تفهیم اتهام به مدیر شبکه سه برای پرونده خودکشی پسر نوجوان

دیروز مدیر شبکه سوم سیما برای تفهیم اتهام درباره خودکشی «محمدمهدی کوهی» (نوجوان ١٣ ساله) به دادسرای جنایی تهران رفت و به سؤالات بازپرس پرونده پاسخ گفت.

به گزارش صبا، با اشاره به سابقه این پرونده و تازه‌ترین اخبار مربوط به آن آورده است: محمدمهدی کوهی تحت تاثیر سریال «۵ کیلومتر تا بهشت» که در ماه رمضان سال ٩٠ از شبکه سوم سیما پخش شد، خودکشی کرده است.

بازپرس شعبه دوم دادسرای جنایی در این باره گفت: «با توجه به صدور قرار جلب دادرسی دادگاه کیفری درخصوص «محمدمهدی کوهی» آقای «علی اصغر پورمحمدی» مدیر شبکه سوم در بازپرسی دوم دادسرای جنایی، به قصد دادرسی حاضر و به اتهام تسبیب (مسبب بودن در حادثه به صورت غیر مستقیم) در قتل شبه‌عمد به نحو مشارکت تفهیم اتهام شد. او ضمن ابراز تاثر و همدردی با بازماندگان آن مرحوم اظهار کرد:« هیچ رابطه علیتی میان محتوای سریال پخش شده و اقدام به خودکشی آن نوجوان وجود ندارد.» به گفته بازپرس پرونده بعد از این اظهارات پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری ٢ فرستاده شد.
***
داستان سریال و ماجرای مرگ نوجوان
شخصیت اصلی سریال « ۵ کیلومتر تا بهشت» بعد از اینکه در یک سرقت منجر به درگیری دچار مرگ مغزی می‌شود، روحش از بدنش جدا شده و می‌تواند همه جا رفت و آمد کند. این روح، آدم‌ها را می‌بیند و از اینکه بقیه درباره او چه می‌گویند یا در موقعیت‌های مختلف چه عکس‌العملی انجام می‌دهند آگاه می‌شود. او مانند یک دانای کل داستان زندگی آدم‌هایی که با آنها زندگی کرده را دنبال می‌کند و در جریان همه‌چیز قرار می‌گیرد.
محمدمهدی کوهی پسر ١٣ ساله‌ای بود که همراه با خانواده‌اش در شب‌های ماه رمضان این سریال را دنبال می‌کرد و به آن علاقه شدیدی داشت. چند روز به عید فطر مانده او همراه با برادر شش ساله‌اش در خانه تنها بود. مادرش برای خرید از خانه بیرون رفته بود و پدرش اداره بود. ناگهان محمدمهدی تصمیم گرفت شبیه شخصیت سریال «۵ کیلومتر تا بهشت» نقش روح را بازی کند تا بتواند از عکس‌العمل بقیه درباره خودش آگاه شود.
 
پدرش بعد از حادثه ماجرا را این طور تعریف کرده است: «محمدمهدی به برادرش گفته بود می‌خواهد روح شود و به محل کار من بیاید، بعد پیش مادرش و همسایه‌ها برود و ببیند ما راجع به او و کارهایش چه می‌گوییم. برای همین خودش را حلق‌آویز کرد. چند ثانیه بعد هم روی زمین افتاد و از هوش رفت که رفت.»
 
برادر کوچک محمدمهدی هم درباره آن روز گفته است: «من به داداش گفتم این بازی را نکند اما خودش می‌خواست روح شود. اولش که روسری را دور گردنش انداخت، داشت تاب می‌خورد اما یکدفعه چشم‌هایش را بست و روی زمین افتاد. من ترسیده بودم و گریه می‌کردم و همسایه‌ها پشت در جمع شده بودند اما مامان گفته بود که در را روی کسی باز نکنم. بعد یکی از همسایه‌ها شماره تلفن بابا را از پشت در از من گرفت و به او زنگ زد.»
 
پدر محمد مهدی وقتی از ماجرا باخبر شد با عجله خودش را به خانه رساند. پسربچه ١٢ ساله خیلی زود به بیمارستان سوم شعبان منتقل و تمام مراحل احیا روی او انجام شد، اما به هوش نیامد.
 
پدرش ادامه می‌دهد: «پسرم را به بیمارستان رساندم و او یک هفته در کما بود. در این یک هفته چندبار امیدوارمان کردند که او به زندگی بر می‌گردد اما یک روز قبل از فوتش دکترش گفت داروهایی که به او تزریق کرده‌اند جواب نداده و محمدمهدی دچار مرگ مغزی شده است. وقتی این خبر را به ما اعلام کردند، دنیا روی سرمان خراب شد. باورم نمی‌شد پسرم را به خاطر تقلید از یک سریال از دست داده باشم.»
 
پدر و مادر محمدمهدی بعد از اینکه مطمئن شدند دیگر پسرشان را زنده نمی‌بینند اعضای بدنش را اهدا کردند و چند روز بعد به خاطر پخش چنین سریالی از مدیریت شبکه سه و تهیه‌کننده این سریال در دادگاه شکایت کردند. بازپرس شعبه دوم دادسرای جنایی تهران، تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان و رئیس شبکه سه را به جرم «تسبیب در قتل شبه عمد به نحو مشارکت» احضار کرد، تا اینکه ٢٠ مردادماه داوود هاشمی تهیه‌کننده و علیرضا افخمی کارگردان سریال به دادسرای جنایی رفتند و در مقابل بازپرس پرونده گفتند که خودکشی این پسربچه ربطی به سریال ندارد.
 
بازپرس پرونده گفته بود علت اصلی بازداشت آنها این بوده که در تیتراژ سریال از هشدار «تماشا برای افراد زیر ١۵ سال توصیه نمی‌شود» استفاده نشده است. حالا بعد از چهار ماه از حضور تهیه‌کننده و کارگردان سریال در دادسرای جنایی، علی اصغر پورمحمدی، رئیس شبکه سوم سیما نیز در حضور بازپرس حاضر شد و صحبت‌های تهیه‌کننده و کارگردان سریال را تکرار کرد
+27
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان

  کاملا درسته به دلیل نگذاشتن هشدار تماشا برای افراد زیر ١۵ سال، صد در صد باید محاکمه بشن. یه پسر بچه 12 ساله خوب چطوری درک کنه اینا همش فیلمه؟
  2
  27
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kabootar e sefid - لاهور، پاکستان

  متاسفانه مسولین به علت نداشتن تخصص و عدم آشنایی با وظایف قانونی خود مشکلاتی می آفرینند.که در این مورد خاص می توان به آگاه نکردن مخاطبین در باره محدوده ی سنی مجاز اشاره کرد.
  2
  22
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  مقصر اصلی همان مسئولین شبکه سه میباشد.درضمن دادگاه میتواند از چند دکتر روانشناس سرشناس مشاوره بگیرد
  2
  10
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  انتلکت_مجازی - باربادوس، باربادوس
  در این که سازندگان فیلم مقصر هستند شکی نیست اما نباید از اون پدر و مادر پرسید نوشدارو پس از مرگِ سهراب چرا؟!!. یه پدرو مادر باید حواسشون باشه که فرزندشون چه سریالی با چه محتوایی نگاه می‌کنه!. وقتی‌ اجازه میدین بچه بشینه این همه سریال مزخرف رو که حتا بعضی‌ وقتا روی عدم‌های بالغ هم تاثیر میذاره ببینن، نمونش همین سریال‌های ترکیه بی‌ سرو ته که توش هیچکس به هیچ چیز پایبند نیست و همه تو فکر منفعت خودشونن حالا چه مالی و چه جنسی‌....نکنین آقا نکنین. اول باید خودمون حواسمون به زندگیمون باشه!
  0
  3
  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.