خوب است که جهان از آمریکای دوره ترامپ می ترسد

یادداشتی از مارک مویر در نیویورک تایمز
 بعضی رسانه ها مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با رییس جمهوری تایوان را دربردارنده خطر یک جنگ سرد بین آمریکا و چین با پیامدهای فاجعه بار اقتصادی و امنیتی توصیف کردند.
 
وحشت موجود تاییدی است بر گفتمان غالب در رسانه ها در ماه های اخیر مبنی بر ترس رهبران جهان از دونالد ترامپ.
 
ترامپ با شعار «نخست آمریکا» وعده توسعه ارتش ایالات متحده و سخنان آتشین اش ترسی واقعی را موجب شده است. دولت ترامپ می تواند از این ترس به نفع آمریکا بهره ببرد.
 
در هشت سال گذشته باراک اوباما نشان داد که وقتی بزرگترین قدرت جهان از ایجاد ترس پرهیز می کند، می کوشد با دشمنان از در مصالحه در بیاید، همپیمانان را در تمام تصمیم گیری ها دخالت می دهد، و از تعهد نظامی آمریکا می کاهد چه اتفاقی می افتد.
 
طبیعتا اوباما در پایتخت های اروپایی مورد تشویق قرار می گیرد و جایزه صلح نوبل دریافت می کند اما در ژئوپولتیک جهان واقعی نتایج فاجعه بار است.
 
زیر پا گذاشتن خط قرمز در سوریه باعث شد روسیه و چین نهایت بهره را ببرند. وعده اوباما به پایان جنگ در عراق و افغانستان متحدان آمریکا در بغداد و کابل را تضعیف و ایران و پاکستان را جسورتر کرد.
 
لیندن جانسون، رییس جمهوری پیشین آمریکا، کوشید برای پرهیز از یک جنگ بزرگ در ویتنام نسبت به ویتنام شمالی خویشتنداری نشان دهد واکنش هانوی اعزام نیرو به ویتنام جنوبی بود. ریچارد نیکسون بر مبنای «تئوری مرد دیوانه» ترس از آمریکا را در جهان احیاء کرد.
 
در دوره جیمی کارتر از بین رفتن این ترس از آمریکا باعث سقوط کشورها در دامان کمونیسم و اشغال سفارت آمریکا در تهران به دست افراطیون ضد آمریکایی شد. موضع ملی گرایانه رونالد ریگان در سیاست خارجی زانو زدن اتحاد جماهیر شوروی در مقابل ایالات متحده را در پی داشت.
 
به نظر می رسد دولت بعدی آمریکا آماده است که ایالات متحده به آن دوره خود بازگردد. آمریکایی ها و متحدان آمریکا باید آسوده خاطر باشند. دشمنان آمریکا حق دارند بترسند.
+55
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Mazani Tiger - کوالالامپور، مالزی
  امریکا ر... پوزش از همه
  25
  17
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ایران_بلژیک - آنتورپن، بلژیک
  آمریکا فقط اسمش گنده شده و هیچی‌ نیست اگر دولتهای اروپایی ازش حمایت نکنن و عرب‌ها از ترس ایران بهش پول ندن که اسلحه بخرن هیچوقت اینقدر قلدر نمی‌شد ولی‌ نباید اینو فراموش کرد که اقتصاد داخلی‌ آمریکا این‌روزا خوب نیست
  44
  34
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  آبجو تگری - مانتوری، ایالات متحده امریکا
  خوشم میاد از ترامپ خیلی‌ مرد هست
  15
  7
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  امریکا اگر حرف اول را در قدرت میزند بخاطر داشتن تکنولژی پیشرفته . داشتن بالاترین آمار دانشمندان و متفکران و لاوی های ثروتمند و قدرتمند یهودی در سیستم آن کشور و موقعیت جغرافیائی اش در دنیا و مدرن بودن و سیستم بظاهر دمکراسی و جذب نخبه ها و دانشمدان در سایت های تحقیقاتی و همانطور سازمان ناسا که حرف اول را درمورد فضا و کشفیات جدید میزند میباشد . که سیر مشتاقان باین سر زمین را بدنبال دارد. در حالیکه همین نخبگان و مشتاقان علاقه ای به رفتن به روسیه یا چین را ندارند.
  1
  27
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.