جنجال بر سر اظهارات منسوب به ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

جواد کریمی قدوسی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس و منتقد دولت حسن روحانی است جواد کریمی قدوسی، یک نماینده محافظه‌کار مجلس ایران مدعی شده محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در یک جلسه غیرعلنی درباره برجام گفته "من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم". سخنگوی وزارت خارجه ایران این اظهارات را "کاملا نادرست، مخدوش و گزینشی" و اقدام آقای قدوسی را "بی اخلاقی" خوانده و دو عضو کمیسیون که در جلسه حاضر بودند از رد یا تایید ادعای جواد کریمی قدوسی خودداری کرده‌اند.
 
جلسات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به صورت غیرعلنی برگزار می‌شود و پس از پایان آن به طور معمول سخنگوی کمیسیون گزارشی از موضوع‌های مطرح شده در جلسه را بازگو می‌کند.
 
آقای کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی است اما خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) می‌گوید او یکی از غایبان جلسه اخیر بوده است.
 
خبرگزاری فارس که از منتقدان دولت محسوب می‌شود متنی را که جواد کریمی قدوسی در اختیار خبرنگاران گذاشته را منتشر کرده است.
 
در این متن ادعا شده که آقای ظریف این سخنان را در جلسه کمیسیون امنیت ملی بیان کرده است: "من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم" - "به حرف جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعتماد کردم"- "اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم" - "ما با صحبت و قول آقای کری اظهار نظر کردیم".
محمد جواد ظریف و معاونانش این هفته در جلسه غیرعلنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شرکت کرده بودند ایرنا به نقل از منابع خود می‌گوید آقای کریمی قدوسی "روز گذشته این متن را در اختیار یکی از خبرگزاری‌های اصولگرا گذاشته ولی به دلیل این که آن خبرگزاری حاضر به انتشار این متن نشده، امروز در اختیار خبرنگاران (دیگر) قرار داد که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرد".
 
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران دوشنبه این هفته میزبان وزیر خارجه و معاونان او با هدف بررسی قانون تمدید تحریم های جدید آمریکا علیه ایران بود.
 
بر اساس گزارش‌ها آقای کریمی قدوسی مدعی است وزیر خارجه ایران در این جلسه گفته "به جان کری بعد از نقض اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است".
 
حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفته گذشته پس از پایان این جلسه محورهای مطرح شده را بازگو کرده بود اما اشاره‌ای به گفته‌های آقای ظریف مشابه آنچه جواد کریمی قدوسی می‌گوید، نداشت.
 
آقای نقوی حسینی امروز پس از انتشار گفته‌های منسوب به آقای ظریف از سوی جواد کریمی قدوسی، از تایید یا رد این گفته‌ها خودداری کرده است.
 
مجتبی ذوالنور دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم به خبرگزاری مهر گفته "تکذیب مطالب منتشر شده در خصوص محتوای جلسه ظریف با کمیسیون امنیت از سوی اعضای کمیسیون مبنا ندارد" و "وزارت خارجه می تواند در این باره تکذیبیه صادر کند".
 
آقای ذوالنور گفته "ما با وزیر امور خارجه جلسه‌ای داشتیم که قرار بود محتوای جلسه را منتشر نکنیم؛ لذا اگر بگوییم خلاف است".
+15
رأی دهید
-22

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.