احتمال ترور متهم بمب‌گذاری سال ۶۰؛ آیا مقتول ناشناس هلند، محمدرضا کلاهی است؟ + ۲ ویدیو

سمت راست: کلاهی در سال ۶۰ - سمت چپ: علی معتمد که در هلند کشته شد صدای آمریکا : یک فعال سیاسی ایرانی مقیم هلند در تحقیقات خود متوجه شده مرد ایرانی که سال گذشته در هلند کشته شد، همان محمدرضا صمدی کلاهی، مظنون اصلی انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است.
 
مرتضی صادقی، فعال سیاسی مقیم هلند در گفت‌وگو با برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا جزئیاتی از قتل یک مرد ۵۶ ساله ایرانی در هلند را بازگو کرد که ابتدا به «مرد ناشناخته» معروف شد و بعدتر او را «علی معتمد» معرفی کردند. اما آقای صادقی به شواهدی دست یافته که نشان می دهد علی معتمد نام دوم محمدرضا صمدی کلاهی است که از سوی مقامات ایران به عنوان متهم اصلی انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی معرفی شده بود.
 
این ادعا در حالی مطرح شده که همزمان، سید مهدی دزفولی، سردبیر سابق وبسایت امنیتی «شفاف» در ایران که مستندی درباره حزب جمهوری اسلامی ساخته است در فیس بوک مدعی شده که محمدرضا کلاهی صمدی از سوی « نیروهای امنیتی ایران» ترور شده است.
 
به نوشته این روزنامه‌نگار اصولگرا، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نیز خبر ترور آقای کلاهی را تایید کرده اما برای جلوگیری از طرح رسانه‌ای «یک عنصر خائن» خبر آن به طور رسمی اعلام نشد.
 
آقای دزفولی همچنین مدعی است که «کلاهی سال‌ها تحت نظر بود و آخر در تور امنیتی افتاد.»
 
محمد رضا صمدی کلاهی دانشجوی رشته برق دانشگاه علم و صنعت و عضو سازمان مجاهدین خلق بود که با پیوستن به حزب جمهوری اسلامی به سرعت در این حزب رشد کرد. او پس از انفجار حزب از ایران خارج شد و رسانه‌های ایران در دهه ۷۰ ادعا کردند که او از سازمان مجاهدین خلق جدا شده است.
 
مرتضی صادقی، فعال سیاسی مقیم هلند نیز به مهدی فلاحتی می‌گوید که حضور اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در مراسم خاکسپاری فرد کشته شده در هلند باعث تقویت سوءظن او شده است.
 
آقای صادقی در جریان گفت‌وگو با دوستان و اطرافیان این فرد و تعامل با مقامات امنیتی و پلیس هلند به این باور رسیده که فرد کشته شده همان کلاهی است.
 
یکی از مهمترین دلایل مورد استناد آقای صادقی، وجود خال در کف پای فرد کشته شده است که پیش از این هم به عنوان یکی از مشخصه‌های محمدرضا کلاهی توسط مقامات امنیتی ایران معرفی شده بود.
 
مرتضی صادقی می‌گوید مقامات امنیتی ایران باید پاسخگو باشند که چرا به جای دستگیری متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، اقدام به ترور او کرده و از باز شدن پرونده و افشای جزئیات بیشتر خودداری کرده‌اند.
 
دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ منفجر شد و سید محمد بهشتی، دبیر کل این حزب و رئیس دیوان عالی کشور به همراه ۷۰ نفر دیگر از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر و ۲۷ نماینده مجلس کشته شدند.
سرنوشت محمدرضا کلاهی عامل انفجار ۷ تیر ۶۰ را بهتر بشناسیمماجرای تابوت خالی عامل انفجار نخست وزیری را بهتر بشناسیم
+50
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  کلاهی عضو مجاهدین بوده و بعدا" عضو حزب جمهوری اسلامی میشود و به سرعت در این حزب رشد میکند . صددرصد افراد تشکیلات اصلی حزب جمهوری اسلامی از کلاهی می خواهن که با سازمان مجاهدین تماس دوباره بگیرد و از مسئولین این سازمان بخواهد هرکاری باشد به او بسپارن . بدونه انکه سازمان مجاهدین از این خبر داشته باشن که کلاهی زیر نظر حزب جمهوری است , مجاهدین عملیات انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی را به ایشان می سپارن و کلاهی هم حتما" به مسئولین حزبش در جمهوری اسلامی میگوید که مجاهدین چی را از او خواسته اند. مسئولان تشکیلات امنیتی حزب که خامنه ای و رفسنجانی و احمدخمینی بودن حتما" اسانکاری کامل برای کلاهی انجام میدهن تا عملیاتش را با موفقیت انجام دهد , ارزش این عملیات برای خامنه ای و اخوندهای دیگر این بوده که هم از شر رجای بی عمامه نجات می یابن و هم سازمان مجاهدین خلق را بیشتر رسوا کنن و هم بهانه ای خوب برای سرکوب و کشتو کشتار اعضای مجاهدین در دست داشته باشن! شاید حالا هم مجاهدین ندانسته باشد کلاهی مامور واقعی جمهوری اسلامی ایران بوده !
  7
  23
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این خیلی خوش خیالی است که ما فکر کنیم جمهوری اسلامی از هر کشور غربی درخواست کند که مخالفین سیاسی اش را دستگیر کند و در اختیار وی بگذار آن کشور قبول می کند و این کار را انجام خواهد داد. پر واضح است که دست جمهوری اسلامی در دستگیری و تحویل این فرد کاملاً بسته بوده. صدای آمریکا بی شرمانه به دنبال متهم کردن خود جمهوری اسلامی در قضیه انفجار هفتم تیر است. این درحالی است که همه ساله رسانه های سازمان مجاهدین خلق سالروز انفجارهای هفتم تیر و هشتم شهریور را به عنوان سالروز یک عملیات پیروزمند تبلیغ می کند. اسم انفجار هشتم شهریور را هم گذاشتند عملیات غرش شیر. وقتی خود این سازمان به این مسئله اعتراف می کند دیگر جایی برای تهمت زدن به جمهوری اسلامی باقی نمی ماند.
  18
  9
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::] نمی دانم از عوامل رژیم هستید یا نه ولی این را بدان جمهوری اسلامی از این زیرک تر است که نداند کسی بداخلش نفوذ کرده و این کس به اسانی در نظامش بسرعت رشد کند و بعد عامل منفجر کردن دفتر ریس جمهوری شود که ریس جمهور و هم معاون ریس جمهور ترور شوند. ماموران امنیتی رژیم چه در زمان اوایل انقلاب ننگین و چه بعدها خیلی زیرک بوده و هستند و از انجام هر کاری ابای ندارند, وهر جنایتی بخواهند چه از خودی باشد و چه از غیره خودی به نفع ماندن اخوندهای حاکم در قدرت انجام میدهند . مامورین امنیتی رژیم , مجاهدین را خوب فریب داده اند . مجاهدینها به خیال خودشان کلاهی را حتما" از نیروهای وفادار خودشان دانسته اند و به او در رابطه با بمب گذاری دفتر ریسجمهوری وقت نظام اسلامی ایران کاملا" باور داشتن. ولی حیف کاش از دهان کلاهی حقیقت را میشنیدیم نه از سیما خبری امریکا !.
  7
  6
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  .....این کار باند مسعود بعثی بوده و اسم این عملیات را هم گذاشتن غرش شیر!!، راستش اگر این کار را انها هم کرده باشند من اسمش را جفتک خر میگذارم چرا که خواهه مجاهس مسعود بعثی انزمان از نوچه های پرپا قرص امام گور به گور بود و هنوز مثل توده(شعر توده انوقتها این بود؛زیر لوای خمینی پیش بسوی کمونیسم) هنوز بر این باور بودن که انقلاب اونا کردن و باید هم کدخدای ده بشن باور کرده بودن علی اباد هم شهره ،تا اینکه امام عزیزشون که سالها براش لافکشی کردن ،گوشتشونو حلال میکنه،خلاصه کلام با این کارشون بهانه برای قتل عامهای اوایل فاجعه اسلامی به دست اخوندها دادن که به اسم وضعیت فوقالعاده هر کس سرش به تنش میارزید را سربه نیست کنن و اینطور کشور را قبضه کنند!
  5
  2
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  این داستان را بهزاد نبوی بهتر میداند.چون او جز همان سه نفری بود که 10دقیقه قبل از انفجار با اظهار کسالت,جلسه را ترک کردند.دو نفر بعدی حاج احمد خمینی و رفسنجانی بودند,البته دکتر قلب خمینی هم حدودا در جریان است
  0
  3
  یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  BFGOODRIDGE - دبی، امارات متحده عربی
  قلعه حیوانات
  0
  1
  یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.