آیت‌الله مکارم: ایرانی‌ها باید به تحریم‌ها عادت کنند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، خواستار آمادگی دولت در برابر نقض برجام در صورت اجرای تحریم های 10 ساله شد.
 
به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم، با بیان اینکه دشمنان ما پیمان‌شکن هستند، بدعهدی آمریکا در اجرای برجام را محکوم کرد و گفت: آمریکا با تمدید تحریم‌ها در حال پیمان‌شکنی است، یکی از مقامات آمریکایی گفته بود «ایرانی‌ها باید به تحریم‌ها عادت کنند و ما سال آینده تحریم‌های بیشتری وضع خواهیم کرد» در مقابل این قلدرها باید ایستاد.
 
وی تصریح کرد: ما در برجام امتیازات سنگینی به طرف مقابل دادیم، در مقابل اگر بخواهند نامردی و پیمان‌شکنی کنند، مساله قابل تحملی نیست، باید آماده بود.
 
این مرجع تقلید افزود: البته کار عجولانه هم نباید کرد، باید منتظر بمانیم ببینیم برجام را پاره می‌کنند یا خیر؛ اگر تمدید تحریم‌ها را اجرایی کردند باید تصمیم مقتضی بگیریم، البته باید از هم اکنون مسؤولان و دولتمردان ما برای واکنش به نقض برجام آماده باشند؛ اما نباید در نقض برجام پیشقدم شویم.
 
وی به اظهارات مقامات انگلیس علیه کشورمان واکنش نشان داد و گفت: نخست وزیر این کشور در یکی از کشورهای عرب اظهاراتی علیه ایران مطرح کرده است؛ چقدر شیوخ عرب ساده هستند که فریب غربی‌ها را می‌خورند.
 
این مرجع تقلید اضافه کرد: اینها از شیوخ عرب گدایی محترمانه می‌کنند و البته این بدترین نوع درآمد کسب کردن است؛ شیوخ عرب بدانند این‌ها به قول حمایت‌شان نیز وفادار نیستند، سران عرب باید از این مساله عبرت بگیرند و هوشیار شوند.
 
وی در ادامه آموزه‌های اسلامی را جامع و متضمن سعادت دنیا و آخرت انسان دانست و اضافه کرد: اسلام جان، مال و آبروی افراد را محترم شمرده است، مسلمان باشد یا غیر مسلمان، مادام که بر ضد ما نباشد و کافر حربی نباشد، محترم است.
 
این مرجع تقلید با بیان روایتی از حضرت رسول گفت: سه گروه هستند که آبرویشان محفوظ نیستند، متجاهر به فسق، پیشوای جائر و بدعت گذار در دین. درباره این سه گروه می‌توان افشاگری کرد.
 
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: انقلاب ما هم بر همین اساس صورت گرفت، پیشوایان جائری در سابق بودند که در مقابل شان افشاگری کردیم و ایستادیم.
 
این مرجع تقلید بیان کرد: متاسفانه در جامعه ما عده ای مراعات این اصول را نمی کنند و با احتمالات آبروی افراد را می برند، با شایعه پراکنی حیثیت افراد را لکه دار می کنند، اینها بر خلاف شریعت اسلام است.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بنده متاسفم که چرا برخی آبروی افراد نزد عده ای محترم نیست و کاملا در این مورد بی تفاوت هستند، به راحتی شایعات را منتشر می کنند و به او اتهام می زنند تا کسی جرمش ثابت نشده نمی تواند درباره او افشاگری کرد.
+8
رأی دهید
-109

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ناگفته - استکهلم، سوئد

  والا به خدا،ایرانی که آدم نیست،میخاد چکار،ایرانی همینقدر که زنده ست و زیر سایه ولایت قبیح نفس میکشه باید خوشحال باشه.
  4
  83
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  برای تو که مهم نیست اخوند روزه خون دیروز که حالا لقب سلطان شکر را یدک میکشی ، اشغال ،و فشاری بهت نمیاد برات مهم نیست که مردم چه سختیهایی میکشن با این اوضاع اقتصادی دزدیها تحریمها فرستادن پول مردم به سوریه لبنان فلسطین..
  1
  76
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  خیالتون راحت تحریم از تحمل جمهوری اسلامی سخت تر نیستش
  1
  67
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  negeen - کلن، آلمان
  چی بگم !!!!!!!!!!!
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا

  کاشکی من و اینو سه دقیقه ناقابل تو یه اطاق بدون محافظ هاش تنها میذاشتن! همچین میفرستادمش به معراج که از اونجا شق القمر رو به چشم ببینه!
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  خفه شو آخوند ۲ زاری، مرتیکه فسیل فاسد
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.