باکتری حساس به لیزر، درمانی تازه برای سرطان پروستات

دارویی که از باکتری‌های اعماق دریا ساخته شده و نور لیزر آن را فعال می‌کند، روش تازه‌ای است که درمان سرطان پروستات را "واقعا متحول خواهد کرد".
 
با وجود پیشرفت روش‌های درمانی، جراحی "وسیع" (radical) هنوز یکی از درمان‌های اصلی سرطان پروستات است، به خصوص اگر تومور به بیرون پروستات گسترش پیدا کرده باشد.
 
اما این روش درمانی عوارض جدی دارد. نود درصد افراد دچار اختلال نعوذ و ناتوانی جنسی می‌شوند و بیست درصد هم مشکل کنترل مثانه و ادرار پیدا می‌کنند.
 
از این رو در مراحل اولیه سرطان پروستات، درمان فعلی "زیر نظر گرفتن هشیارانه" بیمار است تا اگر تومور شروع به دست‌اندازی به بافتهای سالم کند بیمار تحت عمل جراحی قرار بگیرد.  
اما این روش جدید که روی ۴۱۳ نفر آزمایش و نتایج آن در نشریه لنست منتشر شده است، عوارض جانبی کمتر و کوتاه‌مدت تری دارد و موثر هم هست، سرطانِ تقریبا نیمی (۴۹درصد) از کسانی که این روش برایشان به کار گرفته شد دو سال بعد کاملا سرکوب شده بود.
 
پروفسور مارک امبرتون از دانشگاه کالج لندن که این تحقیق را سرپرستی کرده معتقد این روش جدید "همه چیز را عوض می‌کند."
 
در روش جدید -که با همکاری موسسه علوم وایزمن اسرائیل و یک شرکت لوکزامبرگی ابداع شده- دارو از باکتری‌ای ساخته می‌شود که در کف دریا و تقریبا در تاریکی مطلق زندگی می‌کند. این باکتری وقتی در معرض نور قرار می گیرد خاصیت سمی پیدا می‌کند.
 
این دارو در رگ تزریق و وارد جریان خون می شود. جراحان هم رشته‌های فیبر نوری را از میان‌دوراه (پرینه یا فضای بین بیضه‌ها و مقعد) وارد پروستات کرده و با روشن کردن آن‌ها، دارو را فعال می‌کنند.
 
روش جدید در ۴۷ بیمارستان در شهرهای مختلف اروپا به کار گرفته شد و فقط برای شش درصد این بیماران در نهایت جراحی پروستات لازم شد، اما ۳۰ درصد کسانی که با روش جدید درمان نشدند بود مجبور شدند زیر تیغ جراحی بروند.
 
اما از همه مهمتر کم شدن شدت و مدت عوارضی مثل ناتوانی جنسی و بی اختیاری ادرار بود، این عوارض حدود سه ماه بیماران را آزار داد و تقریبا تمام آنها بعد از دو سال دیگر این عوارض را نداشتند.
 
این روش درمانی فعلا در دسترس عموم نیست اما قرار است سال آینده استفاده از آن بررسی شود.
 
سرطان پروستات توموری است که معمولا بسیار کند رشد می کند با این حال هنوز باعث مرگ مردان می‌شود.
 
درمان‌های موضعی دیگر مثل پرتودرمانی یا امواج صوتی بسیار متمرکز (های‌فو) هم برای درمان سرطان پروستات وجود دارند اما این روش‌ها همه جا در دسترس نیستند و زمانی که تومور گسترش پیدا کرده باشد کارایی خود را از دست می‌دهند.
 
روش جدید هم اگر تومور گسترش پیدا کند ممکن است دیگر پاسخگو نباشد اما به دلیل کم و کوتاه بودن عوارض جانبی آن، می‌توان به جای انتظار و مشاهده که اکنون در مراحل اولیه سرطان پروستات انجام می‌شود، می‌توان با این روش سرطان را در همان مراحل اولیه سرکوب کرد.
 
دکتر متیو هابز از موسسه خیریه سرطان پروستات بریتانیا معتقد است این روش می‌تواند به مردانی که بر سر دوراهی جراحی یا انتظار قرار دارند کمک کند اما مسئله اصلی این است که مشخص کنیم برای چه کسانی باید این درمان موضعی را انجام داد و چه کسانی باید جراحی شوند: "تا وقتی جواب این سوال را نمی دانیم، مهم این است که نتایج تحقیقاتی از این دست موجب نشود که در درمان مردانی که خطر چندانی تهدیدشان نمی کند افراط کنیم یا کسانی که به شدت در معرض خطر هستند به اندازه کافی درمان نشوند."
+18
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ببینم این پروفسور حقش تو بهشت خیالی بره یا امثال خمینی که یک رساله بر وزن بند تنبان نوشت و دور بریهاش چنان قد قدی راه انداختند انگا ماکس پلانک و اینشتن است
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.