قاسمی در مورد تمدید تحریم‌ها: در برابر خلف وعده قاطعانه عمل می‌کنیم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر تماس اخیر وزیران خارجه ایران و آمریکا درباره تصویب قانون تمدید تحریم‌های ایران در کنگره ایالات متحده را تأیید کرد و گفت که در این تماس «تذکرات لازم» از طرف محمدجواد ظریف داده شده و افزود که «در برابر خلف وعده قاطعانه عمل می‌کنیم.»
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه، ۲۹ آذر، در مصاحبه با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تماس بین محمدجواد ظریف و جان کری گفت: «با توجه به مصوبه سنا و تمدید قانون ایسا تماس‌هایی بین ظریف و کری وجود داشت و تذکرات لازم از طرف ایران به آنها داده شد و رایزنی‌هایی در این خصوص صورت گرفت».
 
وی تأکید کرد که تصویب قانون تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا مشهور به «ایسا»، از نطر جمهوری اسلامی «خلاف و عهدشکنی جدی» بود.
 
به گفته آقای قاسمی، کمیسیون مشترک تعیین‌شده در توافق اتمی وین این موضوع را بررسی خواهد کرد اما بررسی این موضوع زمان‌بر است و ممکن است بررسی آن به دولت بعدی آمریکا هم کشیده شود.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: «در مورد اینکه چه خواهد شد قضاوت نهایی انجام نمی‌دهم اما در برابر هر بدعهدی و خلف وعده موضع قاطعمان را اعمال خواهیم کرد؛ رودربایستی نخواهیم داشت و از منافع نظام دفاع می‌کنیم.»
 
مقامات جمهوری اسلامی مصوبه کنگره آمریکا درباره تمدید تحریم‌های ایران را «مغایر» با توافق اتمی وین خوانده‌اند و رئیس جمهوری ایران به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی دستور داده است که اقدامات پیش‌بینی شده در برجام را برای رسیدگی به موارد «نقض» این توافق بین‌المللی اجرا کنند.
 
حسن روحانی روز سه‌شنبه ۲۴ آذر، در نامه‌ای به سازمان انرژی اتمی خواستار برنامه‌ریزی برای ساخت کشتی با سوخت هسته‌ای و سوخت این کشتی‌ها شده بود.
 
در همین رابطه، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، خبر داده که در سفر روز یک‌شنبه مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، درباره این موضوع با یوکیو آمانو صحبت کرده است.
 
وزارت خارجه ایران نیز روز شنبه ۲۷ آذر، نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی را منتشر کرده بود که در آن ایران با یادآوری «پایبندی کامل» به تعهدات برجام، خواستار تشکیل کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به «تمدید قانون تحریم‌های ایران» توسط آمریکا شده است.
قاسمی: شخصیت ترامپ غیرقابل پش‌بینی است
به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پزسشی درباره این که «پیش‌بینی شما از سیاست خارجی ترامپ در برابر ایران چیست و این که بهبود روابط آمریکا و روسیه تأثیری بر روی روابط ایران و روسیه می‌گذارد؟»، گفت: «با توجه به شعارها و مواضعی که در حزب جمهوری‌خواه اتخاذ شده است و اظهارنظرهای خود آقای ترامپ قضاوت امروز قضاوتی دیرهنگام یا نابهنگام است.»
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه با بیان این‌که «شخصیت ترامپ غیرقابل پش‌بینی است»، ادامه داد: «هنوز باید صبر کنیم و منتظر بمانیم تا زمان بگذرد و بتوانیم مسایل جهانی را قضاوت کنیم.»
«نفوذ ایران در یمن ربطی به کری و جبیر ندارد»
بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره دیدار جان کری و عادل الجبیر، وزیران خارجه آمریکا و عربستان سعودی و گفت‌وگوها با ایران در این زمینه گفت: «ما هیچ مذاکره‌ای با طرف آمریکای در هیچ موضوعی جز برجام نداشتیم و مسائل منطقه موضوع مذاکره ما نیست و مذاکراتی در این خصوص نخواهیم داشت.»
 
وی در پیوند با وضعیت یمن نیز افزود: «آنچه درباره نفوذ جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود، ربطی به دیگران ندارد و دخالتی بیجاست که ممکن است برای خوشایند برخی مطرح شود. نفوذ به تاریخ و فرهنگ و گذشته کشورها برمی‌گردد و ربطی به دیگران ندارد و اگر ایران در یمن نفوذ دارد، ربطی به آقای کری و عادل الجبیر ندارد.»
 
عربستان و هم‌پیمانان آن کشور ایران را متهم می‌کنند که با کمک به شورشیان شیعه حوثی دولت قانونی یمن را تحت فشار شدید گذاشته است؛ ایران مسئله حمایت تسلیحاتی خود از حوثی‌ها را تکذیب می‌کند.
 
بهرام قاسمی همچنین برخی ابراز نگرانی‌ها درباره وضعیت سوریه و حلب را «تصور واهی و خیال‌پردازی» خواند و خبر داد که نشست سه‌جانبه وزیران خارجه ایران، ترکیه و روسیه که قرار بود در هفتم دیماه برگزار شود، به دلیل «حساسیت» شرایط حلب روز سه‌شنبه در مسکو برگزار خواهد شد.
مفقود شدن تبعه فرانسه در کویر لوت
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره مفقود شدن یک تبعه فرانسوی در کویر لوت گفت: «این خبر درست است با توجه به جذابیت‌هایی که کویرگردی برای بخشی از جامعه اروپا جذبه دارد، فردی تبعه فرانسه به عنوان توریست به ایران می‌آید و به منطقه سفر می‌کند. با توجه به شرایط منطقه، مقامات محلی به وی توصیه می‌کنند به نقاطی سفر نکند؛ وی به نقاط خاصی که شناسایی کرده بود سفر می‌کند و بعد از آن از ایشان خبری نیست.»
 
بهرام قاسمی اضافه کرد: «پیگیری‌های زیادی در این خصوص انجام شده و دو کشور در تماس هستند، احتمالی که مقامات محلی می‌دهند این است که وی در کویر لوت دچار حادثه‌ای مثل طوفان شن شده باشد.»
+14
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  barish USA - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  اتفاقا آ قای ترامپ هم اصلا رودریایستی با هیچکس و هیچکشوری بخصوص ایران ندارد ، انشاالله خواهیم دید.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.