افشاگری های "وحید بنا" قهرمان جودوی ایران از فساد مالی , تقلب در فدراسیون جودوی ایران

"وحید بنا" قهرمان جودوی ایران با انتشار ویدئویی از فساد مالی، تقلب، و انواع نابسمانی در فدراسیون جودو ایران پرده برداشته است.
 
این ورزشکار اهل "فسا" در استان فارس که در کارنامه‌ی خود چندین مدال بین‌المللی را دارد، در بخشی از این ویدئو می‌گوید در یکی از مسابقات، مسوولان فدراسیون جودو و مربی تیم ملی به جودوکاران گفتند آب‌های معدنی تیم‌های خارجی را از دور زمین بردارند و ببرند در هتل استفاده کنند.
 
او در ادامه با اشاره به حضور یک قهرمان اسراییلی در وزن خودش اضافه می‌کند که به وی گفته‌اند حتی اگر سهمیه مسابقات جهانی را به دست بیاورد، به او اجازه‌ی حضور در این مسابقات را نمی‌دهند تا مبادا با این رقیب اسراییلی روبه‌رو شود.
رادیو فردا می نویسد :
 
وحید بنا ملی‌پوش پرسابقه جودوی ایران با انتشار ویدیو، به افشاگری از «فساد، تقلب و بی اخلاقی» در فدراسیون جودوی ایران پرداخته است.
وحید بنا امسال در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ازبکستان، کاپیتان تیم ملی جودوی ایران بود. برنامه‌های صداوسیما که به ورزش‌های رزمی اختصاص دارند، حاضر به انعکاس انتقادات او نشده‌اند.
وحید بنا در کره جنوبی برنده مدال نقره مسابقات المپیک سیزم یا نظامیان شده. مدال برنز مسابقات درجه A جهانی در آلمان را به گردن آویخته و فنی‌ترین جودوکار این مسابقات شده.
دو مدال طلای غرب آسیا با دوازده سال سابقه عضویت در رده‌های مختلف سنی تیم ملی، در کارنامه او به ثبت رسیده.
نماینده ایران در جایزه بزرگ ابوظبی و ترکیه. نماینده ایران در قهرمانی آسیا به میزبانی تاشکند، کویت و تایلند، حضور در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی برزیل و شرکت در جام جهانی جمهوری چک و جام جهانی روتردام بخشی از سوابق این جودوکار با سابقه محسوب می‌شود.
برادرش حسین بنا هم نایب قهرمان آسیا بود و از آینده‌داران جودو که سال ۸۸ در سانحه هوایی کاسپین در سفر تیم ملی نوجوانان به ارمنستان، جان سپرد.
بنا وقتی رسانه‌ای برای پوشش انتقاداتش پیدا نکرد، خودش دست به کار شد تا صدایش شنیده شود. او صحبت‌های خود را ضبط کرده و در قالب چند ویدئو، در صفحه اینستاگرامش قرار داد.
انتقادات او که خلاصه‌ای از آن را ملاحظه می‌کنید، در چند بخش مختلف بیان شده است. از جمله عدم اعزام او به برخی مسابقات رسمی و سهمیه المپیک، به خاطر حضور نماینده‌ای از اسرائیل.
فساد مالی و تقلب، بخش دیگری از صحبت‌هایش است. رد و بدل شدن رشوه برای عضویت در تیم ملی، رشوه به ورزشکاران برای مصاحبه‌ در تایید فدراسیون جودو و پرداخت پول به برخی ورزشکاران خارجی برای شکست مقابل نمایندگان ایران!
او به وضعیت نابسامان تیم ملی در سفرهای خارجی هم اشاره کرده است. از ناتوانی در اسکان مناسب تیم ملی گفته است و جمع آوری بطری‌های آب معدنی تیم‌های خارجی به دستور همراهان تیم ایران.
تقلب در استفاده از رستوران هتل نیز چنانچه وحید بنا با جزئیات شرح می‌دهد، بارها در مسابقات برون مرزی رخ داده.
پیشتر خبرگزاری‌های ایران، اسنادی درباره تقلب فدراسیون جودو در تغییر سن ورزشکاران برای حضور در مسابقات رده‌های سنی قهرمانی آسیا منتشر کرده بودند.
بی توجهی مسئولین به ورزشکاران مصدوم، بی اخلاقی در اردوی تیم ملی، نداشتن گرمکن یکدست در تیم ملی و ناتوانی برخی ملی‌پوشان در تامین یک جفت کفش ورزشی نیز توسط بنا، بیان شده است.
او تاکید کرده که این موضوعات، بارها مورد توجه و حتی انتقاد تیم‌های خارجی قرار گرفته.
در سال‌های اخیر، نارضایتی از عملکرد فدراسیون جودوی ایران در دوره‌های مختلف، باعث مهاجرت و پناهندگی ملی‌پوشانی نظیر وحید سرلک و محسن غفار شد.
جودوی ایران که با آرش میراسماعیلی به مدال طلای جهانی رسید و در سطح آسیا نیز با قهرمانانی نظیر محمود میران بارها مدال آور شد، سال‌هاست روی نوار ناکامی قرار گرفته.
مشکلات داخلی این رشته ورزشی در ایران، تغییر مکرر رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی را در پی داشته.
در مسابقات المپیک ریو نیز ایران از دستیابی به موفقیت بازماند. علیرضا خجسته به دلیل وجود حریفی از اسرائیل، اعزام نشد. سعید ملایی و جواد محجوب هم بدون کسب پیروزی و حتی بدون کسب امتیاز، از دور مسابقات کنار رفتند.
+63
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Anisa - ونکوور، کانادا

  آفرین بر تو قهرمان که اینقدر شهامت داشتی که حرف های دلت رو بزنی . البته خوب میدانی که : خانه از پای بست ، ویران است !!! . آرزو میکنم همیشه شاد و سربلند باشی
  5
  53
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.