انتقادهای سفیر پیشین بریتانیا: ما شرایط را در سوریه بدتر کردیم

حکومت اسد کترل کامل حلب را به دست گرفته است. سفیر سابق بریتانیا می‌گوید به شیوه‌ای 'نسبتا صلح‌آمیز'. سفیر پیشین بریتانیا در سوریه می‌گوید در بحران سوریه، 'هر قدمی که بریتانیا برداشت، اشتباه بود' و بریتانیا 'شرایط را در سوریه بدتر کرده است'.
 
پیتر فورد که سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ سفیر بریتانیا در دمشق بوده، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته است این کشور با نفرستادن نیرو به خود میدان و در عوض تشویق و تقویت گروه‌های شورشی به یک نبرد محکوم به شکست، اوضاع را در سوریه خراب‌تر کرده است.
 
آقای فورد گفته است می‌شد پیش‌بینی کرد که شرایط به کشته‌شدن چندصدهزار غیرنظامی منجر شود.
 
موضع وزارت خارجه بریتانیا این بوده است که برکناری حکومت بشار اسد، تنها راه برای پایان رنج مردم سوریه بوده است.
 
پیتر فورد می‌گوید بریتانیا یا باید نیرو به میدان می‌فرستاد یا باید از تشویق جنگ مسلحانه مخالفان خودداری می‌کرد.
 
سال ۲۰۱۳ اعضای پارلمان بریتانیا به اقدام نظامی احتمالی علیه حکومت اسد برای ممانعت از کاربرد تسلیحات شیمیایی رای منفی داد.
 
دو سال بعد با حمایت پارلمان، بریتانیا حمله‌های هوایی برای هدف‌گرفتن مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی را آغاز کرد.
 
اقدام دولت بریتانیا "منحصرا" محدود به داعش در سوریه بود و نه فرستادن نیروی بریتانیایی به میدان.
 
آن زمان آقای فورد گفت که این حمله‌ها "بی‌اثر" خواهند بود و درباره این هشدار داد که این حمله‌ها "در خیابان‌های شهرهای خودمان به سوی ما کمانه خواهد کرد."
 
روز پنج‌شنبه و با تخلیه کامل شورشی‌ها از شرق حلب، حکومت سوریه این شهر را به طور کامل در اختیار گرفت.
 
پیتر فورد می‌گوید باید حکومت بشار اسد را "قدری تحسین" کرد که توانسته به محاصره حلب، به شیوه‌ای "نسبتا صلح‌آمیز" پایان دهد.
پیتر فورد مدعی است مشابه بمباران‌های حلب، در موصل و یمن هم رخ داده است ولی بریتانیا آنها را آن‌قدر محکوم نکرده است. سفیر سابق بریتانیا از وزارت خارجه این کشور انتقاد می‌کند که چرا آن‌قدر روی شکست بشار اسد حساب کرده بود و از سوی دیگر تصور می‌کرد که مخالفان بشار اسد، اغلب از "این نیروهای به‌اصطلاح میانه‌روها هستند؛ که ثابت شد اشتباه بوده است."
 
جرمی بوئن، دبیر خاورمیانه بی‌بی‌سی، می‌گوید ماهیت مخالفان بشار اسد در طول پنج سال بحران این کشور تغییر کرده است: "در ابتدا تنوع بیشتری در این مخالفان بود. ولی جناح افراطی خیلی مسلط‌تر شد."
 
اما پیتر فورد می‌گوید: "الآن هم دارند یک دروغ بزرگ دیگر می‌گویند؛ که اسد نمی‌تواند بقیه کشور را به دست بگیرد. خب پس خبر بدهم که او خیلی هم خوب در مسیر این کار است."
 
این سفیر سابق بریتانیا در دمشق می‌گوید غرب، بمباران حلب را محکوم کرده است در حالی که، به ادعای او، "حمله‌های مشابهی در موصل عراق و در یمن هم جریان داشته است، بدون آن‌که همان‌قدر از طرف بریتانیا محکوم شود."
 
او ادامه می‌دهد: "[درباره موصل و یمن] حرفی از وحشی‌گری و جنایت جنگی نمی‌زنیم در حالی که شکی نیست در هر دو نمایش، مرتکب این‌ها شده‌اند."
 
سفیر سابق بریتانیا می‌گوید "باید خوش‌شانس باشیم" که عملیات در موصل و در یمن هم با تخلیه غیرنظامی‌ها و شورشی‌ها در اتوبوس‌های سبز تمام شود؛ چیزی که در حلب اتفاق افتاد.
 
وزارت خارجه بریتانیا گفته است یک راه‌حل سیاسی و انتقال قدرت از بشار اسد، "تنها راه پایان‌دادن به رنج مردم سوریه است".
+41
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  واقعا آفرین دم بشار اسد گرم که روی همه ی شما غربیها رو قهوه ایی کرد . بارها گفتم که مخالف جمهوری اسلامی و آخوند هستم ، اما در مورد جنگ سوریه واقعا دم جمهوری اسلامی و روسیه گرم که غربیها و عربستان کثیف رو توی این جنگ نقشه برآب کردن. سوریه همان کشوریه که در جنگ ایران و عراق تنها کشور عربی بود که از ما ایرانیا حمایت کرد و ثمره ی حمایتش رو توی این جنگ خانمانسوز از ایران و روسیه پس گرفت . امیدوارم بشار همیشه در سلامت باقی بمونه و چشم آمریکاییا و انگلیسیای بیشرف کور بشه و عربستان کثیف و لجن هم همینجوری قهوه ایی بمونه .
  2
  18
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  چرا این مقامات غربی بعد از این که از کار برکنار شدن سر عقل میان
  1
  18
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  وجدانهای خفته ای که با تاخیری طولانی در حال بیدار شدن هستند
  2
  16
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  معلومه که دچار وجدان درد شده
  2
  14
  شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.