اوباما: دست سوریه، ایران و روسیه به خون آغشته است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفته است که دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه و حامیان آن، ایران و روسیه، مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب هستند.
 
همزمان گزارش شد که وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در تلاش برای حل بحران حلب "۱۳ بار" با همتای ایرانی اش صحبت کرده است.
 
آقای اوباما در آخرین کنفرانس خبری خود پیش از پایان سال گفت: "کل جهان از تهاجم وحشیانه رژیم سوریه و متحدان روسی و ایرانی آن در شهر حلب وحشتزده است" و افزود که "آنها مسئول این فجایع هستند و دستشان به خون (این مردم) آغشته است."
 
او این سوال را مطرح کرد که گاهی مطمئن نیست آمریکا به اندازه کافی برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه تلاش کرده است یا نه با این حال می گوید که هرگز راه حلی واقع بینانه برای جلوگیری از خشونت ها در سوریه پیدا نشده است.
 
آقای اوباما که ریاست جمهوری او ماه آینده پایان می یابد خواستار استقرار ناظران بی طرف برای زیر نظر گرفتن تلاش های تخلیه حلب از غیرنظامیان شد.
 
او به بشار اسد که کشورش برای ۵ سال درگیر جنگ داخلی بوده گفت که قادر نخواهد بود "با کشتار به مشروعیت برسد."
 
همزمان جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است: "مطلقا هیچ توجیهی برای بی رحمی وحشیانه رژیم (سوریه) و متحدان روسی و ایرانی آن علیه غیرنظامیان طی هفته های اخیر یا در واقع چند سال اخیر وجود ندارد."
 
او افزود: "ما شاهد بروز احساسات افسارگسیخته فرقه ای هستیم. کاری که رژیم اسد می کند کمتر از یک قتل عام نیست."
"مترادف جهنم"
کلیه تلاش ها برای میانجیگری آتش بس در سوریه با شکست مواجه شده است و اکنون روسیه در همکاری با ترکیه طرحی را برای تخلیه آخرین بخش های حلب که تحت کنترل شورشیان بوده دنبال می کند.
 
دولت سوریه روز جمعه این عملیات را معلق کرد. هزاران غیرنظامی و شورشی در این بخش های حلب باقی مانده اند و بیم خونریزی شدید می رود.
 
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد که حلب "مترادف جهنم" است و طرف ها را ترغیب کرد همه گام های لازم برای از سرگیری ایمن فرآیند تخلیه را بردارند.
 
مقام های ارشد آمریکایی از جمله جان کری وزیر خارجه این کشور و سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل علیه انجام قتل عامی از نوع سربرنیتسا به دولت بشار اسد هشدار داده اند.
 
آنها همچنین اخطار دادند که شکست شورشیان در حلب پایان جنگ نخواهد بود بلکه به افراط گرایی در میان مخالفان دامن خواهد زد.
سربازان روسیه بر روند تخلیه نظارت می کنند همزمان یک منبع دیپلماتیک ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که مولود چاوش اغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه "۱۳ بار" با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در باره اوضاع حلب صحبت کرده است.
 
این پس از قطع برنامه تخلیه حلب از غیرنظامیان و شورشیان بود که پنجشنبه شروع شده بود.
 
دولت بشار اسد صبح جمعه شورشیان را به نقض این طرح شکننده متهم کرد و آن را معلق کرد.
 
ترکیه اکنون در تلاش است این طرح را احیا کند.
 
مخالفان سوری دولت را متهم کرده اند در تلاش برای تضمین تخلیه ساکنان از فوعه و کفریا دو روستای تحت محاصره شورشیان در شمال غربی سوریه چنین کرده است.
 
گزارش شده است که دولت سوریه و ایران تلاش دارند تخلیه مردم از این دو روستا را به تخلیه مردم از حلب گره بزنند.
 
دیدبان حقوق بشر ترکیه هم گفت که به نظر می رسد تعلیق این برنامه به دو روستای مزبور مربوط است.
 
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه از همه طرف ها خواست به طرح حلب احترام بگذارند.
 
از اوایل سال ۲۰۱۱ با شروع اعتراضات عمومی علیه حکومت آقای اسد که با سرکوب خونین مواجه شد و به جنگ داخلی کشید بیش از ۳۱۰ هزار نفر کشته شده اند.
 
این جنگ همچنین نیمی از جمعیت سوریه را از خانه هایشان رانده است.
+46
رأی دهید
-85

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Raamtin - گنت، بلژیک
  أسد، داعش، و بقیه طرفین جنگ همشون و حامیانشون روسیه و ایران دستشون به خون زن و بچه هاى سورى آلودس ، البته این چیز تازه اى نیست ، همه دیگه میدونند که هیچ فرقى بین شیعه افراتى و سنى افراطى نیست ، روسا هم که بعد از از هم پاشیدن شوروى خیلى عقده دارند فکر مىکنند با کشتن زن و بچه ها حالا دیگه خیلى مقتدرند.
  40
  35
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  srei_2003 - تورنتو، کانادا

  دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  18
  74
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حاج حسین مثل اینکه یادت رفت داعش دست پرورده خودته. پوتین هم از آب گِل ماهی میگیره. ایران هم که نوکر حلقه به گوش اعرابه.همتون مثل سگ افتادید به جون هم و یه مشت بیگناه تاوانشو میده. دریغ از یک ذره انسانیت
  16
  73
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  بهلول برمینگهام - برمینگهام، انگلستان

  اگر در سرای سعادت کس است. ز گفتار سعدیش حرفی بس است. هیمنت بسنده است گر بشنوی. که گر خار کاری سمن ندروی
  8
  33
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  باور عمیق - قم، ایران
  خفه شو
  45
  45
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  hosseinnadjari - سیدنی، استرالیا
  این آقا مثل اینکه یادشون رفته جنگ جهانی 2، بمباران هیروشیما، ناکازاکی، جنگ ویتنام، افغانستان، عراق، ایران، لیبی، تونس، مصر، کل قاره افریقا تو فقره بخاطر همین امریکا، انگلیس، و دیگر کشورهای اروپایی، اصلا وقتی که قاره امریکا رو تصرف کردن و جمعیت سرخ پوست اونجا و بومیان رو قتل و علم کردن، بابا اینا از اول شکل گیری حکومتوشون دستشون به خون آغشتس تا همین الان، خدا می دونه که روزی چند نفرو می کشن، بعد از پشه مالاریا امریکایی ها قاتل انسان ها هستند، ولی در کل باید زمین به نابودی کامل بره تا مردم به خودشون بیان تو سراسر جهان، الان فعلا اب، اکسیژن، عناصر زیست محیطی، جنگل ها و . هستن حکومت ها و مردم ککشون هم نمی گزه، خدا خودش به هممون رحم کنه، و همه رو به راهه راست هدایت کنه، که انسان در حال حاضر از هر حیوانی پست تر شده، البته نه همشون ولی غریب به یقین .
  9
  24
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Imod.barbekan - منامه، بحرین
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. ‎دوست گرامی مسببین تمام خونریزیها و جنایتهای سوریه سر زیر آخوندهای ایران هست سال ۲۰۱۱ وقتی مردم سوریه برای سرنگونی دیکتاتورشون قیام کردند تبلیغات آخوندها ضد مردم سوریه شروع شد و حتی مزدورانشان را برای کمک به دیکتاتور به سوریه فرستادند فقط بهانه شون این بود که اینا برای اماکن مقدس شیعیان تهدید هستند و میخواهند حرم رو خراب کنند و الان بهانه شون شده داعش و تبلیغاتشون اینه که داعش برای امنیت ما خطرناک هست برای همین دخالت یا آدمکشی میکنیم بیشتر مردم در جنایتهای منطقه با آخوندها شریک هستند و خودشان را به نفهمی زده اند امروز نوبت سوریه هست فردا نوبت ایران،آخوندها نه دین و پیامبر سرشون نمیشه و نه انسانیت
  18
  13
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  مرتیکه دست پا چلفتی بی عرضه . از سال 88 فقط نگاه کنید دیکتاتورها چه کردند و این احمق گوساله فقط حرف میزنه . واقعا بعضی مواقع آدم می فهمه چرا مردم آمریکا ترامپ رو انتخاب کردند. این آدم ذاتا دست پا چلفتی هستش و انقدر بی عرضگی نشون داد که واقعا آمریکا رو تبدیل به یک کشور جهان سوم کرد...احمق اگر نمیخوای کاری کنی گم شو ناوها و این همه سرباز رو برگردون انقدر هزینه رو دست مردم نزار...مرتیکه هم داره خرج میکنه هم بیخودی معلوم نیست کجا و با چی داره میجنگه ...آدم ترسو و احمق
  8
  13
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش
  دم تکان دادن بعضی از مثلا ایرانیان برای مخالفان رژیم اسد خنده دار است. این غربیها که مسبب آمدن آخوند و گند زدن به میهن ما شدند این جفتک ها علیه اسد را میاندازند چون مثل لیبی نتوانستن سریع یک دیکتاتور را با جنگ داخلی عوض کنند. عزیزان نوکر عرعر ستان اینجا جنگ است .طرف برنده جنگ است سربازانش را سربریدند و اقوامش را کشتن چرا باید حالا اسد عیسی مسیح بشود ؟؟ که به مذاق اوباما و رجب طایر اوزگلان خوش اید؟ اینها را آزاد کند که فردا یک جای دیگر علیه او میجنگند.اگر شاه خمینی را سال 42 سقط کرده بود که الان این بدبختی و دربدری را نداشتیم. فقط ایرانیها لطفا کثافت این غربیهای اشغال و حیوان را غرغره نکنند حال بهم زن است
  9
  13
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  عجب رویی.عجب وقاحتی.
  7
  7
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  Shamsalimirza - دوبی، امارات متحده عربی
  خود تو به جمهوری اسلامی و محور شرارت در منطقه پر و بال دادی. روسیه هم بخاطر بی عرضگی خودت تونست خودی نشون بده. خط قرمزی که حرفش رو میزدی کجا رفت؟ حرف مفت میزنه.
  5
  5
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ernakola - تهران، ایران
  زر نزن تو یکی. !
  4
  4
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  سخت کوش - کردستان، ایران
  اوباما دستمال روچشت ور دار واقعیتو ببین .همه اینها به خاطر حمایت شما از عربستانی ها و نوکران حلقه به گوشتون هست. ایران روسیه سوریه دارن حیوان میکشن که دستشان به خون مردم سوریه عراق وحتی غرب آغشته هست
  4
  5
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.