دستور روحانی برای مقابله با موارد 'نقض برجام'

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دو حکم جداگانه به وزیر امورخارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی گفته که مراحل پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض آن را اجرا کنند.
 
آقای روحانی در حکم خود به محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده برنامه هسته‌ای ایران از او خواسته که با توجه به دولت آمریکا در اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون "تعلل و اهمال" کرده، پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی را آغاز کند.
 
او نوشته است که تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران "نقض برجام" است.
 
آقای روحانی در حکمی دیگر به علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نوشته که برای طراحی و تولید "پیشران" (موتور) هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی و طراحی تولید سوخت آن اقدام کند.
 
آقای روحانی از آقای صالحی خواسته است که طرح و برنامه‌ زمان‌بندی شده برای اجرای بندهای این حکم را ظرف حد اکثر سه ماه به او ارائه کند.
 
حدود دو سال پیش ۲۰۵ نماینده طرحی را امضا کردند که بر اساس آن اگر آمریکا تحریم ها را دنبال کند به دولت اجازه داده می شود که غنی سازی ۶۰ درصدی را جهت تامین سوخت زیر دریایی و کارهای صنعتی انجام دهد.‏
 
ساعاتی پیش از صدور این احکام، علی اکبر ولایتی، عضو هیئت نظارت بر برجام گفت تصمیم‌ها در واکنش به تمدید تحریم‌ ایران به زودی اعلام می‌شود.
 
آقای ولایتی گفت که "جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکایی‌ها و مصوباتی که مجالس آمریکا داشته‌اند حتما موضعی مناسب اتخاذ خواهد کرد و اعلام نتیجه دور نخواهد بود."
 
او گفت: "جزئیات تصمیم‌هایی که در جلسه چهارشنبه این هیئت گرفته شده به زودی به آگاهی مردم خواهد رسید و یقینا مردم از شنیدن آن خوشحال و دشمن ناامید خواهد شد."
+42
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان

  خفه شو روباه کثیف و مردم فریب . مردم فقط و فقط با شنیدن خبر نابودیه شما آشغالهای انگل خوشحال میشن . اون دشمنی هم که ناراحت میشه خودتون هستین . شما آشغالا دشمن ایران و ایرانی هستین . برید گم شین و گورتونو از ایرانمون گم کنین بیرون
  8
  32
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  اگه از اول چیزی در چنته داشتی که جام زهر اتمی نمی خوردی. بازم بلوف برا بسیجی و سپاهی نادان و بیسواد.
  8
  24
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امیدوارم رژیم پست اخوندی از ترس اتش ملت ایران را به دریا ناندازند !
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  خوش به حال روسیه. این خبر باین معنی است که دارایی های آزاد شده بدست صاحبش خواهید رسید. پوتین همین فردا پس فردا با یک جلد نهج البلاغه زیر بغلش بحضور رهبر شرفیاب خواهد شد.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  جمهوری اسلامی مرغی است که برای روسیه طلا تخم می گذارد.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  هنوز جوهر کامنتی که در بالا آمده خشک نشده بود که مرغ اسلامی قدقد کنان یک تخم طلایی برای کشور دوست و برادر روسیه تزاری گذاشت: توسعه هفت میدان نفتی ایران به روسیه واگذار می‌شود.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  وقتی مردم به بی برنامه ترین کاندیدا رای دادن چه انتظاری می رفت این روحانی اصلا هیچ برنامه ای نداشت ولی بی بی سی مردم رو قول زد تا همه به این دست پرورده انگلیس رای بدن.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.