بازداشت مردی در ولایت ننگرهار که 'همزمان با دو خواهر ازدواج کرد'

مروه می‌گوید ولایت خان بدون طلاق او با خواهر ۱۳ ساله‌اش عقد کرده است مقامات پلیس ننگرهار می‌گویند ولایت خان، مردی که متهم است در یک شبانه روز دو خواهر را به نکاح (عقد) خود در آورده بود، خودش را به پلیس تحویل داده است.
 
به گفته پلیس، ولایت خان در شب عروسی و پس از آنکه مدعی شد همسرش باکره نیست، او را به خانه پدرش فرستاد و خواهر کوچک او را به زور با خود برد.
 
پلیس می‌کوشد ۶ تن در پیوند به این رویداد بازداشت شده‌اند.
 
مروه و مرحبا دو خواهری هستند که در ۲۴ ساعت به نکاح یک مرد درآمدند. ساعاتی پس از ازدواج ولایت خان با مروه، شرینی عروسی در کام عروس تلخ شد.
 
خانواده مروه می‌گوید دامادشان پس از بردن عروس به خانه‌اش، او را متهم کرد که باکره نیست و او را به خانه فرستاد و در بدل او، مرحبا خواهر ۱۳ ساله‌اش را با ضرب و شتم و زور با خود برد و سپس نکاح (عقد) کرد.
 
براساس قانون اساسی افغانستان، ازدواج افراد زیر سن ممنوع است. مروه حالا به خانه امن در شهر جلال آباد پناه برده است.
مادر مروه را در حالی دیدم که اشک از چشمانش جاری بود وقتی مروه را دیدم، چهره‌اش را با چادر سیاه پوشانیده بود و درد عمیقی را می‌توان در چشمانش دید.
 
مروه گفت:" مرا طلاق نداده و در یک شب خواهرم را نیز به خود نکاح کرده. در کدام قانونست که یک مرد در یک شب دو خواهر را به خود نکاح کند. مردم می‌گویند که مرا طلاق داده اما شخصاً به من نگفته که طلاق هستی."
 
مادربزرگ مروه رویداد بردن خواهر کوچکتر او را چنین توضیح می‌دهد: "با رینجر (ماشین نظامی) آمدند و با موتر و سلاح ما را محاصره کردند. همه چیز را از خانه به بیرون انداختند. گوشواره و دست بندم را کشیدند. کودکان گریه می‌کردند. پیاله‌ها و شیشه‌ها را شکستاندند. چون شب بود، نشناختم که کی هستند. تقریبا ۲۰ نفر بودند. شش نفر شان وارد این اتاق شده بودند و متباقی بیرون ایستاده بودند."
 
عمه مروه که در شب عروسی‌اش با او به خانه داماد رفته بود، وضعیت را چنین توضیح می‌دهد: "در شب عروسی با مروه رفتم خانه داماد تا رسم را به جا کنم. خوابیده بودم. مرا بیدار کردند و دیدم که همه بچه‌ها در اتاق عروس بودند. تفنگ را به سوی مروه گرفته بودند و به دگران اخطار میدادند که خاموش باشید. سر مروه تهمت میکرد. شاید در دلش حرفی بود که چنین میکرد. انها اتهام وارد کرده بودند اما مروه سالم بود، به من معلوم است و به خدا. زیاد زاری کردم. هیچکس صدایم را نمی‌شنید."
مادر بزرگ مروه می‌گوید تعداد زیادی افراد مسلح برای بردن خواهر مروه شب هنگام به خانه آنها حمله کردند مروه ۱۶ ساله، دو سال قبل با ولایت خان نامزد شده بود و سه ماه پیش آنها عروسی کردند. ازدواج همزمان دو خواهر با یک مرد در شریعت اسلامی و در قوانین افغانستان جواز ندارد.
 
ملای (روحانی) که عقد مرحبا خواهر مروه را خوانده، نیز حالا در این پرونده شامل شده است. این ملا که عبدالرحمن نام دارد، می‌گوید از نکاح مروه با این مرد اگاه نبوده است.
 
عبدالرحمان می‌گوید: "برایش گفتم که در شریعت چیزی به نام بدل وجود ندارد. اما هر دو طرف در حضور شاهدان گفتند که این کار به رضایت خود ما صورت می‌گیرد. اما من قبلا هم گفتم و حالا هم می‌گویم که در اسلام چیزی به نام بدل وجود ندارد."
 
ترس در فضای خانواده این دو خواهر حاکم شده؛ ترس از انتقام‌جویی خانواده داماد. نادر خان پدر این دو خواهر از چند روز بدینسو به کابل رفته و هر دری را برای چاره جویی دق الباب می‌کند.
 
نادر خان می‌گوید:" من از رئیس جمهور اشرف غنی می‌خواهم به پرونده دخترم مرحبا، که برایش در زمان مبارزات انتخاباتی کمپین می‌کرد، رسیدگی کند تا درد یک بیچاره مداوا شود. رئیس جمهور باید والی‌اش را بپرسد که در باره حادثه پنجاه و پنج روز قبل که در ولسوالی خیوه اتفاق افتاد، تو چه کردی؟ عاملان قضیه باید بازداشت شوند."
ولایت خان با میانجی گری بزرگان قومی خود را تسلیم پلیس کرده است دولت افغانستان هیاتی را برای بررسی این قضیه موظف کرده است. هیاتی که امروز اعلام کرد ولایت خان خود را به پلیس تحویل داده تا عدالت اجرا شود. ولایت خان که با میانجی‌گری بزرگان قومی چنین تصمیمی گرفته، می‌گوید همسرش باکره نبود و او را به خانه پدرش فرستاد.
 
ولایت خان می‌گوید:" بعد از مراسم عروسی- ۱۲ شب بود که دیدم دختر باکره نیست. حوالی ساعت یک به پدرش زنگ زدم. پدر و پدربزرگ و چند نفر زن از خانواده‌اش به خانه ما آمدند."
 
سید عبدالغفار سیدزاده رئیس مبارزه با جرایم جنایی وزارت کشور افغانستان که ریاست هیات تحقیق را به عهده دارد، می‌گوید مقامات محلی در ولسوالی خیوه در رسیدگی به شکایت این خانواده سهل انگاری کرده‌اند.
 
دولت می‌گوید در صدد بازداشت تمامی۱۶ فرد دخیل در این قضیه است. خانواده مروه و مرحبا گفته که هنگام بردن دختر سیزده ساله شان بیست مرد مسلح به خانه شان وارد شده بود.
ولسوالی خیوه ننگرهار در شرق افغانستان
+46
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش

  این جماعت پشتون بسیار وحشی و بی تمدن هستند.بیچاره مردم تاجیک و هزاره که به آتش این حیوانات دو پا میسوزند
  126
  102
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران

  اکثر پشتونها که همون ریشوهای بیسبیل هستند بی فرهنگ و خطرناکند ولی هزاره ها انسانهای تقریبا آرام و شریفی هستند
  124
  58
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  سکوت سرد - بندرعباس، ایران

  خدایا یه عقلی به اینا بده یه پولی به ما.
  13
  56
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::iran2015 - وین، اتریش::]. هزاره ها بدتر از پشترونها هستند،از همه بدتر ازبکها هستند از نظر خشونت ،من چند سالی با یک موسسه بینآلمللی در افغانستان کار کردم و همه جا از کابل و مزار تا دورترین دهکده در مرز ایران و پاکستان بودم. فقط میگم هر چه به سر افغانستان میاد حقشه هر چند کاری به دین و مذهب ندارم ولی انجا عدالت خدا برام ثابت شد!
  22
  144
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  SADEGH2017 - مونیخ، آلمان

  ابن ملجم!!!. تو از اسمت مشخصه که میگی هزاره ها از بقیه طوایف افغانستان بدتر هستند!. بت پرست میشم اگر تو خدا داشته باشی!
  129
  15
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزایر کوکوس

  بدون شک ... بوده که نتونسته باب المشرف را به خون بماله اومده نقص فنی خود را سر این دختر بیچاره خالی کرده. بنده از تجربه سالها زندگی و آشنایی با این قوم باید گفت که پشتوها ی شپشو کثیفترین موجودات زنده هستند و بقیه اقلیت‌ها در افغانستان چوب اینها را میخورند.
  96
  19
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  مونده بودم که ننگرهار دیگه کدوم جهنمیه که فهمیدم افغانستانه. از افغانی چه توقعی دارید؟
  3
  90
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان
  دیگه تو این دوره وزمونه همه چیز دیجیتال شده ، باکرگی هم زیپی. زیاد غصه نخور.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::SADEGH2017 - مونیخ، آلمان::]. اگر منظورت ان خدای مسخره شماهاست که فقط بکشید و بکشید یادتون داده نه من خدا ندارم و به این هم افتخار میکنم که اون خدای که تو قبول داری نه میشناسم و نه قبول دارم.
  2
  51
  ‌پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.