روحانی: کشورهای خلیج فارس خاک ایران را با لنج برای مقاصد خود می‌برند

یک روز پس از هشدار رئیس سازمان محیط زیست درباره «قاچاق» خاک ایران، رئیس‌جمهور ایران نیز اعلام کرده که کشورهای حاشیه خلیج فارس «با لنج خاک ایران را برای کشاورزی و سایر مقاصد می‌برند».
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی، روز دوشنبه ۲۲ آذر، در یک سخنرانی با اشاره به اهمیت حفظ آب و خاک گفته است که «اگر این دو را از دست دهیم، در بلندمدت هیچ نخواهیم داشت».
 
او اضافه کرده «‌ما توسعه کشاورزی پایدار می‌خواهیم، ‌نباید بگذاریم خاک نابود شود، ‌در کشورهای جنوبی خلیج فارس، می‌بینید که خاک چقدر ارزش دارد و با لنج خاک ایران را برای کشاورزی و سایر مقاصد می‌برند».
 
آقای روحانی همچنین حفظ آب، ‌خاک و محیط زیست را «جزو اصول اولیه» خواند و افزود: «اگر تلاش کنیم می‌توانیم محصول بیشتری با زمین و آب کمتر برداشت کنیم است».
 
یک روز پیش از سخنان آقای روحانی، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، نسبت به «قاچاق» خاک از جنوب ایران، هشدار داده بود.
 
خانم ابتکار با اشاره به قاچاق خاک از جزیره هرمز گفته بود که این سازمان بارها نگرانی خود را به‌صورت کتبی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده است.
 
رئیس سازمان محیط زیست در سخنان خود تأکید کرده بود: «خاک بسیار ارزشمند است و قاچاق آن یک تهدید محسوب می‌شود، از این رو لایحه حفاظت از خاک را که در حال بررسی است را هر چه زودتر به مجلس ارائه خواهیم کرد».
 
پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره انتقال خاک کشاورزی ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس مطرح شده است.
 
از جمله عباس پاپی‌زاده، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس نهم، سال ۹۲ گفته بود که خاک کشاورزی ایران به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ویژه قطر و امارات «صادر می‌شود» و این کشورها «حتی خاک باغچه و گلخانه‌های» خودشان را از خاک کشاورزی سایر کشورها تهیه می‌کنند.
 
او اعلام کرده بود که طبق قانون صادرات خاک کشاورزی ممنوع است اما صادرات شن، ماسه، سنگ و انواع کانی ممنوعیتی ندارد.
 
آقای پاپی زاده تاکید کرده بود که تولید یک سانتی‌متر مربع خاک بیش از ۴۰۰ سال زمان نیاز است.
 
ناصر مقدسی، قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، روز ۱۹ آذر اعلام کرده بود که قاچاق خاک ممنوع است و با آن برخورد می‌شود، اما این رویه همچنان ادامه دارد.
 
بر اساس قوانین موجود، صادرات خاک صنعتی، تنها با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است.
+80
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  iran4ever - لندن، انگلستان

  بابا جان شما کل ایرانو قاچاق کردین رفت، حالا ۴ تا لنج هم عربهای مفت خور دارن میبرن که کوفتشون بشه.
  9
  104
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  خاک ایران تو سرشون....
  3
  58
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  اگه کشور‌های بیگانه خاک کشور ما را "می برند" ، میشه بگی‌ وجود شما و حکام ایران به چه دردی میخوره !؟ اصلا اقدامی در جهت خاتمه دادن به این اقدام ننگ آمیز انجام دادی ؟
  4
  79
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  در حالیکه دلالهای حکومتی رژیم اخوندی دختران ایرانی را به کشورهای عربی صادر میکردن , مردم واکسن شده ایران هیچ اعتراضی نکردن و حالا که خاک ایران را هم صادر میکنند از مردم اعتراضی نخواهید شنید . روحانی و ان زنیکه ابتکار اعتراضهای الکی بر زبان می اورند ولی از زیر به مسئولان صادر کردن خاکهای ایران به کشورهای عربی دستور میدهند بیشتر صادر کنید و بیشتر مشتری پیدا کنید. اخوندها برای غارت جان و مال و ناموس و خاک ایرانی قدرت را در دستشان گرفتند و دارن به تعهدات مزدورانه خودشان عمل میکنند.
  5
  59
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران

  هنوز مردم معنی ضرب المثل "خاک را توبره کردن" نمیدانند چیست!!!؟؟ نقل قولی است از رضا شاه (درست یا نادرستش را نمیدانم) که یکی‌ از کشور‌های حوزه خلیج فارس را تهدید کرده بود که "هر کشوری که چشم طمع به تمامیت ارضی ایران داشته باشد خاک آن‌ کشور را توبره خواهد کرد"..!! حالا دارند خاک ایران را به طور مخملی یعنی‌ بی‌ سر و صدا توبره می‌کنند ولی‌ حاکمان فرومایه فقط نگران انقلاب مخملی آن‌ هم توسط ۴ تا انسان باشرف و بی‌ آزاری همچون نرگس محمدی، نسرین ستوده ,محمد نوریزاد و دخترکان استادیوم رو هستند..!!
  1
  23
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  خاک توسرتون کنن بیلیاقتها . ایران بانو فدات بشم که لباس تنت هم از جواهر با ارزش تره
  0
  18
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  خاک بر سر توی,مثلا رئیس جمهور که جلوی اینکار را نمیتوانی بگیری,برو بمیر
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.