطعنامه‌ای که شهرک‌سازی اسراییل را محکوم می‌کند، استفاده نکرد و به این قطعنامه رای ممتنع داد.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قطعنامه شورای امنیت را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خوانده و تاکید کرده است که اسراییل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد.
 
او به وزارت‌خارجه اسراییل دستور داده است که ظرف یک ماه مناسبات میان کشورش و سازمان ملل متحد را بازبینی کند و نظر کارشناسی خود را به نخست وزیر اعلام کند.
 
آقای نتانیاهو همچنین از وزارت خارجه اسراییل خواسته کمک‌های مالی اسرائیل به سازمان ملل متحد و همچنین حضور سفیر سازمان ملل در این کشور را بازبینی کند.
 
قطع‌نامه محکومیت شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی ابتدا قرار بود از سوی مصر در شورای امنیت طرح شود اما بعد از فشار اسراییل و مداخله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، قاهره از طرح آن صرف‌نظر کرد. اما بعد مالزی، نیوزلند، سنگال و ونزوئلا آن را به جلسه شورای امنیت بردند و با پرهیز آمریکا از استفاده حق وتو، این قطعنامه تصویب شد.
 
این موضوع به فراخوانی سفرای اسراییل از سنگال و نیوزیلند انجامید (اسرائیل روابط دیپلماتیک با مالزی و ونزوئلا ندارد).
 
اسراییل کمک مالی خود به سنگال را هم قطع کرده است.
+31
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کار درست - بوداپست، مجارستان

  این افراط گری اسراییل رسوایی بزرگی براش خواهد داشت و پیامدهای بد ان یکی پس از دیگری در جامعه جهانی نمایان میشود. تصویب این قطعنامه حتی به نفع اسایش و امنیت خود اسراییلیهاست اما یه عده براساس باورهای افراطی و مذهبی تمام این سرزمین رو به مالکیت خود میدانند و در حالی خودشون مدعی رعایت حقوق بشر هستن اعلام بی اعتنایی به کلیه مفاد قطعنامه سازمان ملل میکنند.
  7
  31
  یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  DenaOslo - اسلو ، نروژ
  حزب تند رو و حاکم در اسرائیل انگاری که دنیا رو به هیچ جایشان حساب نمیکنند و مثل دیوانه ها به جان فلسطینی ها افتاده اند و زمین و مال و زندگی اشان را تصاحب میکنند . آقای ناتان یابو نباید فکر کنه حالا گور بابای فلسطینی ها ولی دنیا اینجوری هم نیست که هر بی پدر قلدری تو روز روشن مال و اموال و جان دیگران رو غصب کنه تازه طلبکار هم باشه !!
  2
  6
  دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  دیگه سیا بازی نکنید بابا میدونیم ما همش الکیه
  0
  5
  دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.