وزیر خارجه ترکیه در تماس با جان کری، گولن را مسئول ترور سفیر روسیه معرفی کرد

گولن در تصویری که در خانه‌اش در پنسیلوانیا گرفته شده است ساعتی پس از انتقاد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از هرگونه انتساب قتل سفیر روسیه در آنکارا، به ایالات متحده، خبرگزاری دولتی ترکیه می‌گوید وزیر خارجه آن کشور در تماسی با همتای آمریکایی خود، فتح‌الله گولن را مسئول ترور سفیر معرفی کرده‌است.
 
فتح‌الله گولن، خطیب و منتقد سرسخت رجب طیب اردوغان، سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته، در آمریکا به سر می‌برد. آنکارا او را به هدایت کودتای نافرجام در تیر ماه معرفی کرده‌ و بارها خواستار استردادش از ایالات متحده شده‌است. دولت آمریکا می‌گوید تصمیم‌گیری در مورد استرداد او به ترکیه در صورت ارائه شواهد و مدارک غیرقابل انکار ممکن است.
 
گولن، ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرده و آن را «اقدامی بسیار زشت» نامیده است.
 
بنا بر گزارش منتشرشده در خبرگزاری آناتولی ترکیه، مولود چاوش‌اغلو، به جان کری گفته است «هم ترکیه و هم روسیه می‌دانند که مکتب تروریستی گولن، پشت جریان ترور آندری کارلوف، سفیر روسیه، قرار دارد».
 
خبرگزاری فرانسه تماس تلفنی وزیر خارجه ترکیه را به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی بازنشر داده‌است. روزنامه ترکیه‌ای صباح نیز گزارش مشابهی را در مورد تماس تلفنی آقای چاوش‌اغلو با کری منتشر کرده‌است.
 
ساعتی پیش از انتشار این گزارش، جان کربی گفته بود، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در مورد «برخی سخنان مطرح‌شده از سوی ترکیه، در پیوند با حمایت، ارتباط یا هر چیز دیگری از طرف آمریکا»، در جریان ترور سفیر روسیه، و به خاطر حضور گولن در آمریکا، ابراز نگرانی کرده‌است.
 
آقای کربی گفته بود «هر نظریه‌ای که بگوید آمریکا، به هرشکلی از این موضوع (ترور سفیر روسیه) حمایت کرده یا پشت آن قرار دارد، یا حتی به‌شکل غیرمستقیم در آن دست داشته، قطعا مضحک است».
 
در سخنان منتشرشده از سوی آقای کربی در آمریکا، اشاره‌ای به تماس تلفنی نشده‌است.
 
آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، شامگاه دوشنبه، توسط جوانی که ترکیه او را از اعضای نیروهای پلیس خود معرفی کرده، به قتل رسید.
 
رئیس‌جمهوری روسیه، این قتل را تلاشی برای برهم زدن همکاری‌های آنکارا و مسکو بر سر سوریه، توصیف کرده‌است. وزرای خارجه این دو کشور و ایران، پس از این حمله، به دیدار یکدیگر رفتند؛ دیداری در مورد سوریه که از قبل برنامه‌ریزی شده بود.
 
در پی کودتای نافرجام تیرماه در ترکیه، شمار زیادی از پرسنل نظامی، انتظامی و دولتی ترکیه، به دلیل حمایت از کودتا و پیوند با فتح‌الله گولن، بازداشت شده‌اند. گولن، اتهام دست داشتن در کودتا را رد کرده‌است.
+2
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  chi begam - بروکسل، بلژیک
  این ترک‌ها هم دگه جوک شدن ، ۳ دلیل برای تمام مشکل‌ها دارند : ۱_اسرائیل ۲_آمریکا ۳_ گولن
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  خر خودتونین! گولن به حلب چه ربطی داره که بخواد به خاطر کینه ی شکست تروریست های مورد حمایت ترکیه و اعراب از روسیه و ایران در جنگ حلب عر بزنه حلب رو فراموش نکن و سفیر روسیه رو بکشه!!!!
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  [::chi begam - بروکسل، بلژیک::]. درست مثل جمهوری اسلامی که سه دلیل برای همه ی مشکلات داره: 1- اسرائیل 2- آمریکا 3- دژمن
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  حالا وقتشه که با این کلمات یه جمله بسازید: دیگ- مرغ پخته- خنده
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.