قیمت دلار آمریکا در ایران به چهارهزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز ایران به بیش از چهار هزار تومان رسیده است و برخی منابع دولت را مسئول این افزایش دانسته‌اند.
 
نرخ دلار آمریکا در ایران در اولین روز از فصل زمستان، نسبت به روز گذشته در حدود ۴۰ تومان افزایش نشان می‌دهد.
 
خبرگزاری تسنیم می گوید صرافی‌های خیابان فردوسی در تهران که یکی از مراکز خرید و فروش اصلی ارز در پایتخت ایران است امروز نرخ فروش دلار را ۴ هزار تومان در تابلوهای خود درج کردند. این خبرگزاری می گوید صرافی ها تهران می گویند دلار در بازار موجود نیست و به همین دلیل خرید و فروش نمی شود.
 
تسنیم به نقل از صرافی‌های تهران گفته است که تنزل شدید ارزش ریال در برابر دلار بخشی از سیاست عمدی دولت است.
 
براساس این گزارش، بانک مرکزی با خودداری از عرضه دلار در بازار باعث کمبود ارز و افزایش بهای آن شده است و هدف این است که با افزایش نرخ ارز، کسری بودجه ریالی دولت تامین شود. مقامات دولتی عمدی بودن تنزل ارزش پول ملی را تکذیب کرده‌اند.
 
نرخ دلار از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی حدود ٢٥ درصد افزایش یافته در حالیکه وی تثبیت ارزش دلار را وعده کرده و انتظار می‌رفت با لغو تحریم نفتی ایران، از سقوط ارزش ریال جلوگیری شود.
 
در هفته های اخیر قیمت ارزهای معتبر جهانی در ایران افزایش چشمگیری داشته است.
 
ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش از این، افزایش قیمت ارز را موقتی دانسته و گفته بود که در سه ماهه آخر سال خورشیدی به خصوص پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی، قیمت ارز پایین خواهد آمد.
 
عدم قطعیت درباره سیاست دولت آینده آمریکا در قبال ایران و به خصوص ابهام درباره آینده توافق هسته‌ای این کشور در دوران پس از باراک اوباما به جو روانی بازار و افزایش قیمت دلار دامن زده است.
 
بعضی از تحلیلگران بازار ارز "طرح مبارزه با پولشویی و کنترل ارز" را از دیگر عوامل افزایش قیمت دلار در ایران دانسته‌اند.
 
به گفته آنها تعیین سقف ده هزار دلاری برای ارز همراه مسافر مانعی برای ورود ارز به ایران محسوب می‌شود که این به نوبه خود باعث افزایش قیمت دلار شده است.
 
ابهام در زمینه مبنای نرخ ارز در بودجه سال آینده و رشد قابل توجه نقدینگی در ایران هم از جمله عواملی هستند که به گفته کارشناسان بالقوه می‌تواند بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دهند.
+48
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  gozargah - ایران، ایران

  تن آدم می لرزد وقتی ارزش پول کشور را می بیند . هر یک دلار 40,000 برابر ریال! 40,000 برابر! آن وقت عده ای آخوند و بسیجی و سپاهی در رفاه و آسایش زندگی می کنند و حرف از اقتصاد مقاومتی می زنند. بدبخت مردم ایران و به خصوص جوان های دهه 60 و 70 که در اوج جوانی باید با بیکاری و فشارهای روحی زندگی کنند. لیاقتمان همین است چون هر چه می دزدند و می برند ساکت می مانیم.
  6
  62
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  تبریک به مزدوران و جاسوسان و ساندیس خوران خارج کشور از جمله دانمارک و سویس که دلار دریافت میکنند، شرم به بیت رهبری که دلار هفت تؤمنی را به ٤٠٠٠ تؤمن رساند، ،
  9
  56
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  negeen - کلن، آلمان

  در تاریخ المان امده بعد از جنگ دوم ارزش پول المان انقدر کاهش یافت که یک گاری اسکناس میبردند و یک گاو میخریدند . ما هم منتظر ان روز هستیم . انشاالله
  6
  44
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه دلار 4020 تومان یورو 4265تومان نگران نباشید بعد انتخابات ریاست جمهوری از پنج هزار بالاتر میره.
  5
  54
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  لعنت بر ذات پلید - ملبورن، استرالیا

  انشاالله به دلار عزیزمان به یک میلیون تومن برسه تا نسخه آخوندها رو بپیچیم به لطف خدا راحت بشیم.
  5
  35
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.