نتانیاهو: روابط‌مان با سازمان ملل را بازبینی می‌کنیم

روابط سیاسی واشنگتن و تل آویو در دوران حضور باراک اوباما در کاخ‌سفید پر تلاطم بوده است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ساخت و سازها در سرزمین‌های اشغالی ضمن انتقاد شدید گفته کشورش در مناسبات خود با این نهاد جهانی تجدیدنظر خواهد کرد.
 
شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته (۲۳ دسامبر- سوم دی) در قطع‌نامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت و سازها شد.
 
آمریکا که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، روز جمعه به این قطعنامه رای ممتنع داد و بدین ترتیب ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت توانستند با رای مثبت به آن تصویب‌اش کنند.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که در واکنش اولیه خود به تصویب این قطعنامه آن را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خوانده بود و تاکید کرده بود که اسرائیل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد، امروز (شنبه) در ادامه نارضایتی خود گفت به وزارت خارجه دستور داده ظرف یک ماه مناسبات میان کشورش و سازمان ملل متحد را بازبینی کند و نظر کارشناسی خود را به نخست وزیر اعلام کند.
 
آقای نتانیاهو گفته از جمله از وزارت خارجه خواسته در بازبینی خود کمک‌های مالی اسرائیل به سازمان ملل متحد و همچنین حضور سفیر سازمان ملل در این کشور را مد نظر قرار دهد.
 
قطع‌نامه محکومیت شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی ابتدا قرار بود از سوی مصر در شورای امنیت طرح شود اما با درخواست اسرائیل از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، قاهره از طرح آن صرف‌نظر کرد اما این بار مالزی، نیوزیلند، سنگال و ونزوئلا آن را به جلسه شورای امنیت بردند و با پرهیز آمریکا از استفاده حق وتو، این قطعنامه تصویب شد.
 
موضوعی که به فراخوانی سفرای اسرائیل از سنگال و نیوزیلند انجامید (اسرائیل روابط دیپلماتیک با مالزی و ونزوئلا ندارد).
استقبال در خاورمیانه
هم‌زمان، تصویب این قطع‌نامه در میان فلسطینینان و کشورهای خاورمیانه با استقبال همراه بوده است.
 
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته تصویب این قطعنامه شکست سختی برای سیاست‌های اسرائیل بوده و حمایت قاطعی است از طرح تشکیل دو کشور مستقل.
 
سفیر فلسطینیان در سازمان ملل متحد هم تصویب این قطعنامه را به موقع، ضروری و مهم خوانده هر چند گفته این کار باید مدت‌ها پیش به سرانجام می‌رسید.
 
جنبش فلسطینی حماس از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف شهرک سازی اسرائیل در نواحی اشغالی فلسطینی استقبال کرده است.
 
حماس در بیانیه‌ای از کشورهایی که به این قطعنامه رای داده‌اند، تقدیر کرده است.
 
در این بیانیه همچنین بر ضرورت انجام اقدامات بیشتر برای پایان دادن به اشغال این مناطق از سوی اسرائیل تاکید شده است.
 
اردن هم از قطعنامه "تاریخی" شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرده و گفته است که این اقدام راه را برای عملی شدن راه حل تشکیل دو دولت فلسطینی و اسرائیل را هموار کرده است.
 
وزیر اطلاع رسانی اردن گفته است: "این تصمیم تاریخی حاکی از اجماع جامعه بین المللی در مورد غیرقانونی بودن شهرک سازی‌های اسرائیل است و این تصمیم شورای امنیت تایید کننده حق تاریخی مردم فلسطین برای زندگی در بیت المقدس و سرزمین‌های تاریخی است."
'تضاد در واشنگتن'
در همین حال، سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم تصویب این قطعنامه را بازتاب دهنده واقعیات جاری در مساله اسرائیل و فلسطینیان ارزیابی کرده است.
خانم پاور گفته گسترش ساخت و سازها در سرزمین های اشغالی طرح تشکیل دو کشور مستقل را تهدید می‌کند.
 
او در واکنش به انتقادهای تند نخست‌وزیر اسرائیل از تصویب این قطعنامه گفته: "نمی شود همزمان هم به دنبال گسترش ساخت و سازها بود و هم خود را حامی طرح تشکیل دو کشور مستقل معرفی کرد."
 
با وجود این، خانم پاور گفته آمریکا به این قطعنامه رای مثبت نداده چرا که به نظرش متن قطعنامه بیش از اندازه بر مساله ساخت و سازها متمرکز بوده است.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا که در کمتر از ۳۰ روز دیگر وارد کاخ سفید خواهد شد در توییتی نوشته: "اوضاع از بیستم ژانویه عوض خواهد شد." اشاره‌ای به روز سوگند یادکردن او و آغاز به کارش تحت عنوان رئیس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا.
 
آقای ترامپ یک روز پیش از تصویب این قطعنامه از اعضای شورای امنیت خواسته بود که به آن رای مثبت ندهند.
+1
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.