فشار سپاه بر نازنین زاغری برای انتقال فرزندش به زندان اوین

رادیو زمانه - نازنین زاغری راتکلیف، زندانی ایرانی‌-بریتانیایی، به همسرش گفته که روز ۲۵ نوامبر ماموران سپاه پاسداران به او فشار آورده‌اند که میان انتقال گابریلا فرزند دو ساله‌اش به بند دو الف زندان اوین برای سه روز در هفته، یا امضای نامه‌ای که در آن نوشته شده باشد که او نمی‌خواهد از حق بودن با فرزندش استفاده کند، یکی را انتخاب کند. این در حالی است که امکانات مناسبی برای کودکان در زندان اوین وجود ندارد.
 
نازنین زاغری در آخرین تماس تلفنی خود با همسرش که در تاریخ دوم دسامبر انجام شده، گفته است که هیچ کدام از این شرایط قابل قبول نیستند و او می‌خواهد از مقامات زندان تقاضا کند که به او امکان ملاقات‌های طولانی مثل یک روز کامل یا دو نصفه روز با دخترش بدهند. او اکنون تنها از امکان ملاقات‌های یک ساعت در هفته برخوردار است.
 
نازنین زاغری در ماه‌های اخیر از مشکلات زیاد مربوط به سلامتی رنج برده و حتی یک نامه خودکشی به همسرش نوشته است.
 
نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-‌بریتانیایی‌ نه ماه است در ایران در بازداشت به سر می‌برد. او در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شده است.
 
تاریخ صدور این حکم روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور/شش سپتامبر بوده اما خبر صدور حکم را خود نازنین زاغری، روز جمعه ۱۹ شهریور/۹ سپتامبر در تماس تلفنی از زندان به همسرش داد: نازنین زاغری به پنج سال زندان محکوم شد
 
سپاه پاسداران ایران، ۱۵ فروردین/ سوم آوریل نازنین زاغری را در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر و نخست به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرد.
 
ماموران پاسپورت بریتانیایی فرزند دو ساله او را هم ضبط کردند.
 
سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد ماه با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد که نازنین زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.
 
در این اطلاعیه همچنین آمده بود که خانم زاغری در طول مدت بازداشت در یک سوییت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتب با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است. گزارش‌های منتشر شده اما تاکید داشته‌اند که نازنین زاغری از زمان بازداشت به وکیل دسترسی نداشته و نتوانسته با همسرش در خارج از کشور تماس بگیرد یا دخترش را ملاقات کند.
 
خانواده نازنین زاغری گفته‌اند که او در تماس با آنها گفته که او را تحت فشار مجبور به اعتراف کرده‌اند و بازجویی‌های او درباره «مسایل امنیت ملی» است.
 
نازنین زاغری، پیش از دستگیری با بنیاد رویترز به عنوان مدیر پروژه همکاری داشته و در بنیادهای خیریه فعالیت می‌کرده است.
 
بنیاد رویترز می‌گوید که در ایران فعالیت نمی‌کند و برنامه‌ای هم برای فعالیت در ایران ندارد.
 
فعالیت شهروندان ایرانی دارای تابعیت خارجی همواره مورد حساسیت مقامات امنیتی در ایران بوده و نسبت به خطرات احتمالی فعالیت‌های آنها در ایران هشدار داده‌اند.
 
در ماه‌های گذشته هما هودفر، استاد دانشگاه ایرانی کانادایی مدتی در زندان بود. رضا (رابین) شاهینی هم شهروند ایرانی آمریکایی دیگری است که اخیرا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.
 
در طول یک سال گذشته سپاه پاسداران ایران دست کم ۷ شهروند دو تابعیتی را دستگیر کرده است.
 
ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و این مساله مانع دخالت سفارت‌خانه کشورهایی می‌شود که شهروندان آنها دستگیر شده‌اند.
+36
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  این بدبخت توی پروژه سپاه واسه زد وبند با انگلیس بهش نقش دادن . مشخصه گروگان سپاه هستش و دوباره وزیر خارجه انگلیس حرف زده باز این اخبار الکی بالا میاد که مثلا تاثیر بزاره. به نظرم دولت جدید انگلیس بهترین حرکت رو داره انجام میده باید قاطع بود با اینا و هر نرمش و مصالحه برای کمک به حال این گروگانها وضعیت رو بدتر میکنه و اینا دیگه باورشون شده که بهترین روش رو دارن انجام میدن. انگلیس یه حرکت محکم دیگه بکنه شک نکنید اینا مجبور به آزاد کردن اینا می افتن چون می فهمند این روش دیگه جواب نمیده..
  0
  4
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  وقتی‌ میری جاسوسی کشورت رو برای بیگانه کنی‌ باید این چیزها رو توقع داشته باشی‌
  49
  2
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  aarian - تهران، ایران

  اینها دیگه با این کارشون شمشیر رو از رو بستن. آخه یک مادر و بچه رو اینجوری از هم جدا کردید...ننگ‌ بر هیکل نحس جمهوری اسلامی
  1
  41
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  لعنت بر ذات پلید - ملبورن، استرالیا

  به لطف خدا وهمت مردم غیورایران چیزی به سقوط حکومت ظالمانه ملایان وپیروزی مردم مظلوممان برآنان وهواداران دزدوملعونشان نمانده . بنابراین آنموقع نوبت ملت ایران است که ملایان وبستگان ودوستانشان که دو ملیتی ودو پاسپورته هستند را دستگیرکنند وبگویند که ماهم اعتقادی به زوپاسپورته ها نداریم بخصوص که با پولی که از بیت المال دزدید توانستید این پاسپورتهارا در کشور مربوطه شان باپرداخت هزینه گزافی تهیه نمایید وبعد آنان وا به تحمل أشد مجازاتشان وادار کنند تا بفهمند حال زاغری ها وامثال وی را که بی جهت زندانی کردند. عوامل ملایان مثل حیوان وحشی ودرندع در فرودگاه عمام خمینی لعنت ا. درکمین نشستند تا مسافران بینوای ایرانی که بعد از سالیان دراز برای دیدار عزیزان وسرزمین مادری شان به ایران سفر می کنند را گروگان بگیرند تا از کشوری که هویت دیگری دریافت کردند أهتدی کنند یعنی مردم خودشان را به کشورهای دیگر میفروشند. لعنت ابدی بر ملایان
  0
  26
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  زمانیکه بعضی از حکومتها , این همه گروه های سیاسی درپی براندازی نظام اخوندی در ایران هستند , پس ترس از خانمی متهل و مادر فرزندی که مقیم کشوری خارجیست خیلی بزدلانه و ترسوانه است !
  0
  27
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.