حضور نمایندگان ایرباس در تهران برای 'نهایی کردن' قرارداد فروش۸۰ هواپیما

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی پیش‌بینی کرده نخستین ایرباس های خریداری شده پیش از نوروز ۱۳۹۶ وارد ایران شوند
 
اصغر فخریه قائم مقام وزیر راه ایران، با تایید حضور نمایندگان شرکت هواپیمایی ایرباس در تهران گفت که این نمایندگان برای نهایی کردن قرارداد خرید ۱۰۰ هواپیمای مسافربری به ایران سفر کرده اند.
 
آقای فخریه دوشنبه ۲۲ آذر (۱۲ دسامبر)، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که نمایندگان ایرباس دیروز به تهران آمده اند و ممکن است تا یک هفته دیگر قرارداد خرید این هواپیماها نهایی شود.
 
همزمان فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز به تلویزیون ایران گفت که قرار داد با ایرباس یک تا دو هفته دیگر نهایی خواهد شد. وی پیش‌بینی کرد نخستین ایرباس های خریداری شده پیش از نوروز ۱۳۹۶ وارد ایران شوند.
 
ایران، پیشتر برای خرید ۱۱۲ فروند هواپیما با شرکت فرانسوی ایرباس به توافق رسیده بود٬ اما با توجه به اینکه برخی از قطعات ایرباس در آمریکا تولید می‌شود٬ وزارت دارایی آمریکا نیز باید اجازه فروش ایرباس را نیز صادر می‌کرد که نهایتا این مجوز ماه گذشته صادر شد.
 
شرکت ایرباس یک ماه قبل از رقیب آمریکایی خود بوئینگ مذاکره برای فروش هواپیما به ایران را شروع کرد و اولین خبر از تفاهم‌نامه خرید بوئینگ شش ماه بعد از امضای تفاهم‌نامه با ایرباس منتشر شد. این در حالی است که قرارداد بوئینگ نهایی شده ولی قرارداد با ایرباس هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.
 
شرکت بوئینگ دیروز یکشنبه امضای قرارداد رسمی با ایران برای فروش ۸۰ هواپیما به ایران‌ را بعد از حدود چهار دهه تحریم تایید کرد. بوئینگ در بیانیه‌ای گفته است که در روند فروش با هماهنگی کامل دولت آمریکا پیش رفته و از این به بعد هم به قواعد مربوط به مجوزهای لازم برای اجرای قرارداد پایبند خواهد بود.
 
خبرگزاری کار ایران به نقل از نماینده شرکت بوئینگ نوشته که ارزش این قرارداد ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است و سندی که به امضا رسیده بر پایه توافقات قبلی است.
 
به گفته مقام‌های ایرانی قرار است نخستین هواپیمای بوئینگ در سال ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده شود.
 
در جریان برنامه اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، ایالات متحده آمریکا با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران به دلیل فرسودگی ناوگان هوایی این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.
 
دولت آمریکا اجازه فروش هواپیما به ایران را زمستان گذشته به شرکت بوئینگ داد.
+58
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Faryade_Khamoosh - آخن، آلمان
  ایرباس یک شرکت هواپیمایى نیست، بلکه صنایع هواپیمایى سازیست. لطفا مقامات مسئول توجه بیشترى رو این مسئله داشته باشند. ;) :) ;)
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.