حسن روحانی منشور شهروندی ایران را امضا کرد

حسن روحانی در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی حسن روحانی٬ رییس‌جمهوری ایران٬ امروز( دوشنبه ۲۹ آذر/ ۱۹ دسامبر) در همایشی منشور حقوق شهروندی را امضا و ابلاغ کرده است.
 
در این متن که ۱۲۰ ماده دارد٬ بر حقوق اولیه از جمله حق "زندگی شایسته" شامل برخورداری از آب بهداشتی٬ غذای مناسب٬ خدمات درمانی٬ آزادی بیان٬ دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی و حق تشکل و راهپیمایی تاکید شده است.
 
این منشور در آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی تدوین و پیش‌نویس آن به بحث گذاشته شد. حالا به گفته نزدیکان دولت، بعد از سه سال با اصلاحاتی این منشور تدوین شده است.
 
آقای روحانی پیش از مراسم امضای منشور گفت: "دولت ایران موظف است حق حیات٬ برخورداری از کرامت انسانی و عدالت را برای همه شهروندان اعم از ایرانیان داخل و خارج فارغ از نژاد و قومیت و باورمذهبی و سن و جنس فراهم کند."
 
امروز در پیامک تلفنی از طرف حسن روحانی به شهروندان داخل ایران خطاب به آنان گفته شده است: "بیایید با حقوق خود بیشتر آشنا شویم و قدرتمندانه آن را پاس بداریم."
 
ارائه منشور حقوق شهروندی از اولین وعده‌های آقای روحانی از زمان بدست گرفتن قدرت بوده است اما منتقدان می‌گویند این منشور ضمانت اجرایی ندارد.
 
الهام امین‌زاده٬ دستیار رییس‌جمهور ایران در حقوق شهروندی٬ گفته است: "این اسناد استراتژی تعیین می‌کند و نمی‌تواند مجازاتی برای عدم اجرای آن‌ها درنظر گرفت
 
بعضی منتقدان می‌گویند آقای روحانی وعده تهیه لایحه و قانون درباره حقوق شهروندی را داده بود بود نه منشوری "بدون ضمانت اجرایی".
 
رئیس جمهوری ایران امروز در سخنان خود تاکید کرده که لوایح مورد نیاز در این زمینه را تدوین می‌کند و به مجلس خواهد فرستاد.
 
او گفته که از همکاری سایر قوا برای فراهم کردن زمینه‌های اجرای این منشور "مطمئن" است.
 
مهرانگیز کار٬ حقوقدان مقیم آمریکا٬ درباره این منشور به بی‌بی‌سی فارسی گفته که این سند هرچقدر هم عمیق و خوب باشد ممکن است در آستانه انتخابات "جنبه تبلیغاتی داشته باشد" و حتی اگر به گفته او این‌طور هم نباشد افکار عمومی آنقدر نسبت به خواسته‌ها و نیازهای شهروندی "بدبین" است که به سختی بتواند از ارائه این سند خوشحال باشد.
 
یکی از اهدافی که دولت ایران بر آن تاکید دارد٬ ایجاد آگاهی درباره حقوق شهروندی است.
 
مهرانگیز کار می‌گوید "مردم وقتی نمی‌توانند سندیکا و اتحادیه داشته باشند یا اعتراض کنند٬ و انتقادشان از سیاست های حکومت اسلامی از مصادیق جرم است" این منشور کارآیی نخواهد داشت.
موادی از منشور حقوق شهروندی
اقدامات غیرقانونی به نام تأمین امنیت عمومی به‌ویژه تعرض به حریم خصوصی مردم ممنوع است.
 
شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به‌صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرارداد
 
تفتیش، گردآوری، پردازش، به‌کارگیری و افشای نامه‌ها اعم از الکترونیکی و غیر الکترونیکی، اطلاعات و داده‌های شخصی و نیز سایر مراسلات پستی و ارتباطات از راه دور نظیر ارتباطات تلفنی و مانند این‌ها ممنوع است مگر به موجب قانون.
 
حق کودکان است که صرف‌نظر از جنسیت به‌طور خاص از هرگونه تبعیض، آزار و بهره‌کشی مصون و از حمایت‌های اجتماعی متناسب برخوردار باشند.
 
شهروندان در انتخاب نوع پوشش خود متناسب با عرف و فرهنگ اجتماعی و در چارچوب موازین قانونی آزاد هستند.
+38
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  negeen - کلن، آلمان

  قافیه که تنگ اید شاعر بجفنگ اید ..38 ساله پدر مردم را دراوردید حالا از ترس سرنگونی منشور از خودتون در میکنید زهی خیال باطل ؟؟!!!!!!!!!!
  5
  66
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران

  "دو صد گفته به نیم کردار نیست" شما اول زندانیان سیاسی عقیدتی و همکاران اسبق خود در حصر را آزاد بفرمأیید بعد شعار هایی که فقط مصرف تبلیغاتی دارند را سر دهید..!! آی ننگ‌ بر دیکتاتوران که به هنگام گرفتاری در چاه نفرت مردم، ردای آزادی خواهی به تن‌ می‌کنند..!!
  4
  33
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Free Press - لندن، انگلستان
  البته در جمهوری اسلامی، شهروند همان شیعه ۱۲ امامی و آنهم از نوع ذوب در ولایت و مطیع مقام منظم رهبری است، و الا حقوق اقلللیتها در این کشور هیچ ارزشی ندارد.
  2
  20
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر زندانیان سیاسی را ازاد میکردن میشود باور به منشور شهروندی در ایران داشت !
  1
  9
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران
  امروز در مورد همین منشور شهروندی اس ام اس اومده بود واسم.
  3
  3
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Free Press - لندن، انگلستان::] اتفاقا در جمهوری اسلامی حقوق اکثریت که مردم هستند هیچ ارزشی ندارد.شما هم پدر مردم را در آورید با این اقلیت کردنهاتون. اینجا هیچکس بجز آخوند حقی ندارد.حالا هیچ شما اقلیت اقلیت کنید.
  1
  8
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  اینم میخواد از کوروش بزرگ تقلید کنه و به مانند منشور کوروش از خودش منشور در کنه،،گنده گنده‌ها مثل موسوی خاتمی رسمنجانی‌ها حق بیان ندارن چه به حق آزادی بیان واسه مردم ایران :o
  0
  3
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  عوام به آفتابه میگویند منشور!! حالا این مرتیکه بی‌ شرف لگن بسر پای منشور شهروندی را امضا کرد تا شهروندان منشورشان با امضا این آخوند احمق باشد
  0
  3
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.