چرا علی رغم توهین های «امارات» تیم ملی به این کشور می رود؟

عصرایران ؛ مهدی شادمانی 
حدود یک هفته ای می شود که حاشیه های اردوی تدارکاتی تیم ملی ایران در امارات رسانه ای شده است. یعنی دیگر همه متوجه شده اند که برای سفر تیم ملی ایران به امارات ممنوعیت های سازمانی وجود دارد که فدراسیون فوتبال تلاش می کند از این ممنوعیت ها عبور کند.
 
دانسته های ما از ماجرای فدراسیون فوتبال و سازمان های نظارتی اگر همین جمله های بالا باشد لابد باید بگوییم که «ورزش» را «سیاسی» نکنیم و به فدراسیون فوتبال اجازه بدهیم که هرجایی به نفع تیم ملی ایران است و اهداف ورزشی مان را تامین می کند اردو برگزار کند.
 
اما بلافاصله این سوال بوجود می آید که:«چرا فدراسیون فوتبال ایران می خواهد در امارات اردوی تداراکاتی برگزار کند»فدراسیون فوتبال در 5 سال اخیر نشان داده که تابع تصمیم های کارلوس کی روش است . اما آیا واقعا کی روش روی برگزاری اردو در امارات تاکید دارد؟
 
سرمربی تیم ملی برای برگزاری اردوی تیم ملی ، یک زمین درجه یک می خواهد ، یک تدارک درجه یک و در انتها یک بازی تدارکاتی درجه یک . اگر همه این ها برای سرمربی تیم ملی فراهم شود بعید است که او اصراری به برگزاری اردوی تیم ملی در هر شهری داشته باشد.
 
با این همه مسوولان تیم ملی با پیشنهادهایی در امارات مواجه هستند که این سفر تدارکاتی وسوسه شان می کند. باشگاه ایرانیان مقیم دوبی ازتیم ملی با هزینه های بسیار کم پذیرایی می کند و پس از آن هم تیم ملی مراکش بدون دریافت هزینه ای بازی تدارکاتی با ایران خواهد داشت و همه این ها کمک می کند که فدراسیون فوتبال با هزینه ای کم بهترین شرایط را برای تدارک و بازی دوستانه داشته باشد.
 
یک دودوتا چهارتای ساده نشان می دهد که از نظر مالی  ؛ با هزینه کمتر و بهترین بازی ممکن ، امارات کشوری است که میزبانی اش فدراسیون فوتبال را وسوسه و حتی قانع می کند اما در طرف مقابل چه خبر است؟
 
 فدراسیون فوتبال امارات در نقطه مقابل فدراسیون فوتبال ایران قراردارد. آنها در چند سال اخیر تصمیم های تند و جهت داری را در مورد فوتبال ایران گرفته اند که همه اش طعم سیاست دارد.آنها مدتی است که به دنبال ادعاهای باطل دولت خود در مورد جزایر سه گانه تصمیم هایی غیرفوتبالی گرفته اند که می شود اثراتش را به وفور پیدا کرد.
 
حدود 3 یا 4 سال قبل آنها اجازه کار ایرانی ها را تا جایی که می شد در امارات باطل کردند و تعدادی از ایرانی ها امارات را هم دیپورت کردند و به همین دلیل حضور بازیکنان ایرانی در لیگ فوتبال این کشور ممنوع شد.
 
فدراسیون فوتبال امارات در آن تصمیمات شاید نقشی نداشت اما در نهایت رابطه فوتبالی باشگاهی ایران و امارات کلا قطع شد. پس از آن عکس العمل فوتبالی ای که باز شکل سیاسی داشت به ماجرای سفارت عربستان بازمی گشت. پس از آن اتفاقات مقابل سفارت عربستان ، این فدراسیون فوتبال امارات بود که به دنبال فدراسیون فوتبال عربستان  اعلام کرد که ایران امنیت لازم برای بازی را ندارد و به همین دلیل برای مسابقات در ایران حاضر نخواهد شد.
 
هرچند کنفدراسیون فوتبال آسیا شرایط امارات را برای این مساله نپذیرفت اما در نهایت آنها تلاش خود را برای بی اعتبار کردن فوتبال ایران و امنیت ایران انجام دادند. آخرین مساله هم به ماجرای بازیهای دوستانه ایران باز می گردد جایی که دیدار ایران و ساحل عاج کنسل شد به این دلیل که باشگاه العین در واگذاری زمین خود کارشکنی کرد.کارشکنی ای که کاملا اثرات سیاسی اش مشخص است. 
 
حالا بادانستن این مسائل دوباره باید پرسید که:«چرا فدراسیون فوتبال ایران می خواهد درامارات اردو برگزار کند؟» لابد این طور است که فدراسیون فوتبال ایران توانایی مالی لازم برای برگزاری اردوی تدارکاتی را ندارد. که همین امروز هم بخش قابل توجهی از هزینه های تیم ملی و سرمربی اش به دوش نه فدراسیون که دولت است. اما اینکه مسوولان فدراسیون فوتبال علی رغم همه این مسائل به هیچ وجه شان فوتبال ایران را در نظر نمی گیرند ناراحت کننده است.
 
مسوولان فدراسیون فوتبال و حتی باشگاه های ایرانی مدام برنامه تدارک در امارات را می ریزند در حالی که در طرف مقابل به هرشکلی که امکانش وجود دارد به ایران توهین می کنند. اینکه فدراسیون فوتبال شرایط مالی ندارد یک مساله است و این که شان ایران در نظر گرفته نمی شود یک مساله دیگر. به نظر می رسد کمی برنامه ریزی بهتر با زمان بندی درست تر حتی اگر به کمک گرفتن از دولت منجر شود بهتر است تا اینکه با بهانه هایی چون ،میزبانی مراکش و باشگاه ایرانیان دوبی در امارات بازی کنیم.
+42
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  سکوت سرد - بندرعباس، ایران
  مگه همین کشور همسایه ارمنستان چشه؟. اگه همین چند ماه قبل به تیم پرسپولیس تذکر داده شده بود حالا باز دوباره تیم ملی هوس اردوی امارات نمیکرد.
  4
  23
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  تا بوده این رژیم منافع ایران را فدای اعراب کرده. از پول تا نفت و امکانات مختلف همه و همه برای اعراب خوب است و برای ایران و ایرانی سم. چه انتظاری دارید؟
  3
  28
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران

  توهین چیه !؟پس اغا زادها از کجا بیارن بخورن وقتی همه پولها صرف فوتبال بشه.فکر اونها هم بکنید خواهشا. بیچاره بابک تو هتل اوین نباید حسابش پر بشه
  1
  29
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.