داعش مسئولیت حمله به بازارچه کریسمس برلین را پذیرفت؛ ادای احترام آلمانی‌ها به قربانیان

مقام های محلی شهر برلین در کنار صدراعظم آلمان ب یاد قربانیان گل می گذارند. در حالی که نیروهای امنیتی آلمان همچنان در جستجوی عامل حمله روز گذشته به بازارچه کریسمس در پایتخت آن کشور که ۱۲ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشت هستند، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش عصر سه شنبه مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه داعش در بیانیه‌ای مهاجم را «یک سرباز» خلافت خودخوانده اسلامی معرفی کرده است که در پاسخ به فراخوان حمله به شهروندان، به گفته این گروه افراطی، کشورهای عضو ائتلاف «صلیبی» این حمله را انجام داده است.
 
آلمان عضو ائتلاف ضد داعش نیست، اما جت‌های تورنادو و هواپیماهای سوخت‌رسان ارتش آن کشور در ترکیه، در حمایت از عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان افراطی داعش در سوریه، و همچنین دفاع از ناو هواپیمابر فرانسه در مدیترانه فعال هستند.
 
بیانیه داعش ساعاتی پس از آن منتشر شد که دادستانی آلمان با اعلام این که مظنون ۲۲ ساله پاکستانی که دوشنبه شب به ظن ارتباط با پرونده دستگیر شده بود، هرگونه دخالت در حادثه را رد کرده و با توجه به نبود مدارک کافی برای اثبات دخالت او در حمله، آزاد شده است.
 
در همین حال، کلاوس کاندت رئیس پلیس برلین با بیان این که هنوز ممکن است «جانیان خطرناکی» در خیابان‌های شهر وجود داشته باشند، از ساکنان برلین خواسته است به شدت هوشیار بوده و هر حرکت مشکوکی را که مشاهده می‌کنند، به ماموران پلیس گزارش کنند.
 
یک دستگاه تریلی روز دوشنبه با ورود به بازارچه‌ای که به مناسبت تعطیلات سال نو مسیحی در پایتخت آلمان برپا شده بود، از روی مردم رد شد و جان ۱۲ نفر را گرفت و حدود ۵۰ نفر را زخمی کرد؛ که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
 
شش نفر از قربانیان این حمله آلمانی بوده‌اند و راننده تریلی هم که به قتل رسیده بود، شهروند لهستان بوده است. هنوز درباره هویت پنج قربانی دیگر خبری منتشر نشده است. ۲۵ نفر از زخمی ها هم همچنان در بیمارستان بستری هستند.
+22
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان
  چه قیافه مظلومانه به خودشون گرفتن ایستادن و ادای احترام می‌کنن. همه میدونن که شما خودتون شریک جرمید دست کمی‌ از قاتلها ندارین.
  34
  42
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  این کثافتها تو عکس نباید اینجا باشند بلکه در دادگاه برای محاکمه .این حیوانات زندگی را در اروپا نا امن کردند و باید در یک دادگاه بین المللی و به جرم نوکری برای عرعر ستان به گاری بسته شوند
  26
  37
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Faryade_Khamoosh - آخن، آلمان

  [::iran2015 - وین، اتریش::]. چطور وقتی‌ شما پاشدی اومدی اروپا، تقاضای پناهندگی دادی، (یا شما شخصاً یا والدین شما) التماس کردی اینها کثافت نبودن. حالا که خرت از پل گذشت از پاپ کاتولیک تر شدی؟ شاه می‌بخشه شاه قولی‌ نمیبخشه. در اینجا شما نقش شاه قولی‌ رو داری. ملت آلمان % بالاشون میگن که نباید همه پناهجویان رو مقصر دانست و همه را به یک چوب زد، و این اتفاقی است که در همه جا امکان داره پیش بیاد. اونوقت شما شدی از راستگرای ضد خارجی‌ هم ضد خارجی‌ تر. مراقب باش خودت نیفتی تو چاه. الان هم حتما جواب میدی که پناهنده نشدی و در دنقوزستان درس خوندی بعدش اومدی اینجا. اگر هم شامل حال شما نشه، میلیون‌ها ایرانی‌ ولی‌ اومدن اینجا پناهنده شدن.
  18
  43
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  تا مرکل کفن نشود،این آلمان کشور نشود
  31
  21
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران
  امیدوارم این داعش بزودی از بین بره تا داعش هست ترور و کشتار مردم بیگناه هم هست ، داعش رو همه میدونن که آمریکا و عربستان از نظر مالی و نظامی پشتبانی می‌کنن
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  نادان همه را به کیش خود پندارد.طرف بلند شد از دهات دوغوز اباد آمده فکر میکند همه انگل و گدا گشنه هستند.من نظرم را گفتم .من نه تحصیلاتم را گفتم و نه کارم را گفتم من فقط برای امنیت فرزندان خود و بقیه آدمها معمولی نگران هستم و این حق من است.حالا طرف نوکر استالین خمینی یا انگلهای حزب ها و سازمانها که با همدستی خمینی ایران را به گند کشیدند میآید مرا پناهنده میخواند.این .. ها نظر من را عوض نمی کند و با تمام قوا برای بیرون انداختن شما انگلها تلاش خواهم کرد
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Faryade_Khamoosh - آخن، آلمان::]من اصلا انتظار ندارم که تو بفهمی من چه میگویم .چون تو در دنیایی دیگر زندگی میکنی.خانواده و دوستان و تربیت و اخلاق و نگرش به زندگی بکلی با من فرق میکند.همه فکر و اندیشه تو این است که کجا پول بگیری و چه مدارکی آماده کنی که دولت بیشتر بتو پول بدهد.البته تو خیلی خیلی زرنگتر از من هستی.شاید بهره هوشی ات هم بیشتر باشد.امثال تو ایران توده ای بودند و علیه شاه جنگیدند و برای برادر بزرگ شوروی همه کار کردند با خمینی ساختند و بعد هم فرار کردند آمدند اروپا .خوب خانواده من مثل شما باهوش و زرنگ و رند نبودند .ما نه با شاه مشکل داشتیم نه با خمینی .فقط نمیتوانیم و نمیخواهیم با آدمهایی مثل شما زیر یک سقف باشیم.اینکه آمدیم اروپا.مگر زور است آقا نمیخواهیم با شما یکجا باشیم.شماها زیبا باهوش خوش هیکل قد بلند 😆😆یک وقت توده ای یک وقت حزب اللهی😨😨 بعد برای پناهندگی یک وقت مسیحی یک وقت دوجنسی 😈😈ما زشت و قد کوتاه و بیسواد .آقا یا خانم خوشگل نمیخواهیم با شما یکجا باشیم زور بابا جان .
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  ببین چقدر بعضی ها پست هستند .یعنی امنیت و زندگی میلیونرها نفر نابود شود واسطه اینکه چهارتا انگل میخواهند پول سوسیال بگیرند و بعد از طریق ترکیه برگردند تو طویله آخوندی و آنجا پز دکتر و مهندسی بدهند.پستی و بی شرمی که همه را مثل خودشان انگل ببینند.خوب یکی نیست بپرسد بی فرهنگ مگر اینجا دادگاه است که من بخواهم دروغ بگویم و مثلا خودم یا پدرم پناهنده بوده و خودم بخواهم علیه آنها موضع بگیرم.اینجا یک سایت ایرانی است که مردم نظرشان را مینویسند.بعد هم یک خبر جدید می آید و این تمام میشود.پول انگلی چنان به مذاقش میسازد که حتی نظر ما را در اینجا خطری برای پول گدایی میبیند
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Faryade_Khamoosh - آخن، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. تو نمی‌فهمی که انتقاد از نوشته‌های تو دلیلش چیه. طرز فکر تو مثل ادم های بیسواد میمونه که تا یه اتفاقی‌ میوفته میندازن تقصیر این و اون. تو هنوز نفهمیدی که ۹۹% همین پناهجویانی که تو به عنوان انگل می‌بینی‌شون انسان‌هایی‌ بی‌ آزار هستند که فقط آرزوی زندگی‌ بهتری رو در یک جامعه سالم و قانونمند دارند. وقتی‌ دولتمردان همین کشور‌ها رو کثافت مینامی، لا اقل انقدر شخصیت داشته باش و انقدر وجدان داشته باش که خودت به عنوان یک خارجی‌ مو سیاه مشرقی، در همین کشور زندگی‌ میکنی‌ و زمانی‌ که اومدی اینجا، برای جامعه این کشور هیچ فرقی‌ با یک پاکستانی‌ یا یک افغانی یا یک عرب نداشتی. هر وقت فهمیدی من چی‌ میگم، اونوقت بیا جواب بده. در ضمن، زمانی‌ که من اومدم آلمان، تو هنوز تو کوچه‌ پس‌کوچه‌های ولایتتون پشت پیکان جوانان میدویدی.
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.