«بازداشت‌شدگان پاسارگاد وکیل نداشتند و احکام آن‌ها شفاهی اعلام شده‌است»

وب‌سایت «حقوق بشر در ایران» که به‌تازگی خبر از صدور احکام زندان برای ۷۴ تن از بازداشت‌شدگان گرامیداشت کوروش، پادشاه هخامنشی، در پاسارگاد خبر داده بود، به نقل از «یک منبع آگاه» می‌گوید بازداشت‌شدگان از وکیل بی‌بهره بوده و قاضی احکام را به‌صورت شفاهی اعلام کرده‌است.
 
سایت حقوق بشر در ایران، ۲۵ آذر ماه، به نقل از یک منبع مطلع گفته بود ۷۴ نفر از بازداشت‌شدگان گرد‌آمدن مردم در پاسارگاد، «در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی» به «یک تا هشت سال زندان» محکوم شده‌اند. گفته‌ شده بازداشت‌شدگان در زندان عادل‌آباد شیراز هستند.
 
پیش از این علی صالحی، دادستان شیراز رسما خبر داده بود کسانی که به گفته او «لیدرها و سرشاخه‌ای اصلی» گردآمدن مردم در پاسارگاد بودند و «شعار هنجارشکنانه داده‌اند»، «از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته» و «بازداشت شده‌اند».
 
او توضیح چندانی در این مورد نداده بود ولی از تجمع با عنوان «هنجارشکنی» نام برده بود.
 
اکنون وب‌سایت حقوق بشر در ایران می‌گوید «رئیس دادگاه انقلاب شیراز حق دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل را سلب کرده» و در عین حال «به طور شفاهی برایشان حکم صادر کرده است».
 
به گفته «منبع آگاه» طرف گفت‌وگو با سایت «حقوق بشر در ایران»، «از این افراد خواسته شده که توبه بنویسند».
 
این منبع آگاه می‌گوید مشخص نیست رای به چه صورتی صادره شده «ضمن این که منشی دادگاه وقتی رای را ابلاغ کرده به متهمان گفته هرکس اعتراضی دارد بگوید تا بنویسم».
 
مقام‌های قضایی ایران هنوز به‌طور رسمی در مورد هویت بازداشت‌شدگان و نیز اتهام‌ها و احکام احتمالی صادرشده، سخنی نگفته‌اند.
 
هفتم آبان ماه گذشته هزاران تن از شهروندان برای بزرگداشت کوروش، پادشاه هخامنشی، در روزی که به‌طور غیررسمی «روز کوروش» نامیده می‌شود، در پاسارگاد گرد آمدند. در آن تجمع شعارهای مختلفی نیز داده شد.
+41
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۹
  منتظرالظهور - برلین، آلمان

  اینها همگی بایستی به شدیدترین نوع مجازات محکوم میشدمد . شعاری را که باید برای رهبر عزیز نگویند برای کسی که هرگز وجود خارجی نداشته میگویند و این یعنی دهن کجی به مظام مقدس جمهوری اسلامی
  59
  1
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
  ۵۴
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  حکومت زور چپون تا کی! ؟ بابا اینایی که شعار میدن کورش پدر ما کوروشو بیشتر از خمینی و خامنه ای و برادران دالتونو بقیه راهزناش و دزدا دوست دارن آخه دوست داشتن که دیگه زور چپون نمیشه
  1
  35
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
  ۳۹
  آنتی خرافه - کلن، آلمان

  از حکومت جنایتکار عسلامی که بیشتر از این توقع نمیشه داشت. سر مخالف باید زیر آب برود حالا به هر شکل ممکنی. این است دین ممد تازی و حکومت آخوندکان جانی.
  0
  36
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴
  ۱۰۴
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::منتظرالظهور - برلین، آلمان::]. میشدمد؟؟!!؟؟ شما ماستتو بخور!! :)
  0
  15
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.