تاج گنبد حرم حضرت علی بازسازی شد

ایسنا نوشت : کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات در جریان اجرای عملیات ترمیم خشت‌های گنبد حرم علوی، به بازسازی تاج آن از روی یک عکس قدیمی موفق شدند.
 
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در قدیمی‌ترین تصاویر موجود از حرم مطهر علوی بر فراز گنبد، تاج خورشیدی دیده می‌شد که از آثار عصر نادری بود. این نماد، یک دست به نشان پنج تن آل عبا و خورشیدی با ۱۴ شعاع نور به نشان ۱۴ معصوم بود.
 
صاحب کتاب منتخب التواریخ از کتاب انوار العلویه نقل می‌کند که وقتی نادرشاه گنبد حرم حضرت امیرالمومنین (ع) را تذهیب کرد، از وی پرسیدند که بالای قبه مقدسه چه نقش کنیم؟ نادر فورا گفت: یدالله فوق ایدیهم.
 
این تاج، برای قرن‌ها روی گنبد حرم مطهر علوی نصب بود تا این که رژیم بعث با بغض و کینه‌ای که از ایرانیان داشت، این اثر ارزشمند و میراث تاریخی را از بین برد.
 
با واگذاری مسؤولیت اجرای پروژه ترمیم گنبد به ستاد بازسازی عتبات، مهندسان ستاد موفق شدند با الگوبرداری از عکس‌های قدیمی، این تاج و پنجه را طراحی و در تهران ساخته و روی گنبد، دوباره نصب کنند.
+21
رأی دهید
-140

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  ژرفای اقیانوس شخصیت علی‏ ع را دسترس نیست و ابعاد عظیم شخصیت آن چهره بی بدیل تاریخ، یافتنی‏ نیست. خانه او در بهشت در برابر خانه هاى پیغمبران است و هیچ پیغمبرى خانه اش به بلندى خانه على نیست. هنگام فرود آمدن بتها از بام کعبه پا بر پشت پیغمبر ص نهاد و هیچ کس پا بر پشت پیغمبر ص ننهاده است. پس از پیغمبر خدا ص علم او از همه بیشتر است.
  127
  54
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Ariyo Barzan - لوس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خوشبختانه تمام مشکلات ملت حل شد از این به بعد جشن و سرود و شادمانی.‌ای تو اون روحتون که غرامت جنگ را به این عرب‌ها پرداخت کردید.
  17
  118
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  sheyvar - ارسباران، ایران
  تمکر اسلامی. راستی از اقیانوس علی بابا جونت هم میگفتی . . مال اون ژرفه؟. دین که دکان باشه باید توش سرمایه گذاری کرد و گرنه یه جایی ورشکست و مفلوس میشوی. این حکومت هم دقیقا میداند چیکار میکند.
  14
  26
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  razmandeh - استکهلم، سوئد

  من نمیگم !!!! خودتون میگید علی ساده میزیست !!!!! پس اینهمه تاج وگنبد طلا برای ساده زیست تریت انسان روی زمین بقول خودتون برای چیه؟؟؟؟ نکنه میخواهید بزینس مذهبی راه بندازید ؟؟؟؟اون هم با نام علی !!! علی سوسکتون کنه
  15
  37
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. در ژرفاى اقیانوس شخصیت على شکى نیست، فقط نمیدانیم که این اقیانوس از چه مایعى پر شده؟!
  24
  41
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  MehranIrani - وین، اتریش

  طبق اسناد تاریخی ایشون 63 سال عمر کردند و پیروانشان میبالند به اینکه ایشون زندگی بسیار ساده ای داشتند چه از نظر خوراک چه از نظر مسکن اما چیری که الان میبینیم اگر ایشان کل 63 سال عمرشان در کاخ طلا زندگی میکردند و طلا میخوردند بهتر بود که 63 سال کم خرج باشند و 1398 سال بعد از عمرشان اینهمه طلا و ثروت کشورهای دیگر بخصوص ایران را به یغما ببرند و حال نیر تاج طلایشان بازسازی شود.
  7
  35
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  دشمن پرستان ، مرده پرست
  11
  31
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  واقعن دستشون درد نکنه بشریت را نجات دادند
  4
  12
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ظاهرا میگن یکی از مهمترین ترکیبات این مایع سدیم است،(سدیم نقش مهمی ار ارتبات شیمیایی سلولها بازی میکند اما افزایش ان برای بدن مضر است ،کلیه یکی از اعضای مهم جهت دفع سدیم است؛=)!)
  2
  10
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  راستی این شاهکار قرن(ببخشید خمینی کار قرن چند صد میلیون دلار بی زبون را بلعید؟!آن هم برای یک مردار در حالی که زندها تو مملکت حدل علی کارتن خوابند از فرط گرسنگی اندام یا نا موس یا فرزند می فروشند)
  4
  14
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  یدالله فوق ایدیهم....میگن این ایه مال زمان اون خدا بیامرزه، چرا که اون یدالله که هم فوقالعاده و هم عیدی میگرفت مدتهاست کارتون خواب شده و بچه هاسو فروخت که زن بیمارش را مداوا کند، ولی به لطف مملکت امام زمان و حکومت عدل علی همه را یکجا از دست داد......
  3
  14
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Unkn0wn - اصفهان، ایران
  تو گینس ثبت کردین لابد؟
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.