پنج نفر در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به اتهام اختلاس بازداشت شدند

احمد علی انجم، رئیس دادگستری جیرفت، روز پنجشنبه دوم دی، از وقوع یک فقره اختلاس در دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری میزان٬ وابسته به قوه قضائیه٬ احمدعلی انجم گفت تاکنون در ارتباط با این پرونده٬ پنج نفر بازداشت شده‌اند و اشاره کرد که آنها از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هستند.
 
آن‌طور که رئیس دادگستری جیرفت اعلام کرده پس از گزارش اداره کل بازرسی استان کرمان مبنی بر اختلاس برخی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، رسیدگی به این پرونده در دستور کار «ویژه سیستم قضایی» قرار گرفته است.
 
بر اساس این گزارش، بازداشت ‌شدگان با احضار به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب جیرفت٬ با تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت موقت، به اتهام اختلاس زندانی شد‌ه‌ اند.
 
این مقام قضایی درباره مبلغ اختلاس توضیحی ارائه نکرد٬ اما گفت: «تاکنون مبلغ ۴۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از وجوه مورد اختلاس به بیت‌المال برگشت داده شده است.»
 
رئیس دادگستری جیرفت همچنین از ادامه تحقیقات تکمیلی درباره این پرونده خبر داده است.
 
این برای نخستین بار نیست که اخباری درباره اختلاس در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود.
 
پیش از این نیز اخباری مبنی بر اختلاس در دانشگاه‌ علوم پزشکی زنجان و دانشگاه های مازندران و کرمان منتشر شده بود.
 
سعدالله نصیری قیداری٬ نماینده وقت زنجان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در سال ۸۹ به خبرگزاری مهر گفته بود که «میزان درست اختلاس کارمند امور مالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حدود ۳۵۰ میلیون تومان بوده» است.
 
اختلاس دو میلیارد تومانی سه تن از مسئولان دانشگاه مازندران نیز به دو روش دریافت وام به اسم بستگان دانشجویان و نپرداختن اقساط آن و یا دریافت بدهی‌های دانشجویان هنگام تسویه حساب در حساب‌های شخصی اختلاس‌کنندگان انجام شده بود.
متهم پرونده اختلاس در دانشگاه کرمان نیز «به همراه دو نفر از همدستانش در همان دانشگاه٬ با برداشت غیرقانونی از حساب‌های دانشگاه و واریز به حساب شخصی اقدام به اختلاس میلیاردی» کرده بود.
 
علاوه بر این٬ در رسانه‌های ایران به طور مکرر اخباری مبنی بر اختلاس و فساد مالی در بانک‌ها٬ موسسات و صندوق‌های خیریه و نهادهای دولتی منتشر می‌شود.
 
در کنار اختلاس ها در دانشگاه های ایران، انتشار گزارش‌هایی مربوط به «اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی» در صندوق ذخیره فرهنگیان و موضوع انتشار فیش‌های حقوق برخی مدیران موسوم به «فیش‌های نجومی» نیز طی ماه‌های اخیر خبرساز شده است.
+16
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  کم کم تو بقالی ها هم دارن اختلاس میکنن ، جالبه مردم هم صداشون در نمیاد
  0
  2
  جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.