نماینده مجلس: زبان ترکمنی در دانشگاه‌های دو استان ایران تدریس خواهد شد

نقشه استان گلستان نماینده چهار شهرستان شرق استان گلستان در مجلس شورای اسلامی از تدریس زبان ترکمنی به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه‌های استان گلستان و خراسان شمالی خبر داد.
 
به گزارش روز جمعه (۲۶ آذر) خبرگزاری ایرنا، شهرام کوسه غراوی این مطلب را در جلسه شورای اداری شهرستان‌های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه که با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در استان گلستان برگزار شد، بیان کرد.
 
وی به زمان آغاز تدریس این زبان در دانشگاه‌های یادشده اشاره‌ای نکرد اما گفت که این اتفاق «به‌زودی» خواهد افتاد.
 
حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در پاسخ به درخواست‌ها مبنی بر آموزش زبان مادری در مناطق مختلف ایران وعده داده بود که در راستای «اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی» زبان مادری ایرانیان اعم از کردی، آذری، عربی و … به طور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها تدریس خواهد شد.
 
بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»
 
تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان و اختصاص بخشی از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه دوم در مناطق کردنشین به مطالب کردی نیز از دیگر اقدامات انجام شده در دولت یازدهم است.
 
۱۱ خرداد ماه سال جاری علی یونسی، دستیار ویژه روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، از صدور دستور دولت به وزارت آموزش و پرورش برای آموزش زبان‌های محلی کردی و ترکی در شماری از مناطق کردنشین و ترک‌نشین ایران خبر داد.
 
آقای یونسی گفته بود دو زبان محلی کردی و ترکی در مناطقی که زبان اصلی مردم محلی هستند، در مدارس به دانش‌آموزان آموزش داده خواهد شد.
 
مردادماه سال جاری حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش ایران اعلام کرده بود که امکان انتخاب رشته‌های زبان و ادبیات کردی، و زبان و ادبیات ترکی برای دانشجویان ورودی ۹۵ برقرار شده است.
 
آن‌طور که روزنامه شرق در آن زمان نوشته بود ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی از ابتدای دهه ۸۰ در وزارت علوم به تصویب رسید، اما «مجوز اجرای آن» در سال‌های اخیر، «بنا به دلایلی» به تصویب وزارت علوم نرسیده بود.
+30
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  بخاطر کیفیت آموزش شایسته است تدریس به زبان اصیل بومی باشد و اساتید نیتیو باشند. بایداز مغولستان و اوزبکستان و قرقیزستان مدرس و استاد بیاورید.روح چنگیز آدمخوارو تیمور خون خوار نیز در گور آرامشی میگیرد و از عذاب و نفرین سده ها برای قتل عام میلیون ها ایرانی شاید کمی کاسته شود.واقعا هیچ قومی به حماقت ما نیافریده شده.دین تازیان را که به خاک و مادران ایرانی تجاوز کرده اند را میپرستند.همچنین زبان فرزندان چنگیز را میستایند.عملا عوامل تجزیه ایران و اشتقاق آن به ایالت ترک و مونگولیا -ترکستان را فراهم میاورند.
  44
  27
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Sepas - تهران، ایران
  زبان اصلی‌ ایران زبان همیشگی‌ فارس می‌باشد حالا شما کل زبانهای دنیا هم در ایران تدریس کنید اشکالی‌ نداره، من هم کمی‌ ترکی ، کمی‌ عربی‌ و انگلیسی‌ بلدم، مهم زبان رسمی‌ کشور در بین‌الملل می‌باشد، که آنهم زبان شیرین فارسی می‌باشد .
  32
  42
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  شما اگر دیکتاوری شیعه فارسگرا اگر خائن به مردم ترکمن نبودید مثل دیگر استان ها استان ترکمن و استان قشقایی ها را استانهای اطراف به نیت ربودن نام ترک تقسیم نمی کردید . فقط قشقایی ها را به چندین استان پخش کرده اند از جمله اصفهان، شیراز ، کهکیلویه و بایر احمد، بوشهر ، بختیاری! در مملکتی که لر استان دارد و ترک بی نام هرگز دوام نخواهد آورد!
  25
  16
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::بوزرجمهر - تهران، ایران::]. شماها بخواهید نا نخواهید غیر فارس به حقوق خود خواهند رسید، روسیه با آن ابرقدرتی اش تاجیکستان 3 میلیونی همراه با دیگران استقلال گرفت شما خیلی زرنگ باشید از بیداری 70 درصد غیر فارس فقط فرار نکنید و بچسبید به همان کویر که زمانی پناهنده دولت ایلام بودید و حالا ادعای صاحبخانه بودن را دارید؟ قبل از اینکه چنگیز باید دولت ایران درست ترکها بود ! درضمن اگر شاه اسماعیل صفوی اردبیلی نبود تا حالا اثری از فارسی نبود و همان 100 سال پیش فارسی زبان 10 درصد بود مدارک زیادی هست ولی در طول این صد سال با سوءاستفاده از مدیا به 30 رسیده آید و نسل کشی نرم که البته اینبار ارباب شما حکومت شما را تمدید نمی کنند ! بر می گردید به همان 10 درصد قبلی !
  22
  18
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  مگر زبان ترکمنی با ترکی یکسان نیست !!! 😳
  14
  14
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان-وطن اصلی تو یکی اولان باتور منگولیا میباشد ای مونگول مزدور جدایی طلب.چرا رفته ای سرزمین آنگلوساکسون؟سزاوار است قرقیزستان یا در بهترین حالت ترکیه را برای زندگانی حقیرت برگزینی. اینجا ایران است و واژه ایران نامیراست. و جای زبون و دونانی چون تو همانا در قعر دوزخ اندیشه پوچت و گور تنگ شعاعر میان تهی و پوکت است.و اما حق و حقوقت را میطلبی که فارس ها گویی خورده اندنزد من است بیا بگیر ار میتوانی..
  11
  5
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. من قشقایی ام اماجواب شما جوجه پانتورک رو مهندس علی دایی خوب داد که شامل تو آدم جعلی بی هویت هم میشه.اگر راست میگی که انگلیسی باش اما در ایران ترک و فارس و کرد و. مشکلی با هم ندارند همه با هم برادرند.در شیراز قشقایی و شیرازی هزار ساله هم خون شدند تو خواهشا شور ما قشقایی ها رو نزن که حالم ازت به هم میخوره.در ضمن بدلیل کوچنشینی ایل بزرگ قاشقایی در هزاره اخیر برخی در اصفهان بعضی در آباده خانواری در بروجن و چهار محال و شهرضا و اندکی در استان مرکزی زندگی میکنند ای پسرک بیسواد مجهول الحال و معدوم الهویه .محض اطلاعت فیلی های قشقایی و برخی از دره شوری های ما تبار اصیل لری دارند.
  11
  7
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. در واقع پس از برافتادن حکومت زندیه و مرگ مظلومانه لطفعلی خان زند چون آق مم خان اخته قجر کینه ای عمیق به کریم خان زند که لر بودداشت به همه لر ها کینه ورزید.تاپشت 7ام زند ها را هر جا دید کشت.لر هایی را که خان زند از لرستان به شیراز آورده بودبه ایل بزرگ قشقایی پناه آوردند و با آغوش باز پذیرفته شدند.این لرها دیگر ترک شدند و زبان ترکی قشقایی را نیزبرگزیدند ولی به یاد دارند که تبار لری دارند.هنوز نام خونوادگی زند یا فیلی دارند.پس ای علی یوکی نادون برو بساط تو جای دیگه پهن کن و از ما قشقایی های ترک زبون شاهنومه خون عاشق ایران و شیراز مایه نیذار.عکس اینم زیاد اتفاق افتاده یعنی در جنگ جهانی دوم برخی از ترک های قشقایی بدلایل اختلافات تیره ای به بختیاری ها پناهنده شدند و الان پال لر لر شدن ولی پیر هاشون میدونن تبار ترکی قشقایی دارند.مردک نشسته تو انگلیس واسه ما خواب میبینه
  11
  5
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان:ببین بچه به آمریکی میگن meltting pot یعنی ملقمه ای از نژاد های مختلف سیاه و سفید و کاراییبی و....چینی و زرد و سرخ و...این مزخرفاتی که تو میگی جاش همون تو مغز نادونته.اکثریت مردم ایران از استبداد آخوندی ئ دینی به ستوه اومدن و در این راه مبارزه و همدلی خوبه تا دموکراسی راستین مستقر بشه.تو هدفت پاشیدن ایران و تجریه هست که این آرزو رو به گور میبری.ایران با همزیستی بختیاری و قشقایی و آزری و عرب ایرانی و کرد و بلوچ و ترکمن و لر زیباست.
  12
  7
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  خودتی ! تو لر هستی نه ترک قشقایی! من بین قشقایی ها در فیروزآباد هم بودم و باقشقایی های اصفهان، شیراز، بختیاری هم خدمت هم شدم، شما لرها اولین و آخرین قومی هستید که که داغتر از اش بوده و در همان منطقه با لشکر کشی به روی خلق قشقایی زور گویی می کنید، خیلی داستان های واقعی از خود قشقایی ها شنیدم و شما ناخن قشقایی هم نیستی، کریم خان هم یک از سرداراران کوچلوی نادر شاه ترک افشاربود که کل قلمرو او سه استان نبود و خیلی از ترک ها را کشت و آخر خودش رفت و پسر دست محمد خان قاجار افتاد و محمد خان قاجار زندیه را به سطل آشغال تاریخ گذشت و ایران را سه برابر دوران زندیه گسترش داد و چون بعد از او شاهان قاجار با حمله ابرقدرت روس مواجه شدند به قول زیبا کلام چاره ای صلح نداشتند، همین امروز یا زمان شاه پهلوی اگر روسیه حمله کند یا می کرد می شد همان آش و کاسه.
  7
  8
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::گشتاسپ - شیراز، ایران::] ، جمهوری اسلامی هزار با از نژادپرستان مثل شما بهتر هست ! جمهوری اگر استبدادی هست پس پهلوی شما یک استعمار گر کامل هست که بخاطر دفاع از زبان مادری ترک های ارزی در 21 ازر 25 هزار نفر بی گناه را اعدام و ده ها هزار نفر را زندان یا تبعید کرد! دموکراسی شما چند نقطه دارد؟ درضمن ام اسم شما هم هیچ نسبتی با قشقایی ندارد و تو تنها یک کاسه داغتر از اش و ضد ترک هستی از حقوق مساوی چیزی نمی فهمی.
  7
  9
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  [::گشتاسپ - شیراز، ایران::]. داش گشتاسپ من خودم ترک آذربایجانم تمام حرفهات مورد ستایش منه. بیخود نیست ایلیاتیهای قشقایی به غیرت اصالت زیبایی وطن پرستی مورد احترامن. قشقاییها نمونه متواضع مهربانی فهمیدگی و همزیستی هستند. به شما افتخار میکنم برادر.
  8
  8
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. پس ترک فلان می گویند به افرادی امسال تو می گویند که آنقدر عوام تشریف داری که لر را با قشقایی تشخیص نمی دهی، کامنت طرف را درست بخوان او اول برای نما خود را قشقایی معرفی کرده مثل خیلی ها که برای اثبات چرندیات خود اول می گویند ، من خودم ازری هستم و بعد شروع می کنند به تحقیر و تخریب ترک، بلاخره دومی تعریف سطحی او از قشقایی و بعد چسباندن اصلیت قشقایی با ریشه لر ! و سوم دیگر تحمل تعریف قشقایی را نیاورده و غیر مستقیم قشقایی را تحقیر کرده با اصلیت لر داشتن قشقایی ها ! از تعریف و تمجید خیلی جدی از لر و رسیده به تنها فرد تاریخ لر در ایران همان زند که با افتخار هم خیانت زند به جنسیت محمد خان قاجار را فخر دانسته که زمانی هر دو همسنگر و سردار نادر شاه ترک افشار بودند، و بعد آمده آخر ادعای دموکراسی واقعی هم کرده ، اصلا با کالبد شکافی کوچولو از نوشته طرف هر...... می فهمد که یارو از کدام در وارد و از کدام در قبل از اینکه در پشت سر ببندد بیرون آمده و رد او تا لرستان پیداست!
  4
  8
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. شما هم ساده و ندانسته از قشقایی ها کلی تعریف کردی ، طرف لر و قشقایی نما دلش ترک و مطمئنم که گفته عجب اشتباهی کردم گفتم من خودم قشقایی هستم، لااقل کمی هم از لر های اصیل تعریف می کردی و تایید می کردی که بلی بحساب و تحلیل او قشقایی ها قبلا لر بودند! تازه ازش باید پرسید لر ها قبلا کی بودند،
  5
  7
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  حالا فهمیدم مشکل تو ...گرگ چی است ؟ تو دوست داری تمام اقوام ایران از فارس ، لر و کرد نوکر زر خرید شما ترک ها باشند ! بخاطر همین به تمام پادشاهان غیر ترک ایران از هخامنشیان تا پهلوی ها توهین می کنی . در صورتی که تاریخ گواه که هر شاه خونخوار ادمکشی در ایران بر سر کار بود ترک بوده است . شما ترکها ادبیات و هنر از ما فارس ها یاد گرفتید . قبل از ایران امدن شما جز سر انسانهای دیگر را گوش تا گوش بریدن در طول تاریخ هنر دیگری نداشتید . همین که خواجه عقده ای مانند اقا محمد خان قاجار که تمام اقوام ایران حتی ترکهای ازادی خواه او را وحشی و بربر می دانند که مردم یک شهر مانند کرمان بخاطر مقاومت کور و تفلیس را مجبور به راهپیمایی مرگ کرد را از وکیل رعایا بهتر میدانی معلوم چه شخصیتی داری پس از دموکراسی تو حرف نزن. تو یک ... که به جنایتکاری مانند اغا محمد خان قاجار افتخار و خدمات پهلوی ها را انکار می کنی . بدبخت ان زمان که مشروطه خواهان تبریز به خاطر قجر ها در استبداد صغیر خاک میخوردند این مردم لر بختیار و گیلک بودند که محاصره را شکستند .بعد از کی تابه حال بختیاری ها ترک شدند ؟
  5
  6
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  بعد بی سواد اول پدر اغا محمد خان قاجار جز سپاه نادر شاه افشار بود نه خودش !!! دوم بعد مرگ نادر شاه افشار تمام افسران او یک مکان از ایران را گرفتند !!! سوم وکیل الرعایا چه خیانتی کرده است ؟ چون نگذاشت بربری مانند اغا محمد خان قاجار به حکومت برسد ؟ . بعد قجرها و افغان ها از کریم خان زند شکست خوردند و او توانست بغیر بخش شرقی خراسان تمام ایران امروز و عراق و بحرین را بگیرد و اگر بعد مرگ او بین جانسینان او دعوا نمی افتاد هرگز قجر های پالونی به حکومت رسیدند که خدا رو شکر این خاندان لعنت الله را رضاشاه کبیر به سطل اشغال تاریخ فرستاد . می توانی اثار باستانی که از کریم خان زند در شیراز و قجر و پهلوی در تهران مقایسه کنی تا بفهمی که چه کسی خدمت و چه کسی خیانت کرد !!!فکر می کنی قجرها در جنگ کل ایران را به انگلیس و روس بخشیدند ! نخیر ناصرالدین شاه مانند سریال قهوه تلخ همه انها را بخاطر حرمسرا و عیش و نوش بخشیده است .
  5
  5
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  بعد برو کمی درباره نژادپرست در دیکشنری بخون ! در تمام کامنت های تو بوی کثیف نژادپرستی و ترک پرستی به مشام می رسد نه گشتاسب !.تو حتی روی نازی ها و یهودی ها در نژادپرستی را سفید کردی .
  5
  5
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  داریوش پرویزی - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان-این شد منطق که تو داری؟چیزی از خزعبلاتی که سر هم میکنی میفهمی؟تو مثلا ترکی؟چی هستی تو من نمیدونم تمام کامن هاتو تا حالا خوندم جز یه آدم لوس بی وطن وطن فروش مار ماهی.
  5
  5
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::romano - تهران، ایران-با سپاس از دوست آذری ام.یاشارسن آزربایجان و ایران.
  5
  4
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. [::uk.ali - لیورپول، انگلستان-من از ایل قشقایی ام از (طائفه امله)و اگر ملاحظات امنیتی نبود تا هفت پشت خود را بر میشمردم که بدون خودستایی و لافزنی از خوانین قشقایی بودند.و شما میدانم که که هستی:از نوادگان عثمانی حاصل تجاوزات عثمانی ها به دامان آزرباییجان و اران و ایران.ترک ها نیاز به افکار دون مایه تو ندارند و هم زبانی با تو ابله مایه شرمندگی من یکیست.مزدور اردوغان نامم را خوب بخاطر بسپار در منطقه قشقایی نشین فیروز آباد فارس از این نام های ایرانی نطیر لهراسپی یا شهبازی داراب و..بسیار است نام هایی که مردم فارس زبان و برادران شیرازی بر خود نمیگذارند.میتوانی به مغز کوچولویت فشار آوری چرا قشقایی ها نام های پارسی اصیل داشتند و دارند.خسروخان و داراب خان و دیگر بزرگان قشقایی و فارس.ننگ بر توی مزدور عثمانی ای عثمانی زاده.
  5
  4
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان- چه بکنم با توی نادان که باید وقت گرانبهای خود را صرف آموزش به تو شاگرد کودن کنم.من هیچ گاه نکفتم قشقایی ها لر تبار هستند.گفتم در برخی رویدادهای تاریخی ذکر شده برخی لرها به ایل قشقایی پناهنده شدند و برعکس .اسناد آن در تاریخ موجود است و رد پا ودلیل آن نیز وجود فامیلی های زند و فیلی در قشقایی ها و نام های اصیل ایر انی در میان آنان است.من به اصالت قشقایی خود افتخار میکنم ولی از نطر من انسان به خودید خود فارغ از نژاد و زبان اصالت دارد و قداست.مرزهای زبانی و نژادی نه تنها در ایران بلکه در جهان ساختگیست.اما اصالت لر ها چه بوده ؟که تو میپرسی.احتمالا تبار برخی لر های کنونی به سکاها یا دسته های پارتی سکایی سواره میرسد که در دوران اشکانیان که از آسیا مرگزی آمدند.شاید هم رد پای ایلامیها هم در لر ها دیده شود.اما لر و ترک هر دو انسان اند و هر دو ایرانی.و توی کینه توز عثمانی هستی از تبار کوتول پاشا که در جنگ ارومیه نادر شاه او را از میان به دو نیم کردنادر اجدادعثمانی تبارت راجردادو از ایران راند.از ارومیه تا گنجه و از نهاوند و همدان تا بروجرد تا بغداد،ای عثمانی زاد
  6
  4
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  گستاسب، . حالا مجبور شدی مشخصات رفیق قشقایی را بنام خود درج کنی ! قشقایی باش و فراموش نکن در کامنت های دیگر مچ ات می گیریم و حتما می بینم که می نویسی من خودم ازری هستم، من خودم لر هستم و فارس هستم و غیره هرکی هستی یا هستید با جمع آن یکی دوستانت بهتر هست آدم باشید و درکی از حقوق مساوی تمام اقوام در ایران را داشته و دفاع کنید نه در زبان در عمل و من هم خوشحال می شوم، حقوق مساوی هم حتما نمی دانید برایتان گوشزد می کنم که اولا ایران را ترک ، ترکمن ، قشقایی، فارس، بلوچ ، لر و کرد با هم دیگر ساخته اند و دست به دست فارس و ترک شده و خواهد شد ولی حقوق مساوی در وطن مشترک عبارتند از تحصیل زبان مادری ، تاریخ واقعی ، جغرافیایی واقعی، سنت، فرهنگ هر قوم نسبت به خود آن قوم آزاد باید باشد و حقوق بشر دنیای متمدن امروز هم می گوید اگر ملتی، قومی یا هر مردمی اگر تصمیم بگیرند از تحت استعمار جدا شوند و با رفراندوم درصد بالایی بیاور می توانند جدا شوند نه آن حقوق بشر ساختگی کوروش! این یک واقعیت هست که شما چه بخواهید و نخوابید خواهد بود و خیلی هم دست و پا بزنید هم سرنوشت برادران صرب خود دچار می شوید،
  4
  5
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان-یوکی آلی هالو برو هر غلطی که خواستی تو یوکی بکن .نقدا که خارج ایرانی . داری کرکری میخونی . امااگر روزی جرات کردی برگردی و با پاس گذرنامه دوم جعلیت برگشتی به ایران بیا شیراز و فیروز آباد تا حالیت کنم من قشقایی هستم یا نه و اینجا کجاست.اینجا دخمه گاه تو خواهد شد.
  4
  3
  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  عجب تهدیدی! خودتی؟ اولا من الان در ارومیه هستم و شما اجداد نامه ات خود را همراه با دو عکس بردار و بیار به دفتر من تا چک کنم . و به موقع در لرستان هم دیدار می کنیم.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.