تسکین درد مفاصل با دو فاز گرم و سرد!

درمان های گرم و سرد از شعله ور شدن آرتریت روماتوئید پیشگیری نخواهند کرد، اما می توانند درد و التهاب را کاهش دهند.
 
پزشکان و فیزیوتراپ ها اغلب گرما درمانی و سرما درمانی را برای تسکین درد یا سفتی مفاصل ناشی از بیماری آرتریت روماتوئید و افزایش تحرک توصیه می کنند. در کنار هم، این روش ها به طور موقت درد آرتریت روماتوئید را کاهش می دهند که به «حرارت درمانی» ارجاع داده شده است.
 
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "اوریدی هلث"، در شرایطی که همچنان شواهد اندکی درباره مفید بودن حرارت درمانی از نظر پزشکی وجود دارند، بررسی که در سال 2011 انجام شد، نشان داد که گرما و سرما درمانی برای آرتریت روماتوئید می تواند به عنوان درمانی تسکین دهنده یا پشتیبان مورد استفاده قرار بگیرد. حمام موم پارافین در ترکیب با ورزش نیز می تواند آثار کوتاه مدت مفید برای دست های مبتلا به ورم مفاصل به همراه داشته باشد.
 
درمان های گرم و سرد از شعله ور شدن آرتریت روماتوئید پیشگیری نخواهند کرد، اما می توانند درد و التهاب را کاهش دهند. برای کاهش این نشانه ها، برخی پزشکان گرم کردن مفاصل پیش از ورزش و استفاده از سرما روی آنها پس از ورزش را توصیه می کنند.
گرما درمانی برای آرتریت روماتوئید
برای فردی مبتلا به یک بیماری التهابی، مانند آرتریت روماتوئید، استفاده از گرما ممکن است بر خلاف انتظارات به نظر برسد. اما از آنجایی که گرما تنش عضلانی را کاهش می دهد و گردش خون را تحریک می کند، بسیاری از بیماران متوجه شده اند که استفاده از گرما - حتی اگر به معنای گرم کردن لباس ها پیش از پوشیدن یا استفاده از پتوی برقی پیش از برخاستن صبحگاهی از تختخواب باشد - احساس خوبی را در مفاصل ایجاد می کند.
 
یک نسخه از گرما درمانی استفاده از پارافین یا موم مشابه با آن چیزی است که در سالن های زیبایی برای نرم کردن پوست و ناخن ها استفاده می شود. پارافین با توجه به دمای تعیین شده گرم می شود و سپس دست ها، مچ ها و انگشتان در آن غوطه‌ور می شوند تا یک پوشش شکل بگیرد. سپس دست ها و مچ های آغشته به پارافین در یک حوله کوچک پیچیده می شوند که این حالت رطوبت و گرمایی مطبوع که می تواند از درد و سفتی آرتریت روماتوئید بکاهد را فراهم می کند.
 
پارافین درمانی برای دست ها هنگام سفتی آنها و نه زمانی که مفاصل ملتهب شده اند، توصیه می شود. هنگامی که مفاصل ملتهب هستند، شرایط اندکی خارج از کنترل است و استفاده از یک روش درمانی سرد برای کاهش التهاب و تورم می تواند بیشتر مفید باشد.
 
کمپرس های گرم نیز می توانند به روشی مشابه با حمام پارافین عمل کنند. پژوهش ها نشان داده اند که کمپرس های گرم درد را در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تسکین می دهند و هنگامی که با ورزش ترکیب شوند به افزایش دامنه حرکت دست و انگشت کمک می کنند. همچنین، آنها به کاهش سفتی کلی مفاصل کمک می کنند.
سرما درمانی برای آرتریت روماتوئید
اگر مفاصل شما ملتهب شده اند، استفاده از چیزی سرد برای تسکین التهاب و در نتیجه درد منطقی است. فواید اصلی سرما درمانی شامل کاهش التهاب، تورم، و درد و همچنین تسکین موقت درد مفصل ناشی از شعله ور شدن آرتریت روماتوئید است.
 
همانند گرما درمانی، سرما درمانی در اشکال مختلف قابل انجام است. از کمپرس های سرد که می توانید به صورت مستقیم روی مفصل دردناک قرار دهید تا سیستم های خنک کننده، پدهای خنک کننده، دستگاه هایی که به شکل بخش های مشخص از بدن، مانند زانو یا کمر، طراحی شده اند قابل گزینش هستند.
 
یکی دیگر از روش های ساده خنک کردن مفاصل قرار گرفتن در وان آب سرد است، البته دمای آب نباید بیش از اندازه سرد باشد. همچنین، اسپری ها و پمادهای خنک کننده که بدون نسخه پزشک قابل خریداری هستند می توانند با بی حس کردن اعصاب التهاب را تسکین دهند.
 
هشدار: اگر به سندرم رینود، شرایطی که در آن رگ های خونی کوچک در انگشتان دست یا انگشتان پا در مواجهه با سرما منقبض می شوند، مبتلا هستید، احتمالا نباید از سرما درمانی روی بخش های تحت تاثیر قرار گرفته بدن خود استفاده کنید.
 
پیش از استفاده از سرما درمانی یا گرما درمانی برای آرتریت روماتوئید با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.
نکته هایی درباره گرما درمانی برای آرتریت روماتوئید
از منابع گرمایی امن مانند حوله های گرم، وان، دوش یا حمام گرم، کیسه آب گرم، پدهای گرمایی قابل استفاده در مایکروویو و نمونه های برقی استفاده کنید.
 
برای پیشگیری از سوختگی، بیش از میزان توصیه شده در معرض گرما قرار نگیرید.
 
هنگام استفاده از پدهای گرمایی یا کیسه آب گرم، ابتدا یک هوله یا پارچه روی پوست خود قرار دهید تا از تماس مستقیم با منبع گرما جلوگیری شود.
 
هر از چند گاهی پوست خود را برای پیشگیری از قرمزی پوست هنگام استفاده از منبع گرما و برداشتن آن در صورت مشاهده قرمزی بررسی کنید.
 
هنگام استفاده از یک دستگاه حمام پارافین دستورالعمل ارائه شده توسط شرکت تولیدکننده را دنبال کنید.
 
نکته هایی درباره سرما درمانی برای آرتریت روماتوئید
از یک بسته نخود فرنگی منجمد، یک کیسه یخ پیچیده شده در یک هوله، یا بسته های ژل سرد موجود در بازار برای سرما درمانی استفاده کنید.
 
کمپرس سرد یا کیسه یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید و از یک هوله یا پارچه به عنوان واسطه ای بین پوست و منبع سرما استفاده کنید.
 
برای پیشگیری از سرمازدگی، در هر بار بیش از 15 دقیقه از منبع سرما استفاده نکنید.
 
پیش از استفاده دوباره از منبع سرما اجازه دهید پوست به دمای عادی خود بازگردد.
 
فراموش نکنید پیش از استفاده از گرما درمانی یا سرما درمانی برای آرتریت روماتوئید با پزشک خود مشورت کنید.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.