هشدار سفیر ایران در آنکارا نسبت به «فضاسازی کاذب» رسانه‌های ترکیه

محمد ‌ابراهیم طاهریان، سفیر ایران در آنکارا  محمد ‌ابراهیم طاهریان، سفیر ایران در آنکارا، روز چهارشنبه اول دی، به رسانه‌های ترکیه نسبت به «فضاسازی کاذب» علیه ایران و «تحریک افکار عمومی» در ترکیه هشدار داد.
 
آقای طاهریان بدون اشاره به مورد خاصی از این فضاسازی ها به خبرگزاری تسنیم گفت: «فضای روانی» جامعه ترکیه در پی تحولات اخیر منطقه «تند» شده است که به گفته او، «توسعه و عدم‌کنترل این فضا می‌تواند بحران‌ساز شود.»
 
سفیر ایران در آنکارا افزود:«اگر به‌ جای دیپلماسی، هدایت اوضاع در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد، امکان کنترل و مدیریت در دست سیاستمداران نخواهد بود» و «بروز آسیب‌هایی همانند ترور سفیر روسیه غیر قابل کنترل می‌شود.»
 
آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، روز دوشنبه از سوی یک مامور امنیتی ترکیه هدف قرار گرفت و کشته شد.
 
محمد ‌ابراهیم طاهریان در بخش دیگری از سخنانش رسانه‌های ترکیه را متهم کرد که اطلاعیه‌های مختلف سفارت ایران را بازتاب نداده اند و پردازش‌های «غلط» و گزارش‌های «کذبی» منتشر می‌کنند.
 
سفیر ایران بدون اشاره به این پردازش ها و گزارش ها، فعالیت رسانه‌های ترکیه را در جهت «سیاه‌ نمایی عمدی در قبال تحولات سوریه به‌ قصد تحریک افکار عمومی» ارزیابی کرد.
 
وی همچنین گفت سانسورهای پیاپی نسبت به اعلام حمایت‌های قاطع ایران از ملت و دولت ترکیه در قبال کودتای نافرجام ۲۵ تیر و ابراز «تنفر» نسبت به اقدامات تروریستی در ترکیه از دیگر اقدامات این رسانه‌هاست.
 
ایران از نخستین کشورهایی بود که این کودتا را محکوم و از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، حمایت کرد.
 
آقای طاهریان حضور «مستشاری» ایران در سوریه را به خواست دولت این کشور اعلام کرد و افزود که «دروغ‌های ساختگی زیادی این روز‌ها از سوی تروریست‌ها و حامیان آن‌ها تولید و پخش می‌شود.»
 
از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، برخی از کشورهای منطقه و نیز کشورهای غربی از کمک نظامی ایران به حکومت به شدت بشار اسد انتقاد کرده اند. اما تهران گفته که تنها در زمینه اعزام «مستشار» نظامی با دمشق همکاری کرده است.
 
به گفته مقام‌های مسئول در ایران٬ تاکنون بیش از یک هزار تن از نیروی‌های موسوم به «مدافع حرم» در سوریه جان خود را از دست داده‌اند. افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران نیز از دیگر اعضای گروه «مدافعان حرم» هستند که در قالب دو گردان «فاطمیون» و «زینبیون» در کنار نیروهای بشار اسد در سوریه در حال جنگ هستند.
 
مقامات آمریکایی اخیرا ایران و روسیه را در کنار حکومت اسد مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب دانستند.
 
سفیر ایران همچنین با انتقاد از ایجاد «فضای احساسی» در برخی رسانه ها افزود که آنها به هر دلیل تلاش می‌کنند «از انتشار دیدگاه‌های ایران ممانعت و پیام‌های روشنگرانه ایران را سانسور کنند.»
 
اختلاف ایران و ترکیه بر سر مسائل سوریه در سال‌های اخیر بازتاب‌های مختلفی در رسانه‌‌های دو کشور داشته است٬ به طوری که برخی از این رسانه‌ها گزارش‌ها٬ گفت‌ و ‌گو‌ها و اخبار انتقادی و صریحی درباره سیاست طرف مقابل منتشر کرده‌اند.
 
تهران و آنکارا همچنین اختلاف نظرهایی بر سر عراق داشته اند. در این ارتباط، روزنامه ینی شفق، نزدیک به دولت ترکیه، حدود دو هفته پیش از نقش گروه حشد الشعبی، نزدیک به ایران، در «تامین سلاح های سنگین» برای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) انتقاد کرد.
 
تقابل برخی رسانه‌های ایران و ترکیه در مورد تحولات سوریه در شرایطی ادامه دارد که وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه روز سه شنبه اول دی، در نشست مسکو اعلام کردند که به باور آنها بحران سوریه، راه حل نظامی ندارد.
 
این سه کشور همچنین بر اولویت مبارزه با «تروریسم» در سوریه توافق کرده و بر پشتیبانی کامل خود از «حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری سوریه به عنوان یک حاکمیت چند قومیتی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای، دمکراتیک و سکولار» تأکید کرده‌اند.
 
در این ارتباط، به گزارش خبرگزاری ها، در پایان نشست مسکو، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در سخنانی نقش ایران در بحران سوریه را سازنده و مثبت ارزیابی کرده بود.
 
سفیر ایران در ترکیه در این زمینه گفت: «در مسئله سوریه٬ گفتمان سطح بالا میان مقامات و دیپلما‌ت های ارشد دو کشور {ایران و ترکیه} برای رسیدن به نقطه مشترک در جریان است.»
+35
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  فضای کاذب ضد ترک در ایران خیلی وقت هست شروع شده ولی ترکها باور نمی کردند و همیشه می گفتند آنها اصلاح می شوند و پشیمان می شوند حالا بقول مثل ترکی "هر چه ریختی به اش ات همانی آید به قاشق ات " اکثر ایرانیان با نفرت پراکنی به کشورهای اطرف مخصوصا ترک و عرب ، آنها همان نفرت را درو خواهند کرد نه عشق را
  74
  20
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  ترکیه علنآ با کردها درجنگ است علنآ با سوریه درجنگ است علنآ با عراق در جنگ است علنآ با ارمنستان درجنگ است علنآ با روسیه درجنگ است علنآ با اروپادرجنگ سرداست با یونان آتش زیرخاکستراست با ایران درجنگ است حتی آذربایجان حاضر به یکی شدن با ترکیه نیست و شیعه و سنی بودن طرفین جنگ چالدران را زنده نگهداشته و این در حالی است که عراق و سوریه و لبنان وارمنستان و روسیه با ایران روابط دوستانه ای دارند و آذربایجان شمالی و کردستان غربی بخاطر ایرانی بودن کردها و شیعه بودن آذریها بگونه ای حلقه های وابستگی فرهنگی و زبانی و مذهبی با ما ایرانیان دارند. و این موقعیتهای ممتاز و برتری عملی ما ایرانیان بر ترکها را نشان میدهد. ترکیه مشکل بزرگتری هم دارد و آن جنگ داخلی و اضمحلالش از درون است. و اگر ما از کردها حمایت کنیم آناتولی و نیمه شرقی ترکیه بنام کردستان آزاد خواهد شد.البته اینکار باید توسط سوریه و عراق انجام شود. که خوشبختانه در حال انجام است و اردوغان مقدمات آنرا بدست خود فراهم کرده. مرسی اردوغان
  5
  30
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  ایران در فلسطین چه میکند؟ایران دریمن چه میکند؟ایران در سوریه چه میکند؟عوامل رژیم در برخی از شیخ نشینهای منطقه چه میکنند؟در زمان شاهنشاهی گذشته,ایران درهیچیک از مناطق جهان حضور نظامی نداشت بجز ظفار آنهم برای مدت محدودی.ولی اوضاع و احوال جهان را بدقت زیرنظر داشت و دراواخر سلطنت شاه فقید,با تقویت اقصادی و ارتش ایران,تمام کشورهای ریز و درشت از ایران حساب میبردند مخصوصا کلیه کشورهای عربی,همیشه با یک نوع احترام توام با ترس بایران نگرش داشتند.تا اینکه با دسیسه آمریکا و انگلیس و چند کشور قدرتمند جهان,کودتای سال 57را پیش آوردند و این وزنه و قدرت ثبات صلح منطقه و خاورمیانه را برداشتند,وحال میبینید که از آن سال تاکنون چه برسر منطقه آمد و هر قورباغه و کرم خاکی جلوی ایران قد علم میکنه و ادعائی دارد.مرگ و نابودی بر سه قدرت جهنمی جهان,انگلیس,روسیه,آمریکا
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.