تیمور؛ اسم بحث برانگیز نوزاد سیف علی خان و کرینا کپور

رسانه های سلبریتی، سیف علی خان و کرینا کپور را سیفینا نام گذاشته اند چه ایرادی دارد اگر جفتی اسم فرزند نو به دنیا آمده خود را تیمور بگذارند، الهام گرفته از تیمور گرکان قرن چهاردهم، معروف به تیمور لنگ بنیاد گذار سلسله تیموری؟
 
ظاهرا ایراد زیادی دارد. شمار زیادی از کاربران توییتر از کرینا کپور خان و سیف علی خان، هنرمندان معروف سینمای بالیوود برای انتخاب اسم "تیمور" برای فرزند شان انتفاد کرده اند.
 
کرینا کپور خان هندو است، سیف علی خان مسلمان. ازدواج هندو با مسلمان در هند پدیده عجیبی نیست و در سینمای هند مصداق زیادی دارد.
 
سیف علی خان و همسرش کرینا کپور، اسم پسرشان را که روز بیستم دسامبر به دنیا آمد تیمور گذاشته اند. ظاهرا سیف علی خان به مطالعات تاریخی علاقه زیادی دارد و به همین دلیل اسم فرزند سومش را تیمور گذاشته است.
جنجال بر سر چیست؟
شمار زیادی به این باور اند که تیمور لنگ هزارها هندو را در جریان جنگ‌هایش کشته است و هند را به تاراج برده است.
 
ولی علاقمندان این زوج بالیوود می‌گویند، تیمور فقط یک اسم است که در زبان عربی، معنای آهن دارد.
 
سیف علی خان پتودی، پسر منصور علی خان پتودی، کاپیتان وقت تیم کریکت هند، و شرمیلا تاگور، هنرمند معروف سینمای هند است.
 
پتودی شهر کوچکی در حاشیه دهلی است که در قرن نوزدهم از سوی حمکرانان انگلیسی هند، به فیض تلاب خان که ریشه پشتون دارد به عنوان جایزه خدماتش به انگلیس ها داده شد. سیف علی خان پتودی، از نسل همان پتودی است.
 
کرینا کپور، همسر سیف علی خان، نواسه (نوه) راج کپور، یکی از معروف‌ترین خانواده‌های سینمای بالیوود است. پدر او رندهیر کپور و مادرش ببیتا شرما، هنرمندان سینمای هند در هه ۷۰ و هشتاد میلادی بودند.
سیف علی و کرینا در سال ۲۰۱۲ بعد از پنج سال همراهی ازدواج کردند. سیف علی و کرینا در سال ۲۰۱۲ بعد از پنج سال همراهی ازدواج کردند.
 
سیف علی خان، قبلا هم با نمرستا سنگ، هنرمند بالیوود ازدواج کرده بود و از آن ازدواج یک پسر به اسم ابراهیم و یک دختر به اسم سارا دارد.
 
در سه روز گذشته، شمار زیادی از کابران شبکه توییتر با هشتگ تیمور مشغول بحث و گفت‌و گو روی اسم فرزند این جفت بالییود هستند.  
این کاربر نوشته است:" یا سیف در مورد تاریخ آگاهی ندارد یا هم تیمور شخصیت مورد علاقه او است. کسی که هند را به غارت برد و هندوها را قتل عام کرد."  
این کاربر توئیتر نوشته است:" کدام هند؟ تیمور قتل و غارت مناطقی را کرد که آن زمان تحت اداره سلطنت دهلی بود، ۴ یا ۵ استان فعلی هند را در بر می‌گیرد."  
کاربر دیگری نوشته است:" هر اسم مسلمان دیگری ایرادی نداشت جز قصابانی مانند اورنگزیب، نادرشاه و بدتر از همه تیمور."
 
این در حالی است که شماری از سیاست‌مدارها و هنرمندان بالییود انتخاب نام فرزند را موضوع شخصی پدر و مادر دانسته اند.  
عمر عبدالله، از جمله شخصیت‌های معروف سیاسی نوشته است:" تنها کسانی که حق نام گذاری روی کودک را دارند پدر و مادر است و هرکسی که آنها از او بخواهند. چرا باید نظر بقیه مهم باشد."  
ریشی کپور، عمو (کاکا) کرینا کپور و هنرپیشه معروف دهه ۸۰ میلادی نوشته است:" چرا مردم این همه نگران این اند که پدر و مادر نام فرزند خود را چه گذاشته اند؟ شما به کار خود برسید. هیچ ربطی به شما ندارد. خواست پدر و مادر است."
+34
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  mabahamim - منچستر، انگلستان
  جالب بازم غیرت هندیها حسین و حسن ابن علی سرداران لشکرسپاه اسلام بودند که به گرگان حمله کردند وشهرتمیشه کلیه مردم را گردن زدند وکم کشته نشدند به دست اعراب مارمولک خور دوره مرد بچه باز در حال حاضر تنها ملتی هستند دشمنان خود را می پرستند و پرچم رسمی آنها زبان دشمنانشان است و حتی پا فراتر گذاشته با غرور اسم فرزندان خودشونواسم قاتلین اجاد خود میزارند و حالتر اینکه هر ساله کشور غربستان جشن و پایکوبی میکنند و سالگرد قتل و عام مردم ایران جشن میگیرند و مردم ایران برای دشمنان ختم میگیرند حماقت تا چه حد !!!
  46
  52
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  خدا رو شکر کنید که اسم رو انتخاب میکنید بعد حرف در می آرند. ایرانیها که کلا" حق انتخاب اسم ندارن . شما نمی تونید هر اسمی خواستید رو بچه خودت !!! بگذارید. اسم های بیگانه!!! اسم پادشاه ها !! اسم های با ریشه لاتین و عبری و گاها" فارسی اصیل!!! بله . ما این یم.
  19
  33
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  bozhorgmardekhashte - لیورپول، انگلستان
  تیمور اسم عربی؟؟؟؟؟ آهن در عربی میشه حدید و در ترکی دمیر یا تیمور .تیمور اسم اصیل ترکی ست یا خیلی بیسوادین یا خیلی فاشیست
  24
  31
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  تیمور واژه ترکی است .تیمور لنگ هم که اصالتا مغول بود یا به عبارتی ترک اصیل بود
  17
  21
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  مگه ما ایرانیها خودمون کم, محمد, علی, چنگیز, اسکندر و غیره داریم؟ اینقدر به اسم ها نباید گیر داد.
  18
  17
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  من با هند کاری ندارم اما تو همین ایران همچنان اسامی سرداران غارتگر از جمله عمر وتیمور و چنگیز و اسکندر طرفدار دارد. تقصیری هم نیست از ملتی که تاریخ و هویت خودش را از دست داده چه توقعی میتوان داشت.
  19
  19
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  دقیقا تیمور نامی ترکیست.ولی با احترام به ترکزبانان ایران نهایت احمقی است نام تیمور لنگ آدمکش خوناشام را روی بچه گزاردن.کسی که با کله انسانهابرج و مناره میساخت و از ایران تاروم و هند را بخاک وخون کشاند.حتی وقتی وارد ترکیه امروزی شد شماری از طوایف ترک آناتولی راکشت و مابقی رابه اسارت به آسیای مرکزی برد.روسای طوایف ترک آناتولی را مانندحیوانات در قفس کرد.تنها به خواهش یکی اجدادشیخ صفی الدین اردبیلی شماری راآزاد کردوآنها مرید وی شدند ودرآزربایجان برای همیشه ماندند واینها هسته قزلباش و شاهسون راتشکیل دادند.مانند قاجارهاوافشارها و...
  19
  14
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  تیموروچنگیز ننگ تاریخند وتنها مردم مغولستان به وجود این اهریمنان افتخار میکنند.آدمکشی سوختن وغارت که افتخار نیست.خاک برسر این هنرپیشه اوشکول با این الگویش.البته مادر ایران نیز نام تیمور و چنگیز کم نداریم ولی نام سعدی و حافظ کسی بر کودک خود نمینهد.درود بر غیرت مردم هند.تابحال حتی یک لشگر از سوی هند بسوی کشور ما برای چپاول گسیل نشده در طول تاریخ هزاران ساله ما.چون فرهنگ هندو و بودا و آریاوارتای هندی آدمکشی را ترویج نمیکند برعکس فرهنگ اسلامی
  22
  9
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  کپور چیه دیگه؟ مگه ماهی کپوره؟ کارینا کاپور، راج کاپور! کاپور درسته نه کپور! مترجم بی سواد!
  20
  15
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  تیمور که حافظ قران اهریمنی بود بسیار به مسلمانی تظاهر میورزید و آدمکشی های خود را با جهاد توجیه میکرد.یعنی وقتی یه آدمکش روانی مسلمان شود فاجعه ای در حال رخدادن است.البته تظاهر تیمور به اسلام ریا بوده.چون نپشته اند در خلوت شراب میخورده و زنانش نیز بیحجاب بوده اند.
  23
  6
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  bozhorgmardekhashte - لیورپول، انگلستان
  خیلی جالبه ..تاریخ شما فارسها پر از آدم های با شرف و باغیرت و انسان دوست و کامله ولی تاریخ ما ترکها پر از خونریزهای غارتگر و پست و زبون و کثیف و بی دین و ریا کارو آشغاله هاهاهاهاا . چقدر خوب خودتونو نشون میدین. یخورده از منیت و خودخواهی بیاین بیرون با دنیا آشنا بشین . دشمن شما این خودخواهی تونه .
  12
  1
  ‌پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.