ایرباس در قراردادی ۲۰ میلیارد دلاری، ۱۰۰ هواپیما به هما می فروشد

شرکت ایرباس اعلام کرد که روز پنجشنبه دوم دی، قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری را با شرکت هواپیمایی ایران (هما) امضا کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت ایرباس در اطلاعیه‌ای گفت که بر اساس این قرارداد، ۴۶ هواپیمای ایرباس از نوع A۳۲۰، ۳۸ هواپیما از نوع A۳۳۰ و ۱۶ هواپیما از نوع A۳۵۰ از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی تحویل داده می شود.
 
خبرگزاری فرانسه ارزش این قرارداد را حدود ۲۰ میلیارد دلار گزارش داده است.
 
دایره کنترل اموال خارجی در وزارت خارجه آمریکا مجوز فروش این هواپیماها به ایران را در شهریور و آبان ماه امسال صادر کرده بود.
 
جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا،در اوایل آذرماه گفته بود: «صدور مجوز از سوی وزارت خزانه داری این کشور به ایرباس در چارچوب اجرای تعهدات واشینگتن در قبال توافق هسته ای، برجام، انجام شده است.»
 
در این میان، فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران (هما) به خبرگزاری فارس گفته است که اولین هواپیما از نوع ۳۲۱ ، پس ازایام نوروز سال آینده و فعلا در گام اول، سه هواپیما تحویل داده می‌شود.
 
او افزود که «هما» در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود هفت تا هشت هواپیما را از شرکت ایرباس تحویل می‌گیرد و برای هواپیماهای بعدی نیز به مرور تفاهم های مالی انجام می‌شود.
 
آقای پرورش پیش از این خبر داده بود که هواپیمای ۳۸۰، بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان، از قرارداد نهایی حذف شده است.
 
ایرباس ۳۸۰ بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان است ولی در عین حال استفاده از آن به امکانات تازه‌ای در فرودگاه‌ها نیاز دارد. شماری از فرودگاه‌های جهان نیز برای آن‌که پذیرای این هواپیما باشند به ‌روزرسانی و بازسازی شده‌اند. در زمستان گذشته، احتمال حذف این هواپیما از قراداد نهایی با ایرباس مطرح شده بود.
 
در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به فرانسه در بهمن سال گذشته، قراردادی برای خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۵میلیارد یورو بین دو طرف به امضا رسیده بود.
 
در این میان، به نوشته روزنامه دولتی «ایران»، اولین هواپیما تا کمتر از یک ماه دیگر تحویل داده می شود.
 
ناوگان مسافربری هوایی ایران، طی دهه‌های گذشته، به دلیل تحریم‌های مختلف به شدت کهنه شده و آسیب دیده است. توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی سبب شد تا جان تازه‌ای در ترابری هوایی ایران دمیده شود.
 
ایران در پی توافق اتمی با گروه پنج به علاوه یک و لغو بخشی از تحریم ها اقدام به نوسازی ناوگان هوایی خود کرده است. در این ارتباط، در کنار قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، شرکت‌های ایران ‌ایر و بوئینگ روز ۲۱ آذر قرارداد نهایی خرید ۸۰ هواپیما به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را در تهران امضا کردند.
 
معاون مدیرعامل بوئینگ گفته که این شرکت پس از تایید دولت آمریکا، قرارداد با ایران را نهایی کرده است.
+44
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  خیلی‌ خوبه ، پس از الان بلیت رزرو کنیم دیگه.
  4
  7
  جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.