۶ توصیه برای داشتن تغذیه ای سالم

داشتن تغذیه سالم یک تصمیم فردی است. خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید کنترل سلامت جسم و روحتان را به دست بگیرید و بهترین انتخاب های غذایی را داشته باشید. اگر مصمم هستید تغییراتی در رژیم غذایی بدهید و تغذیه سالمی داشته باشید این توصیه ها را در نظر بگیرید.

لذت آشپزی را بچشید
 
تهیه غذا در منزل مطمئن ترین راه برای کنترل و نظارت بر ترکیبات آن است. با آشپزی در منزل می توانید چربی، نمک و قند همه غذاها را کنترل کنید و از این ترکیبات که در مواد غذایی صنعتی به وفور یافت می شود دور باشید.
مواد غذایی سالم تری انتخاب کنید
مواد غذایی باکیفیت و فصلی مهمترین قسمت تغذیه سالم است.
 
گوشت های کم چرب، غذاهای دریایی، ماهی، غلات کامل و پروتئین های گیاهی را انتخاب کرده و غذاهای سالمی تهیه کنید.
لیست ترکیبات مواد غذایی را چک کنید هر چه لیست ترکیبات یک ماده غذایی طولانی باشد بهتر است از آن بپرهیزید. چون بیشتر این ترکیبات مواد شیمیایی، مواد افزودنی و غیره هستند. حتماً از انتخاب مواد غذایی حاوی چربی، قند و نمک زیاد و همچنین افزودنی ها بپرهیزید. تا حد امکان از مواد غذایی طبیعی و کامل (غیر صنعتی و تصفیه نشده) استفاده کنید.

مواد غذایی فصلی و محلی را انتخاب کنید
مشکل مواد غذایی که از مناطق دور به دست مشتری می رسد این است که حاوی میزان زیادی مواد نگهدارنده هستند. بهتر است از هر میوه و سبزی در فصل خود استفاده کنید و از خرید محصولات غذایی در فصول غیرمربوط خودداری کنید. تا حد امکان از مواد غذایی محلی و شهر خود استفاده کنید. از خرید زیاد مواد غذایی بپرهیزید تا از اسراف جلوگیری شود و مواد غذایی تازه مصرف شود.
آب بیشتری بنوشید
از نوشابه ها و حتی نوشابه های رژیمی، نوشیدنی های شیرین و نوشیدنی های حاوی میزان زیادی کافئین بپرهیزید. آب، فاقد کالری و بهترین نوشیدنی برای سلامتی است. می توانید آب را با تکه های میوه، سبزیجات معطری مانند نعنا و غیره معطر و خوش طعم کنید. آب برای دفع سموم از بدن مفید است.
زمان ویژه ای برای خوردن غذا اختصاص دهید
برای خوردن غذا وقت بگذارید و آن را با لذت و در کنار خانواده یا دوستان بخورید. خوردن سالم ترین غذاها با عجله و به صورت ایستاده و در زمان نامناسب تأثیر خود را از دست می دهد.
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.