شهرداری تهران: ساخت هتل ۲۰طبقه در ویلای نمازی منتفی شد

ویلای نمازی به همراه ساختمان شورای برنامه ریزی و توسعه عراق در بغداد، تنها آثار جو پونتی معمار ایتالیایی در خاورمیانه هستند. شهرداری تهران اعلام کرده است که طرح ساخت هتل ۲۰طبقه در ویلای نمازی "منتفی شده است."
 
پژمان پشمچی‌زاده، معاون شهرداری تهران با اعلام اینکه مالک فعلا "پروانه فعالی" برای تخریب و نوسازی زمین ندارد، گفت: "قطعا بارگذاری بلند مرتبه روی این زمین منتفی بوده؛ اما احتمال تخریب آن باقی است."
 
هفته گذشته دیوان عدالت اداری ایران حکم به خروج ویلای نمازی از فهرست آثار ملی ایران داد.
 
ویلای نمازی در سال ۱۳۳۹ به سفارش شفیع نمازی، فرزند مهدی نمازی نماینده مجلس شورای ملی و سنا توسط جو پونتی، معمار ایتالیایی، ساخته شد.
ویلای نمازی به همراه ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه عراق در بغداد، تنها آثار جو پونتی، معمار ایتالیایی در خاورمیانه هستند. ویلای نمازی به همراه ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه عراق در بغداد، تنها آثار جو پونتی، معمار ایتالیایی در خاورمیانه هستند. اثر این معمار ایتالیایی در بغداد در سال ۲۰۰۳ در جریان جنگ آسیب دید و یونسکو اکنون در حال مرمت آن است.
 
معاون شهرداری تهران گفته است که شهرداری فعلا در برابر صدور مجوز ساخت هتل مقاومت می‌کند "تا شاید سازمان میراث فرهنگی از این فرصت استفاده کند و برای ثبت اضطراری این بنای تاریخی مجدد اقدام کند."
 
آقای پشمچی‌زاده با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در حفظ آثار و ثبت آنها و با اشاره به تخریب خانه توران گفت: "در ماجرای خانه توران هم شهرداری با اعزام اکیپ‌های شهربان و توقف چند روزه فرایند تخریب سعی کرد برای سازمان میراث زمان بخرد تا با شکایت جلوی این تخریب را بگیرد؛ اما در پایان مشخص شد خبر ثبت اضطراری این اثر واقعیت نداشته و سازمان میراث پیگیری‌های بعدی را متوقف کرد."
 
به گفته آقای پشمچی‌زاده، در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری به وزارت راه پیشنهاد شده تا این بنا را خریداری کند.
+25
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  حیف این ساختمان زیبا خراب بشه ، خوب بذارین به همین حالت باشه .
  2
  19
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این تازیان غارتگر به آن الله خرچنگ گونه شان عهد بسته اند که تا کل ایران را نابود نکنند آرام نمیشوند. حتی به دریاچه ها کوه ها .غار ها هم رحم نخواهند کرد.
  3
  12
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.