دمای قطب شمال امروز رکورد می‌زند

در شب کریسمس دمای هوا در شمالگان ممکن است به صفر درجه سلسیوس نزدیک شود، که رکوردی بی‌سابقه در این منطقه است دمای هوای قطب شمال امروز احتمالا ۲۰ درجه سلسیوس بالاتر از متوسط دما در این منطقه و در این وقت سال خواهد شد. رکوردی که دانشمندان بی‌سابقه توصیف کرده‌اند.
 
دانشمندان اعتقاد دارند که این افزایش بی‌سابقه دما در این وقت سال در شمالگان به طورمستقیم به تغییرات اقلیمی ارتباط دارد که انسان عامل آن بوده است.
 
در ماه نوامبر و دسامبر امسال دمای هوا ۵ درجه بالاتر از متوسط دما در این وقت سال بوده است.
 
تابستان امسال حجم یخ‌ها در قطب شمال بسیار کاهش پیدا کرد به طوری که پیش از این فقط یک بار تصاویر ماهواره‌ای حجم یخی کمتر از این ثبت کرده بودند.
 
فریدریکه اوتو، پژوهشگر ارشد موسسه تغییرات زیست محیطی آکسفورد به بی‌بی‌سی گفته است که در دوران پیش از صنعتی شدن جهان، چنین افزایش دمایی بسیار نادر محسوب می‌شد و ممکن بود هر هزار سال یک بار اتفاق افتد.
 
خانم اوتو می‌گوید تغییرات هوایی شمالگان از نزدیک مطالعه شده و دانشمندان "بسیار مطمئن" هستند که چنین تغییرات ناگهانی بدون دخالت انسان امکان نداشته است.
 
گرم شدن زمین در شمالگان با ابرهایی که مانع خروج گرما می‌شوند، منجر به چرخه‌ای می‌شود که بر سرعت آب شدن یخ‌ها می‌افزاید.
 
به این ترتیب که به گفته خانم اوتو، هرچه یخ‌ها بیشتر آب شود، اعماق تیره‌تر آب در معرض خورشید گرمای بیشتری جذب می‌کند و با گرم‌تر شدن آب، یخ‌ها بیشتر آب می‌شود .در حالی که سطح گسترده یخ سفید روی زمین، گرما را منعکس می‌کند و از جذب آن به زمین جلوگیری می‌کند.
 
این پدیده چرخه زیستی در منطقه را بر هم می‌زند و برای تغذیه حیوانات قطبی مانند گوزن‌ها مشکل به وجود می‌آورد.
میزان یخ که توسط ماهواره‌ها در شمالگان ثبت شده است
+28
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پدیده گرم شدن زمین و اب شدن یخهای قطب شمال کاشت فقط برای تغذیه گوزنها مشکل ایجاد میکرد. اگر وضع زمین همینطور گرم و گرم تر شود و یخها و کوه های یخچالی قطب شمال اب شوند نه فقط برای تغذیه گوزنها مشکل ایچاد کند بلکه برای کل موجودات روی زمین مشکل زندگی کردن بوجود خواهد امد.
  4
  13
  یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.